تبليغاتX
اخبار گیلان / Guilan News Agency/ شنبه، 30 شهریور، 1398


یکشنبه 19 مرداد 1393 11:53:59    تعداد بازديد: 606    شناسه خبر: 13218    بخش: اقتصاد و کشاورزی  نسخه چاپي
195 کارخانه تعطیل شده گیلان آماده کار است
تنها در شهرک‌های صنعتی گیلان به غیر از شهر صنعتی رشت 195 کارخانه تعطیل شده موجود و آماده کار است.


رئیس هیئت مدیره کانون کارفرمایی گیلان گفت: تنها در شهرک‌های صنعتی گیلان به غیر از شهر صنعتی رشت 195 کارخانه تعطیل شده موجود و آماده کار است.

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، محمدرسول سماکچی در جلسه سرمایه‌گذاری گیلان با قدردانی از برگزاری نشست مذکور اظهار کرد: موارد مطروحه در این جلسات بر محور سرمایه‌گذاری به طور عام و سرمایه‌گذاری در گیلان به صورت خاص و ویژه است که این کار را قابل تقدیر می‌کند.

وی با بیان اینکه درباره موانع سرمایه‌گذاری در ایران و گیلان مباحث مختلفی تا کنون عنوان شده است، تصریح کرد: مدیران مسئول و کارفرمایان با این مسایل آشنا هستند.

رئیس هیئت مدیره کانون کارفرمایی گیلان در تشریح ماده 131 قانون کار، گفت: در راستای اجرای اصل 26 قانون اساسی و به منظور حفظ حقوق و منافع مشروع و قانونی و بهبود وضع اقتصادی کارگران و کارفرمایان که خود متضمن حفظ منافع جامعه است، کارگران مشمول قانون کار و کارفرمایان یک حرفه یا صنعت می‌توانند مبادرت به تشکیل انجمن‌های صنفی کنند.

وی ادامه داد: در تبصره یک این قانون ذکر شده است که به منظور هماهنگی در انجام وظایف محوله و قانونی انجمن‌های صنفی می‌توانند نسبت به تشکیل کانون انجمن‌های صنفی استان و کانون عالی در کشور اقدام کنند.

به گفته سماکچی، کانون کارفرمایی گیلان متشکل از 70 انجمن صنفی کارفرمایی و دارای 9 نفر عضو هیئت مدیره اصلی و دو نفر عضو هیئت مدیره علی‌البدل و دو بازرس اصلی و یک بازرس علی‌البدل است.

راه، راه‌آهن و فرودگاه کمبود زیرساخت‌های لازم

وی با اشاره به اینکه در گیلان راه‌اندازی راه‌آهن انزلی‌ـرشت‌ـقزوین و اتصال به شبکه راه‌آهن کشوری در گسترش سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی بسیار موثر است، تصریح کرد: تاکید می‌کنم اگر راه‌آهن رشت به قزوین نیز افتتاح شود اثرگذاری و درآمد سرشار آن زمانی رخ می‌دهد که حتما راه‌آهن انزلی به رشت نیز ساخته شود.

این مسئول نزدیکی گیلان و رشت به مرکز کشور را امتیاز خواند و گفت: تکمیل اتوبان رشت‌ ـ قزوین باید در اولویت باشد و همزمان اتوبان بارگاه امامزاده هاشم به رشت و یا تعرض کافی اتوبان موجود باید انجام گیرد.

وی اتصال فرودگاه رشت به منطقه آزاد انزلی را در سرمایه‌گذاری موثر دانست و نقش ثبات رویه در آیین‌نامه‌ها و مقررات کسب و کار به ویژه صادرات و واردات، شفاف‌سازی برای ورود و خروج ارز کشور و تک نرخی کردن نرخ ارز و تشکیل کار گروه‌های تخصصی متشکل از نمایندگان دولت و بخش خصوصی را مهم خواند.

سماکچی با درباره رونق سرمایه‌گذاری و بررسی کارشناسانه شرکت‌های غیرفعال، نیمه فعال و اتخاذ تصمیم برای راه‌اندازی آنها، افزود: اگر سال‌های متمادی در گیلان کارخانه جدیدی ساخته نشود با راه‌اندازی کارخانه‌های تعطیل شده موجود می‌توان به تولید و صنعت استان رونق داد و اشتغال ایجاد کرد.

وی تصریح کرد: برای مثال تنها در شهرک‌های صنعتی گیلان به غیر از شهر صنعتی رشت 195 کارخانه تعطیل شده موجود و آماده کار است.

