تبليغاتX
اخبار گیلان / Guilan News Agency/ شنبه، 30 شهریور، 1398


چهارشنبه 1 مرداد 1393 12:10:43    تعداد بازديد: 1251    شناسه خبر: 13151    بخش: اقتصاد و کشاورزی  نسخه چاپي
مگس زیتون عامل نابودی محصول درختان رودبار
آفت مگس زیتون از طریق زیتون های وارداتی به باغات زیتون این شهرستان راه پیدا و موجب خسارات جبران ناپذیری در منطقه شده است. اگرچه مگس زیتون در تمام کشورهای زیتون خیز دنیا انتشار دارد اما در آب و هوای ساحلی و مرطوب بهتر فعالیت می کند.


آفت مگس زیتون قاتل محصول راهبردی درختان بی خزان شهرستان رودبار به شمار می رود از اینرو می طلبد مسئولان جهاد کشاورزی برای مبارزه با این آفت طرح جامع و اصولی ارائه دهند.

به گزارش خبرنگار مهر، آفت مگس زیتون از طریق زیتون های وارداتی به باغات زیتون این شهرستان راه پیدا و موجب خسارات جبران ناپذیری در منطقه شده است.

نماینده مردم رودبار در مجلس شورای اسلامی در این باره می گوید: آفت مگس زیتون امروز به عنوان یک معضل جدی باغات زیتون رودبار مطرح است.

برای مبارزه و مقابله با آفت مگس زیتون باید طرح جامع طراحی و در منطقه پیاده سازی شود.

وی همچنین با بیان اینکه پارسال 70 درصد باغات زیتون رودبار دچار خسارت شدند، اظهارداشت: اقتصاد این شهرستان یک اقتصاد تک محصولی است.

عضو کمیسیون اقتصاد مجلس شورای اسلامی گفت: برای مبارزه با این آفت وزارت جهاد کشاورزی باید ضمن تدوین طرح جامع و اصولی اعتبارات لازم و مکفی در این زمینه تخصیص دهد.

آفت مگس زیتون وحشتناک محصول درختان بی خزان زیتون را قتل عام می کند

وی در ادامه با بیان اینکه آفت مگس زیتون وحشتناک محصول درختان بی خزان زیتون را قتل عام می کند، افزود: مبارزه جدی با این قاتل محصول زیتون نیازمند عزم همگانی است.

حکیمی به ارزش و اهمیت زیتون و اهمیت مبارزه با آفت های این محصول اشاره کرد و گفت: مگس زیتون شایع ترین آفت میوه زیتون است.

وی همچنین به ضرورت شناخت آفت مگس زیتون برای محافظت از این گیاه ارزشمند اشاره کرد و افزود: شناخت بیولوژی، واکنش به تله های مختلف و حساسیت ارقام زیتون در برابر خسارت از نکات اساسی در مدیریت آفت است.

نماینده مردم رودبار در مجلس شورای اسلامی بر ضرورت بکارگیری توصیه های مورد نیاز برای پیشگیری از شیوع این آفت تاکید کرد.

وی گفت: با توجه به اینکه جمعیت ۱۰۰ هزار نفری رودبار اقتصاد وابسته به زیتون دارد و اگر مسئولان استان به این مسئله توجهی نداشته باشند مردم منطقه چاره ای جزء مهاجرت ندارند.

وجود باغ مادری زیتون در علی آباد رودبار، کاشت ۵۲ گونه درخت زیتون داخلی و خارجی، تولید سالانه هفت میلیون اصله قلمه درخت زیتون، فعالیت ۵۰ کارگاه بسته بندی روغن و کنسرو زیتون، صابون پزی و راه اندازی نخستین ایستگاه تحقیقاتی زیتون با سابقه ۵۰ ساله از مزیت هایی است که شهرستان رودبار ( استان گیلان ) را به عنوان یکی از خاستگاه های مهم زیتون در کشور مطرح کرده است.

وی اظهارداشت: فعالیت بیش از ۲۴ هزار باغدار شهرستان رودبار در تولید زیتون و فرآورده های این محصول نشان از اهمیت کشت محصول مزبور در مسیر توسعه بخش کشاورزی گیلان دارد.

عضو کمیسیون اقتصاد مجلس شورای اسلامی افزود: باغداران رودباری همه ساله با تولید ۱۳ تا ۱۵ هزارتن زیتون کنسروی و روغنی به ارزش ۹۷ میلیارد ریال نقش مهمی در چرخه اقتصادی استان ایفا می کنند.

اقتصاد تک محصولی رودبار در معرض خطر

وی در ادامه اصلی ترین مشکل زیتون در گیلان را بی توجهی مسئولان به این محصول عنوان کرد و اذعان داشت: هم اکنون زیتونکاران با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کنند.

وی در ادامه به بیان مشکلات کشاورزان این شهرستان اشاره کرد و اظهارداشت: کمبود آب کشاورزی، وجود آفت و بیماری، واردات بی رویه زیتون و سایر موارد از مشکلاتی که کشاورزان زیتونکار رودباری با آن مواجه هستند.

