تبليغاتX
اخبار گیلان / Guilan News Agency/ یکشنبه، 31 شهریور، 1398


چهارشنبه 22 مرداد 1393 12:09:59    تعداد بازديد: 1078    شناسه خبر: 13246    بخش: اقتصاد و کشاورزی  نسخه چاپي
خزر فرصتی ممتاز برای توسعه کشور
بهره مندی از موهبت دریای خزر می تواند به لحاظ اقتصادی ، نظامی ،سیاسی ، فرصتی در خزر باشد. اگر به دنبال اشتغال پایدار به ویژه در استان های شمالی هستیم، باید از ظرفیت دریا استفاده کنیم .


مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان در همایش دریای کاسپین گفت: بهره مندی از موهبت دریا می تواند به لحاظ اقتصادی ، نظامی ،سیاسی ، فرصتی در خزر باشد.

به گزارش ایرنا،فرهاد منتصر کوهساری در این همایش خاطرنشان کرد : این فرصت و موهبتی است که بهره برداری از آن نیازمند تجمیع نیروها و اندیشه دستگاه های مختلف است.

وی تصریح کرد : اگر به دنبال اشتغال پایدار به ویژه در استان های شمالی هستیم، باید از ظرفیت دریا استفاده کنیم .

وی افزود: در صورت لحاظ کردن برنامه ریزی صحیح و جامع و فراهم ساختن زیرساخت ها ، فرصت های اقتصادی که هم اکنون در مرکز ایران متمرکز است با اتخاذ سیاست های اقتصادی دریامحور در استان های شمالی ما نیز پدیدار شود.

مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان در تبیین روز 21 مرداد بعنوان روز دریای خزر ادامه داد: ما موظفیم از دریایی که از آن بهره می بریم به نوعی استفاده کنیم که سهم آیندگان محفوظ بماند.

وی با اشاره به ساختار و ویژگی های طبیعی و توپوگرافی این پهنه آبی یادآور شد: اگرچه در دریای خزر بعنوان یک دریاچه ملزم به رعایت قوانین بین المللی مترتب بر دریاهای آزاد نیستیم اما کشورهای منطقه به این نتیجه رسیده اند که پایداری حیات و معیشتشان منوط به حفاظت از این دریاست.

کوهساری گفت: ما با پیوستن به کنوانسیون های بین المللی امداد و نجات و جستجوی دریایی ، کنوانیسیون مقابله با آلودگی نفتی و امثال آن ، مجدانه می کوشیم تا ایمنی و امنیت را در این پهنه آبی حفظ کنیم .

مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان اجرای مانورهای منظم جستجو و امداد و نجات دریایی را از این دست عنوان و تصریح کرد : برنامه دو روزه امسال در همین راستا طراحی شده تا برای بروز هرگونه حادثه آماده باشیم.

وی همچنین به خریداری به روزترین تجهیزات برای آمادگی مواجهه با سوانح دریایی توسط اداره کل بنادر و دریانوردی گیلان اشاره کرد.

*تجمیع اراده کشورهای منطقه


مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان با اشاره به بیانیه ای که به تازگی در آستراخان از سوی وزیران محیط زیست کشورهای حاشیه خزر و نهادهای مرتبط ارائه شد، گفت: بخشی از این بیانیه بر مانورهای مشترک پنج کشور دلالت دارد تا بتوانند با آمادگی قبلی در صورت بروز حادثه از تمام ظرفیت های منطقه برای دفع و رفع فوری حادثه استفاده کنند.

کوهساری ابراز امیدواری کرد، بیانیه آستراخان بستری باشد تا برنامه ریزی کلان و اصولی در رعایت الزامات مختلف دریایی و زمینی در برنامه های استخراج و اکتشاف و مسافرتی حوزه دریای خزر اعمال شود.

مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان تصریح کرد: به خاطر داشته باشیم که امنیت و ایمنی دریانوردی یکی از اصول اساسی است و کشور توسعه یافته کشوری است که برنامه توسعه ای دریا محور داشته باشد.

دریای خزر که گاهی بزرگترین دریاچه جهان و گاهی کوچکترین دریای خودکفای کره زمین طبقه بندی می شود، بزرگترین پهنه آبی محصور در خشکی است، طول آن حدود یک هزار و 200 کیلومتر و عرض آن بین 196 تا 435 کیلومتر است .