رئیس هیئت مدیره کانون کارفرمایی گیلان با تصریح بر اینکه اعضای این کانون از مدیران خوش فکر و باسابقه استان در امر تولید و سرمایه‌گذاری هستند، افزود: در کارگروه‌های مختلف اداره‌ها و فرمانداری‌های استان می‌توانند ایفای نقش موثر داشته باشند.

وی ادامه داد: تقویت قانونی و عملی از کمیته قضایی حمایت از سرمایه‌گذاری استان و اجرای کامل قانون تشویق و حمایت سرمایه‌گذاری خارجی مصوب سال 1381 می‌تواند بسیار موثر باشد.

موانع ناشی از قوانین کار و تامین اجتماعی و...

سماکچی به موانع ناشی از قوانین کار اشاره کرد و گفت: برای سرمایه‌گذاری خارجی و برطرف شدن این مشکل می‌توان از مقررات جاری منطقه آزاد استفاده کرد.

وی با بیان اینکه قوانین و مقررات گمرکی باید اصلاح و آسان‌سازی شود، خاطرنشان کرد: معاون گمرک ایران اعلام کرد که 40 درصد از 400 بخشنامه صادره توسط گمرک ضد دیگر بخش‌نامه‌‌ها بوده است، چرا باید در یک روز صادرات یک محصول آزاد و روز بعد ممنوع اعلام شود.

مزیت‌های سرمایه‌گذاری در گیلان

این مسئول درباره مزیت‌های سرمایه‌گذاری در گیلان افزود: آب و هوای مطلوب، نیروی انسانی آماده به‌کار فراوان، وجود شهرک‌های صنعتی در شهرهای مختلف که کارخانه‌های آماده به‌کار قابل واگذاری دارند از جمله مزیت‌های گیلان محسوب می‌شود.

وی وجود منطقه آزاد انزلی، نزدیکی به تهران و امکان صادرات آسان به کشورهای حاشیه دریای خزر، معافیت‌های مالیاتی شهرک‌های صنعتی خارج از 30 کیلومتری مرکز استان را از دیگر مزیت‌ها برشمرد.

سماکچی اضافه کرد: معافیت مالیاتی منطقه آزاد به مدت 20 سال، داشتن موقعیت جغرافیایی دریا و کوهستان برای صنعت گردشگری و... از دیگر مزیت‌های سرمایه‌گذاری گیلان است.

تولید تنها راه نجات اقتصاد کشور

وی با تاکید بر اینکه برطرف شدن مشکل اقتصاد و رونق اقتصادی جز با تولید امکانپذیر نیست، یادآور شد: تا به تولید داخلی بها داده نشود وضعیت معاش مردم خوب نمی‌شود.

این مسئول با اشاره به اینکه تولید سود اجتماعی دارد، افزود: واسطه‌گری و دلال بازی حداقل سود اجتماعی ندارد و اگر مضر به جامعه نباشد منفعتی هم برای جامعه ندارد.

وی با اشاره به اینکه مسئولان برای تولید تنها شعار می‌دهند و در حد شعار باقی می‌مانند، گفت: آنها هیچ تلاشی برای بهبود وضعیت تولید نمی‌کنند.

سماکچی ادامه داد: برای مصرف سعی و کوشش فراوان می‌شود اما برای تولید تلاشی صورت نمی‌گیرد و با چند مثال ساده می‌توان به عمق بی‌مهری به تولید پی‌برد.

وی افزود: زمستان فرا می‌رسد مصرف گاز بالا می‌رود به جای اینکه مسئولان فرهنگ صرفه‌جویی در مصرف سوخت را به مردم بیاموزند از طریق تصویب قوانین بازدارنده درباره اسراف در مصرف برق، گاز، آب، بنزین و گازوییل بگیرند تا مجبور نشوند برای رفاه حال مردم که در خانه‌های دمای بالای 30 درجه داشته باشند گاز کارخانه‌های تولیدی بزرگ را قطع می‌کنند که این امر به معنای عدم حمایت از تولید است.

رئیس هیئت مدیره کانون کارفرمایی گیلان با اشاره به اینکه باید برای مصرف زیاد انرژی در خانوارها جرایم سنگین در نظر بگیرند تا مجبور نشوند عمل ضد تولید انجام دهند، گفت: بارها اتفاق افتاده است که ایام بین تعطیلی در کشور پیش می‌آید و جاده‌ها پر از مسافر می‌شوند و صداوسیما نیز به این مسافرت‌ها دامن می‌زند بعد برای اینکه مردم و مصرف کنندگان راحت اسراف کنند تردد تریلی‌ها وکامیون‌ها که مواد اولیه و محصول تولیدی را جابه‌جا می‌کنند را می‌گیرند.

