تبليغاتX
اخبار گیلان / Guilan News Agency/ شنبه، 30 شهریور، 1398


دوشنبه 16 تیر 1393 14:57:42    تعداد بازديد: 581    شناسه خبر: 13117    بخش: اقتصاد و کشاورزی  نسخه چاپي
سرنوشت جنگل های زاگرس در انتظار جنگل های گیلان
استان گیلان به دلیل برخورداری از مواهب طبیعی و رژیم حرارتی مدیترانه‌ای، پوشش گیاهی بسیار متنوعی را داراست و همین پوشش گیاهی و سرسبزی استان گیلان بارزترین ویژگی گردشگری طبیعی این استان است.


استان گیلان به دلیل برخورداری از مواهب طبیعی و رژیم حرارتی مدیترانه‌ای، پوشش گیاهی بسیار متنوعی را داراست و همین پوشش گیاهی و سرسبزی استان گیلان بارزترین ویژگی گردشگری طبیعی این استان است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - منطقه گیلان، بهره‌برداری‌های غیرمعقول از گذشته‌های دور تاکنون آسیب‌هایی را به جنگل های استان وارد ساخته و وسعت آن را کاهش داده است اما با این حال بالغ بر یک سوم از مساحت استان را جنگل‌ها پوشانده‌اند.

سراسر دامنه جنوبی البرز در منتهی‌الیه دشت گیلان از پوشش جنگلی انبوه برخوردار است. این پوشش جنگلی در برخی نقاط از دشت‌ها و حتی کناره‌های دریای خزر نیز به چشم می‌خورد و برحسب ارتفاع از سطح دریا دارای مشخصات متغیری هستند، به طوری که در ارتفاعات بین صفر تا 900 متر بیشتر درختان بلوط و ممرز، در نقاط پست از درختان بید، بیدمشک و توسکا پوشیده شده است.

در ارتفاعات تا 1800 متر جنگل‌های راش و سایر نباتات صنعتی دیده می‌شوند. به طور کلی درختان جنگلی استان گیلان عبارتند از توسکا، آزاد، ممرز، راش، بلوط، ازگیل، توت، تمشک، انبو، گردو، انجیر، فندق، کهل، انار جنگلی (ترش)، افرا، گوجه سبز، ضمه و ولیک.

این گونه های ارزشمند هر روزه مورد تهدید و تخریب توسط جنگل نشینان استان هستند که برای تامین معیشت خود در جنگل های استان پراکنده اند.

رحمت الله رحمانی مدیرکل منابع طبیعی گیلان در جلسه تامین آب کشاورزی گیلان با بیان اینکه از 42 حوادث طبیعی کشور 39 نوع آن در گیلان رخ می دهد، گفت: جنگل های گیلان از جنگل های منحصر به فرد دنیا محسوب می شوند.

وی اضافه کرد: متاسفانه 30 هزار خانوار جنگل نشین در جنگل های بی نظیر گیلان زندگی می کنند که برای تامین معیشت خود ضرر های جبران ناپذیر به جنگل های استان وارد می کنند.

مهندس رحمانی خاطرنشان کرد: اگر به موقع این خانوارها را مدیریت نکنیم فاجعه ای شبیه به زاگرس در انتظار جنگل های گیلان است.

وی ادامه داد: یکی از راههای کاهش تخریب ها در جنگل های گیلان مشارکت مردم است و حرکت های تک بعدی نمی تواند راهکار برون رفت از مشکلات تخریب جنگل باشد.

مهندس رحمانی با بیان اینکه در سالهای گذشته برای خروج جنگل نشینان برایشان خانه و ملک زراعتی تهیه کردیم اما چون جنگل نشینان آموزش لازم را ندیده بودند پروژه های ما موفق نبود، تصریح کرد: باید توانمندسازی جنگل نشینان را برای زندگی در روستاها و یا شهرها را در برنامه کاری استان قرار دهیم.

مدیرکل منابع طبیعی گیلان، با بیان اینکه هم اکنون برای توانمندسازی و آموزش 7 هزار خانوار جنگل نشین برنامه ریزی شده است، تصریح کرد: این 7 هزار خانوار در 60 درصد از جنگل های استان پراکنده هستند.

مهندس رحمانی با بیان اینکه ما به جای حفاظت از جنگل هایمان فقط از آنها بهره بردای کرده ایم، گفت: ارتقای درآمد روستاییان از طریق کارهایی نظیر پرورش قارچ، زنبورداری و... می تواند در بهره برداری بیش از حد روستاییان حاشیه جنگل ها بسیار موثر باشد.

وی در مورد تبعات اجتماعی ورود جنگل نشینان به حاشیه شهرها با بیان اینکه ما کاملا به این مشکلات آشنایی داریم، گفت: گردشگری یکی از راههای مهم ارتقای درآمد روستاییان است و می توان جنگل نشینان را با اجرای پروژه های گردشگری آشنا کرد تا با ساخت خانه هایی که قابل پذیرایی از مسافران باشد معیشت خود را تامین کنند.

رحمانی گفت: اگر از جنگل ها درست حفاظت نکنیم با از بین رفتن پوشش های جنگلی شاهد سیل ها و رانش ها در استان خواهیم بود و این تخریب ها تبعات زیادی برای استان خواهد داشت.

رحمانی با بیان اینکه ارزش جنگلهای هیرکانی گیلان با 5 میلیون سال قدمت گونه های ارزشمند گیاهی را در خود جای داده است، خاطرنشان کرد: در این جنگل ها گونه هایی از گیاهان یافت می شوند که در کشورهای پیشرفته اروپایی به داشتن فسیل این نوع از گیاهان افتخار می شود.