عضو کمیسیون اقتصاد و نماینده مردم رودبار مجلس شورای اسلامی در ادامه خواستار توجه بیشتر مسئولان برای رفع این مشکلات شد.

یک گیاه پزشک در این زمینه به مهر می گوید: مگس زیتون از آفات مهم میوه زیتون در اغلب مناطق زیتونکاری محسوب می شود.

محمد محمدی افزود: مگس میوه زیتون یکی از آفات مهم زیتون در کشور های زیتون خیز حاشیه مدیترانه است.

وی همچنین اظهارداشت: میوه های گیاه زیتون تنها میزبان های طبیعی شناخته شده برای این حشره هستند.

این کارشناس حفظ نباتات گفت: لارو مگس با تغذیه از میوه زیتون باعث ریزش میوه ها قبل از برداشت، کاهش کیفیت روغن زیتون، افزایش اسیدیته میوه و ورود قارچ های پاتوژن از سوراخ ورودی می شود.

 وی افزود: خسارت مگس زیتون تحت تاثیر نوع رقم زیتون و درجه رسیدگی میوه مرتبط است.

مگس زیتون در آب و هوای ساحلی و مرطوب بهتر فعالیت می کند

محمدی بیان داشت: در واریته های کنسروی با روغن پائین سطح آستانه زیان اقتصادی پائین و در واریته ها روغنی آستانه خسارت بالاتر است.

وی اذعان داشت: همچنین علاوه بر خسارت مستقیم تغذیه از میوه های زیتون، تغذیه لاروها موجب زودرسی، ریزش میوه و افزایش فساد در میوه می شود.

این گیاه پزشک گفت: انتقال باکتری مولد گال در درختان زیتون یکی دیگر از زیان های مگس زیتون است.

وی افزود: رشد و نمو مگس زیتون، طول دوره های حیاتی و تعداد نسل این آفت در سال متاثر از شرایط آب و هوایی و منطقه جغرافیایی در مناطق مختلف است.

محمدی تصریح کرد: اگرچه مگس زیتون در تمام کشورهای زیتون خیز دنیا انتشار دارد اما در آب و هوای ساحلی و مرطوب بهتر فعالیت می کند.

وی تاکید کرد: مگس زیتون بسته به شرایط محیطی و نوع رقم زیتون سه تا هفت نسل در سال دارد.

این کارشناس حفظ نباتات با بیان اینکه در ایران از گذشته دور مگس زیتون جزء آفات قرنطینه ای بوده است، افزود: با توجه به اهمیت ویژه ای که این آفت از نظر زیان اقتصادی بر روی میوه زیتون دارد  لازمه تهیه برنامه برنامه اصولی در مدیریت کنترل این مهم، داشتن اطلاعات دقیق از ویژگی های آفت در شرایط آزمایشگاه و همچنین  مطالعه زیست شناسی این آفت در طبیعت است.

وی یادآورشد: بررسی ها نشان می دهد مگس زیتون بر روی تمامی ارقام میوه زیتون رودبار فعالیت تغذیه و زاد و ولد دارد.

سرمایه گذاری در بخش زیتونکاری باعث ایجاد فرصت های شغلی جدید می شود

فرماندار رودبار نیز به مهر می گوید: با توجه به موقعیت اقلیمی، آب و هوایی و مرغوبیت خاک کشاورزی در استان گیلان به ویژه این شهرستان برای کشت زیتون و از سوی دیگر با توجه به نیاز مبرم منطقه به ایجاد اشتغال توسعه باغات زیتون ضروری به نظر می رسد.

سید محمد احمدی افزود:  با افزایش باغات زیتون می توان شمار زیادی از جویندگان کار در استان و شهرستان را مشغول به کار کرد.

وی اظهارداشت: با توجه به اینکه ایران جزو وارد کنندگان عمده روغن خوراکی است، توسعه کشت درختان زیتون می تواند منبع بسیار خـوبی بـرای تـامین روغـن خوراکی مورد نیاز کشور و در توسعه اقتصادی استان موثر باشد.  

فرماندار رودبار گفت: سرمایه گذاری و توسعه فعالیت های تولیدی در بخش باغبانی به دلیل اینکه نیاز به نیروی کارگری زیاد دارد باعث ایجاد فرصت های شغلی جدید خواهد شد.

وی افزود: سرمایه گذاری در بخش باغبانی باعث افزایش تولید و صادرات محصولات کشاورزی می شود.

احمدی بیان داشت: همچنین سرمایه گذاری در بخش باغبانی ( زیتون ) به رشد بخش های دیگر اقتصادی کمک می کند چرا که افزایش سرمایه گذاری در این بخش می توان به افزایش درآمد کشاورزان و بهبود توزیع درآمد در اقتصاد ایران کمک کند.