وی با اشاره به اینکه این کار در عمل به معنای ضدیت با تولید و بالابردن مصرف بنزین و جلوگیری از تولید اینگونه موارد ضد تولیدی فراوان است، خاطرنشان کرد: هر کدام شما فکر بکنید به چند مورد شبیه این موضوعات خواهید رسید.

 

*تعریف سود اجتماعی

سماکچی در تعریف سود اجتماعی اظهار کرد: در موسسات تولیدی وخدماتی به طور مشخص دونوع سود می‌توان تعریف کرد.

وی افزود: سود عملکرد که در صورت حساب سود و زیان و در ترازنامه و دفاتر قانونی شرکت‌ها، موسسات و کارخانه‌ها قید می‌شود که مرسوم است و همه بدون استثنا با آن آشنا هستیم و سروکار داریم.

این مسئول، سود اجتماعی را سودی دانست که موسسات تولیدی و غیر تولیدی به جامعه می‌رسانند اما عدد و رقم آن در هیچ جا انعکاس پیدا نمی‌کند.

وی گفت: اگر سود اجتماعی شرکت‌های تولیدی را مدنظر قرار ندهیم و کنکاش نکنیم به نظر می‌رسد ساده‌اندیشی کرده‌ایم و اگر کارخانه تولیدی در پایان سال طبق بررسی صورت‌های مالی سودی ابراز نکند و یا اندکی زیان هم داشته باشد در دید سطحی این کارخانه باید تعطیل شود و کارایی لازم را ندارد اما اگر سود اجتماعی کارخانه مورد نظر را بررسی کنیم خواهیم دید که چقدر این کارخانه مفید بوده و سود پنهان داشته است.

سماکچی با اشاره به شرکت سبحان‌ دارو تصریح کرد: بابت حقوق و مزایا در سال  65 میلیارد ریال برای 350 نفر پرسنل که به افراد خانواده تعمیم داده شود حدود یک هزار و 400 نفر یعنی هزینه زندگی یک‌هزار و 400 نفر عائله کشور را به طور مستقیم کارخانه سبحان دارو تامین کرده است.

وی ادامه داد: هزینه پیمانکاران سرویس ایاب و ذهاب 22 راننده (80 نفر عائله) به طور مستقیم زیرپوشش این شرکت بوده‌اند.

این مسئول با بیان اینکه 2.5 درصد فروش داروخانه‌های کشور متعلق به سبحان دارو است، خاطرنشان کرد: طبق آمارنامه وزارت بهداشت کل فروش دارو به داروخانه 5 هزار و 200 میلیارد تومان، سهم سبحان دارو 135 میلیارد تومان است.

وی با اشاره به اینکه در کل کشور حدود 12 هزار داروخانه وجود دارد، افزود: 300 داروخانه و حدود یک‌هزار و 500  نفر داروخانه‌داران کشور هزینه زندگی خود را از سبحان دارو تامین می‌کنند.

سماکچی با بیان اینکه اکنون کارخانه‌های تولیدی 25 درصد سود ابرازی خود را مالیات عملکرد پرداخت کنند، اظهار کرد: برای تشویق کارفرمایان تولید کننده دریافت مالیات پلکانی و نزولی باشد پیشنهاد می‌شود دولت لایحه‌ای تهیه و به مجلس ارائه کند که دریافت مالیات عملکرد کارخانه‌ها و شرکت‌های تولیدی طبق جدولی که از 25 درصد آغاز و به 5 درصد ختم شود یعنی هر قدر تولید کننده زحمت می‌کشد و بیشتر تولید و بیشتر سود می‌کند مالیات کمتری بپردازد.

وی ادامه داد: به طور مثال تا یک میلیارد تومان سود ابرازی 25 درصد و تا 5 میلیارد تومان سود نسبت به مازاد یک میلیارد 24 درصد و تا 10 میلیارد تومان سود نسبت به مازاد 5 میلیارد 23 درصد تا 15 میلیارد تومان سود 22 درصد و... بیش از 70 میلیارد تومان سود نسبت به مازاد 5 درصد در عوض دولت مالیات کالای غیر تولیدی و دلالی وارث و خرید و فروش سرقفلی و مالیات ارزش افزوده را بالا ببرد.