وی گفت: شناسایی پتانسیل های جنگل های گیلان امری است که نباید نسبت به آن بی توجه باشیم.

مدیرکل منابع طبیعی گیلان توسعه اکوتورها را یکی از راهکارهایی عنوان کرد که موجب خواهد شد روستاییان به جای بریدن سرشاخه های درختان جنگل برای دامها به جذب گردشگران بپردازند.

مهندس رحمانی با بیان اینکه فشارهای روز افزون بر منابع منحصر به فرد جنگل های گیلان مایه نگرانی استان است، تصریح کرد: جنگل های گیلان تنها جنگل های باقی مانده کشور از دوران سوم زمین شناسی است و باید در حد توان این جنگل ها، از آنها بهره برداری کنیم.

وی افزود: کاهش وابستگی معیشت مردم به جنگل و بهره برداری چوب از جنگل به میزان مورد نیاز از جمله راهکارهای نجات جنگل های گیلان است.

در ادامه مهندس خسروی کارشناس ارشد منابع طبیعی گیلان با بیان اینکه رهیافت زیست بومی از رویکردهای نوین برای حفاظت از جنگل هاست، گفت: این رویکرد موجب مدیریت تلفیقی بر منابع آب، خاک و موجودات زنده خواهد شد تا حفاظت پایدار را به طور مستمر داشته باشیم.

وی اضافه کرد: در نجات جنگل های گیلان مردم مرکز ثقل همه فعالیت ها هستند و در رهیافت زیست بومی تنوع زیستی در جنگل در اولویت امر حفاظت از جنگل ها قرار می گیرد.

وی تصریح کرد: عملیاتی شدن رهیافت زیست بومی نیازمند جامع نگری به علاوه مشارکت کلیه ذینفعان است که بهبود شرایط جنگل را در پی خواهد داشت.            

دکتر نجفی استاندار گیلان نیز در جلسه مذکور با بیان اینکه جنگل های هیرکانی گیلان در دنیا کم نظیر هستند و برای ما بسیار اهمیت دارند، گفت: در دیداری که با رئیس جمهور و رییس سازمان محیط زیست کشور داشتیم تاکید فراوانی به مسایل زیست‌محیطی و جنگل‌ها داشتند.

وی با بیان اینکه در سالهای گذشته به جای استفاده از جنگل و دریا برای ارتقای وضعیت اقتصادی مردم استان فقط به آنها تعرض شد از مدیرکل منابع طبیعی گیلان خواست تا برای مدیریت بهتر و جلوگیری از تخریب جنگل های هیرکانی استان تلاش مضاعف داشته باشند.


تصاوير ديگر :
 

نظرات شما در مورد اين خبر
نام شما : (اختياري)
آدرس ايميل : (اختياري)
نظر شما :


تبلیغات
خبرهای‌اخير‌اين‌بخش
برگزاری نهمین نمایشگاه رایانه در گیلانقطار سال 95 به گیلان می‌رسدکشت دوم 90 هزار هکتار از شالیزارهای گیلانافزایش گرایش جمعیت ایران به استان‌های شمالیگیلان نیازمند تاسیس آزمایشگاه نانوبیو تکنولوژی کمبود اعتبار عامل کندی پیشرفت پروژه های گیلانپرورش راتون در 23 هزار هکتار از شالیزارهای گیلانبرگزاری نمایشگاه الکامپ در گیلانبرپایی نمایشگاه پاییزه در رشت و لاهیجانصادرات آبزیان گیلان به عراق
جديدترين عناوين
برگزاری نهمین نمایشگاه رایانه در گیلان تمام دانشگاه‌ها باید ماموریت‌گرا باشند تصاویر رژه خودروهای نظامی و انتظامی در بندر مرزی آستارا وجود 120 مدرسه نیمه تمام در گیلان برگزاری راهپیمایی ضدصهیونیستی در گیلان زنگ شکوفه‌های گیلان نواخته شد درمان بیماری ها با انگور سیاه راه اندازی مرکز نگهداری موقت بیماران اوتیسم در استان گیلان ساماندهی بانک اطلاعاتی نابینایان بهزیستی استان گیلان راه اندازی کلینیک تخصصی دیالیز در لنگرود پیکر افشین پرتو به خاک سپرده شد کشف محموله قاچاق چوب درختان جنگل های غرب گیلان در آستارا افزایش۳۰درصدی شهریه مهدهای کودک بهره برداری از بیمارستان‌های آستارا و رضوانشهر تا پایان سالجاری میراث فرهنگی گیلان اجازه تعرض به هیچ محوطه تاریخی را نمی‌دهد کشت دوم 90 هزار هکتار از شالیزارهای گیلان کشته شدن 50 نفر در جاده‌های گیلان وجود 80 گونه درختی در جنگل‌های هیرکانی گیلان افزایش گرایش جمعیت ایران به استان‌های شمالی جذب نیروهای حق‌التدریسی پیش دبستانی مناسب با نیاز استان‌ها نیست هشدار مدیریت بحران گیلان نسبت به بارش باران و احتمال آبگرفتگی معابر برگزاری دومین جشنواره « دریای دوستی کاسپین » در رشت گیلان نیازمند تاسیس آزمایشگاه نانوبیو تکنولوژی جریمه شدن پزشک جراح زیبایی در رشت کاهش 4تا 8 درجه‌ای دمای هوای گیلان پرورش راتون در 23 هزار هکتار از شالیزارهای گیلان برگزاری یادواره نخستین شهید فناوری اطلاعات گیلان برگزاری نخستین جشنواره حصیر گیلان وجود 200 عامل سرطان در تنباکوی قلیان برگزاری نمایشگاه الکامپ در گیلان
خبرهای‌برتر‌هفته