وی همچنین بر لزوم مبارزه جدی با آفت مگس زیتون در این شهرستان تاکید کرد و افزود: در این فصل 231 هزار کارت زرد بین 14 هزار باغدار رودباری توزیع شده است.

فرماندار رودبار اظهارداشت: علاوه بر این  هزار و 570 لیتر پروتئین و همچنین 357 لیتر سم مالاتیون بین باغداران توزیع شد.

اعلام نارضایتی زیتونکاران رودباری از خسارت آفت مگس زیتون و زیتون های وارداتی

وی بر ضرورت به حداقل رساندن خسارت این آفت در سطح باغات این شهرستان تاکید کرد و گفت: اقتصاد رودبار متکی به زیتون است.

احمدی افزود: برنامه ریزی اساسی برای کنترل آفت مگس زیتون ضرورتی اجتناب ناپذیر است.

وی در ادامه آفت مگس زیتون را یک مسئله جدی دانست و اظهارداشت: برای جلوگیری از گسترش و ریشه کن کردن این آفت نیازمند مشارکت عمومی از سوی کشاورزان است.

فرماندار رودبار همچنین بر اطلاع رسانی و آگاهی بخشی بیشتر به کشاورزان در زمینه اجرای به موقع مبارزه با آفت مگس زیتون اشاره و بر لزوم مشارکت و اقدام به موقع باغداران و بکارگیری روش های موثر مبارزه با این آفت تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، زیتونکاران رودباری در کنار آفت مگس زیتون از ورود زیتون های خارجی به شهرستان رودبار همواره اعلام نارضایتی می کنند بنابراین می طلبد مسئولان برای مدیریت عرضه نابهنگام و حتی جلوگیری از عرضه زیتون های وارداتی در منطقه تلاش مضاعف داشته باشند.
تصاوير ديگر :
       

نظرات شما در مورد اين خبر
نام شما : (اختياري)
آدرس ايميل : (اختياري)
نظر شما :


تبلیغات
خبرهای‌اخير‌اين‌بخش
برگزاری نهمین نمایشگاه رایانه در گیلانقطار سال 95 به گیلان می‌رسدکشت دوم 90 هزار هکتار از شالیزارهای گیلانافزایش گرایش جمعیت ایران به استان‌های شمالیگیلان نیازمند تاسیس آزمایشگاه نانوبیو تکنولوژی کمبود اعتبار عامل کندی پیشرفت پروژه های گیلانپرورش راتون در 23 هزار هکتار از شالیزارهای گیلانبرگزاری نمایشگاه الکامپ در گیلانبرپایی نمایشگاه پاییزه در رشت و لاهیجانصادرات آبزیان گیلان به عراق
جديدترين عناوين
برگزاری نهمین نمایشگاه رایانه در گیلان تمام دانشگاه‌ها باید ماموریت‌گرا باشند تصاویر رژه خودروهای نظامی و انتظامی در بندر مرزی آستارا وجود 120 مدرسه نیمه تمام در گیلان برگزاری راهپیمایی ضدصهیونیستی در گیلان زنگ شکوفه‌های گیلان نواخته شد درمان بیماری ها با انگور سیاه راه اندازی مرکز نگهداری موقت بیماران اوتیسم در استان گیلان ساماندهی بانک اطلاعاتی نابینایان بهزیستی استان گیلان راه اندازی کلینیک تخصصی دیالیز در لنگرود پیکر افشین پرتو به خاک سپرده شد کشف محموله قاچاق چوب درختان جنگل های غرب گیلان در آستارا افزایش۳۰درصدی شهریه مهدهای کودک بهره برداری از بیمارستان‌های آستارا و رضوانشهر تا پایان سالجاری میراث فرهنگی گیلان اجازه تعرض به هیچ محوطه تاریخی را نمی‌دهد کشت دوم 90 هزار هکتار از شالیزارهای گیلان کشته شدن 50 نفر در جاده‌های گیلان وجود 80 گونه درختی در جنگل‌های هیرکانی گیلان افزایش گرایش جمعیت ایران به استان‌های شمالی جذب نیروهای حق‌التدریسی پیش دبستانی مناسب با نیاز استان‌ها نیست هشدار مدیریت بحران گیلان نسبت به بارش باران و احتمال آبگرفتگی معابر برگزاری دومین جشنواره « دریای دوستی کاسپین » در رشت گیلان نیازمند تاسیس آزمایشگاه نانوبیو تکنولوژی جریمه شدن پزشک جراح زیبایی در رشت کاهش 4تا 8 درجه‌ای دمای هوای گیلان پرورش راتون در 23 هزار هکتار از شالیزارهای گیلان برگزاری یادواره نخستین شهید فناوری اطلاعات گیلان برگزاری نخستین جشنواره حصیر گیلان وجود 200 عامل سرطان در تنباکوی قلیان برگزاری نمایشگاه الکامپ در گیلان
خبرهای‌برتر‌هفته