قسمت شمالی این دریا بسیار کم عمق است به طوری که تنها نیم درصد آب دریا در یک چهارم شمالی دریا قرار دارد و عمق آن به طور میانگین کمتر از پنج متر است. حدود 130 رودخانه به این دریا می ریزند که اکثر آن ها از شمال غربی به دریا می پیوندند. بزرگترین آن ها رود ولگاست که هر سال به طور میانگین241 کیلومتر مکعب آب را وارد دریای خزر می کند.

طبیعت بسته خزر آن را منزلگاه جانوران و گیاهان منحصربه فردی کرده است اما در عین حال موجب شده تا در مقابل آلودگی های کشاورزی و صنعتی و نفتی بسیار آسیب پذیر باشد.

این دریا از نظر منابع نفت و گاز بسیار غنی است و ذخایر نفتی آن حدود 17 تا 35 میلیارد بشکه برآورد می شود. بخشی از نفت دریاچه که از میدان نفتی باکو پایتخت جمهوری آذربایجان برداشت می شود از طریق خط لوله باکو-تفلیس-جیهان به سواحل مدیترانه منتقل می شود.

از منابع مهم این دریا؛ ذخایر نفت و گاز موجود در زیر بستر دریا و همچنین انواع ماهیان خاویاری را می توان نام برد.


تصاوير ديگر :
   

نظرات شما در مورد اين خبر
نام شما : (اختياري)
آدرس ايميل : (اختياري)
نظر شما :


تبلیغات
خبرهای‌اخير‌اين‌بخش
برگزاری نهمین نمایشگاه رایانه در گیلانقطار سال 95 به گیلان می‌رسدکشت دوم 90 هزار هکتار از شالیزارهای گیلانافزایش گرایش جمعیت ایران به استان‌های شمالیگیلان نیازمند تاسیس آزمایشگاه نانوبیو تکنولوژی کمبود اعتبار عامل کندی پیشرفت پروژه های گیلانپرورش راتون در 23 هزار هکتار از شالیزارهای گیلانبرگزاری نمایشگاه الکامپ در گیلانبرپایی نمایشگاه پاییزه در رشت و لاهیجانصادرات آبزیان گیلان به عراق
جديدترين عناوين
برگزاری نهمین نمایشگاه رایانه در گیلان تمام دانشگاه‌ها باید ماموریت‌گرا باشند تصاویر رژه خودروهای نظامی و انتظامی در بندر مرزی آستارا وجود 120 مدرسه نیمه تمام در گیلان برگزاری راهپیمایی ضدصهیونیستی در گیلان زنگ شکوفه‌های گیلان نواخته شد درمان بیماری ها با انگور سیاه راه اندازی مرکز نگهداری موقت بیماران اوتیسم در استان گیلان ساماندهی بانک اطلاعاتی نابینایان بهزیستی استان گیلان راه اندازی کلینیک تخصصی دیالیز در لنگرود پیکر افشین پرتو به خاک سپرده شد کشف محموله قاچاق چوب درختان جنگل های غرب گیلان در آستارا افزایش۳۰درصدی شهریه مهدهای کودک بهره برداری از بیمارستان‌های آستارا و رضوانشهر تا پایان سالجاری میراث فرهنگی گیلان اجازه تعرض به هیچ محوطه تاریخی را نمی‌دهد کشت دوم 90 هزار هکتار از شالیزارهای گیلان کشته شدن 50 نفر در جاده‌های گیلان وجود 80 گونه درختی در جنگل‌های هیرکانی گیلان افزایش گرایش جمعیت ایران به استان‌های شمالی جذب نیروهای حق‌التدریسی پیش دبستانی مناسب با نیاز استان‌ها نیست هشدار مدیریت بحران گیلان نسبت به بارش باران و احتمال آبگرفتگی معابر برگزاری دومین جشنواره « دریای دوستی کاسپین » در رشت گیلان نیازمند تاسیس آزمایشگاه نانوبیو تکنولوژی جریمه شدن پزشک جراح زیبایی در رشت کاهش 4تا 8 درجه‌ای دمای هوای گیلان پرورش راتون در 23 هزار هکتار از شالیزارهای گیلان برگزاری یادواره نخستین شهید فناوری اطلاعات گیلان برگزاری نخستین جشنواره حصیر گیلان وجود 200 عامل سرطان در تنباکوی قلیان برگزاری نمایشگاه الکامپ در گیلان
خبرهای‌برتر‌هفته