 
ضرورت حمایت دولت از گندم‌کار و برنج‌کار

این مسئول پیشنهاد کرد تا دولت در یک مقطع تاریخی اعلام کند که اگر کارفرمایان از آن تاریخ به بعد کارگر جدید استخدام کنند و از روی لیست بیمه تامین اجتماعی قابل کنترل است به ازای هر کارگر جدید مبلغ 100 میلیون تومان تسهیلات ارزان قیمت ارائه می‌دهد و کارفرما هم موظف است ضمن کسر نکردن نیروهای قبلی این نیروها را به مدت 5 سال به‌کار گمارد و تسهیلات نیز با اقساط پنج ساله مستهلک شود.

وی قوت غالب و استراتژی کشور در درجه نخست را گندم و برنج نامید و تصریح کرد: دولت اعلام کند و در بودجه سالانه خود نیز بودجه مربوطه را ببیند که هر کشاورز گندم‌کار و برنج‌کار به ازای هر مترمربع زراعت 100 تومان یارانه بلاعوض دریافت کند.

سماکچی اضافه کرد: به طور مثال یک برنج‌کار گیلانی به ازای یک هکتار زمین کشت شده یک میلیون تومان یارانه دریافت کند در عوض کشاورزانی که به هر دلیل زمین را زیرکشت نمی‌برند باید در اختیار دولت قرار دهند تا دولت به پیمانکار محلی برای کشت ارائه دهد و بهره و سهم مالکانه را به مالک اصلی داده شود در غیر تحویل به دولت به ازای هر متر مربع زمین که زیر کشت نرود 100 تومان جریمه از مالک اخذ کند.
 


تصاوير ديگر :
 

نظرات شما در مورد اين خبر
نام شما : (اختياري)
آدرس ايميل : (اختياري)
نظر شما :


تبلیغات
خبرهای‌اخير‌اين‌بخش
برگزاری نهمین نمایشگاه رایانه در گیلانقطار سال 95 به گیلان می‌رسدکشت دوم 90 هزار هکتار از شالیزارهای گیلانافزایش گرایش جمعیت ایران به استان‌های شمالیگیلان نیازمند تاسیس آزمایشگاه نانوبیو تکنولوژی کمبود اعتبار عامل کندی پیشرفت پروژه های گیلانپرورش راتون در 23 هزار هکتار از شالیزارهای گیلانبرگزاری نمایشگاه الکامپ در گیلانبرپایی نمایشگاه پاییزه در رشت و لاهیجانصادرات آبزیان گیلان به عراق
جديدترين عناوين
برگزاری نهمین نمایشگاه رایانه در گیلان تمام دانشگاه‌ها باید ماموریت‌گرا باشند تصاویر رژه خودروهای نظامی و انتظامی در بندر مرزی آستارا وجود 120 مدرسه نیمه تمام در گیلان برگزاری راهپیمایی ضدصهیونیستی در گیلان زنگ شکوفه‌های گیلان نواخته شد درمان بیماری ها با انگور سیاه راه اندازی مرکز نگهداری موقت بیماران اوتیسم در استان گیلان ساماندهی بانک اطلاعاتی نابینایان بهزیستی استان گیلان راه اندازی کلینیک تخصصی دیالیز در لنگرود پیکر افشین پرتو به خاک سپرده شد کشف محموله قاچاق چوب درختان جنگل های غرب گیلان در آستارا افزایش۳۰درصدی شهریه مهدهای کودک بهره برداری از بیمارستان‌های آستارا و رضوانشهر تا پایان سالجاری میراث فرهنگی گیلان اجازه تعرض به هیچ محوطه تاریخی را نمی‌دهد کشت دوم 90 هزار هکتار از شالیزارهای گیلان کشته شدن 50 نفر در جاده‌های گیلان وجود 80 گونه درختی در جنگل‌های هیرکانی گیلان افزایش گرایش جمعیت ایران به استان‌های شمالی جذب نیروهای حق‌التدریسی پیش دبستانی مناسب با نیاز استان‌ها نیست هشدار مدیریت بحران گیلان نسبت به بارش باران و احتمال آبگرفتگی معابر برگزاری دومین جشنواره « دریای دوستی کاسپین » در رشت گیلان نیازمند تاسیس آزمایشگاه نانوبیو تکنولوژی جریمه شدن پزشک جراح زیبایی در رشت کاهش 4تا 8 درجه‌ای دمای هوای گیلان پرورش راتون در 23 هزار هکتار از شالیزارهای گیلان برگزاری یادواره نخستین شهید فناوری اطلاعات گیلان برگزاری نخستین جشنواره حصیر گیلان وجود 200 عامل سرطان در تنباکوی قلیان برگزاری نمایشگاه الکامپ در گیلان
خبرهای‌برتر‌هفته