تبليغاتX
اخبار گیلان / Guilan News Agency/ جمعه، 29 شهریور، 1398


سه شنبه 28 مرداد 1393 12:55:55    تعداد بازديد: 669    شناسه خبر: 13314    بخش: اقتصاد و کشاورزی  نسخه چاپي
استفاده از ظرفیت‌های خالی راهکار اشتغال زایی پایدار در گیلان
گیلان با وجود مواهب طبیعی و قابلیت‌های بسیار در عرصه‌های مختلف از بیکاری بالایی برخوردار بوده و رتبه پنجم بیکاری در کشور را کسب کرده است. استفاده از ظرفیت‌های خالی صنعت و کشاورزی راهکاری مناسب برای ایجاد اشتغال پایدار در گیلان است.


استفاده از ظرفیت‌های خالی صنعت و کشاورزی راهکاری مناسب برای ایجاد اشتغال پایدار در گیلان است.

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، ایجاد اشتغال از دغدغه‌های مهم دولت‌ها و مردم محسوب می‌شود و برای برطرف کردن این موضوع راهکارهای مختلفی از طرف مسئولان اجرایی شده است.

گیلان با وجود مواهب طبیعی و قابلیت‌های بسیار در عرصه‌های مختلف از بیکاری بالایی برخوردار بوده و رتبه پنجم بیکاری در کشور را کسب کرده است.

با توجه به اینکه ایجاد یک شغل پایدار به بیش از 100 میلیون تومان سرمایه‌گذاری نیاز دارد به نظر می‌رسد استفاده از ظرفیت خالی صنایعی که از قابلیت توسعه برخوردارند می‌تواند در کاهش اشتغال و توسعه پایدار تاثیرگذار باشد.

*سرمایه‌گذاری در گیلان دارای بازدهی بسیار است

استاندار گیلان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با اشاره به جمعیت 2 میلیون و 500 هزار نفری گیلان اظهار کرد: گیلان سومین استان پر تراکم کشور از نظر جمعیتی محسوب می‌شود.

محمدعلی نجفی وجود ساحل زیبا و مرزهای آبی و خشکی را از قابلیت‌های گیلان عنوان کرد و افزود: گیلان از گذشته مورد غفلت برنامه‌ریزان واقع شده است.

وی سرمایه‌گذاری در بسیاری از حوزه‌ها در گیلان را دارای بازدهی بیشتری نسبت به دیگر استان‌ها دانست و بیان کرد: در مدت 10 سال گذشته گیلان از لحاظ سرانه اعتبارات عمرانی در رده‌های 25 و 26 کشوری بوده و این موضوع نشان‌دهنده کم لطفی در حق مردم منطقه و کشور است.

نجفی نبود یکپارچه‌سازی اراضی کشاورزی را از مشکلات در این حوزه خواند و تصریح کرد: گیلان با بارندگی سالانه یک‌هزار و 200 میلی‌متر، استانی در معرض خشکسالی است و برای خروج از این وضعیت اختصاص اعتبارات برای بهره‌برداری از سد‌های در حال احداث ضرورت دارد.

استاندار گیلان، اتمام پروژه راه‌آهن قزوین ـ رشت ـ انزلی با قابلیت سالانه 10 میلیون تن کالا و جابه‌جایی 3 میلیون و 500 هزار نفر مسافر را از خواسته‌های مردم و مسئولان عنوان کرد.

وی کاهش شدید روستانشینی را زنگ خطری برای گیلان ذکر کرد و گفت: 200 میلیارد تومان برای جبران عقب‌ماندگی در روستاها نیاز است.

نجفی نرخ بیکاری گیلان را 13.6 درصد در سال 92 اعلام کرد و یادآور شد: گیلان دارای رتبه پنجم بیکاری در کشور است.

این مسئول با تاکید براینکه گیلان مستعد سرمایه‌گذاری بخش دولتی و خصوصی است، خاطرنشان کرد: تکمیل پروژه‌های زیرساختی راه‌آهن، آزادراه و یکپارچه‌سازی اراضی در توسعه گیلان حائز اهمیت است.

*بستر اشتغال جدید در گیلان فراهم است


مدیر مجتمع دخانیات گیلان نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس به نقش کشاورزی و بازرگانی در توسعه و اشتغال پایدار در این استان اشاره کرد و گفت: گیلان دارای قابلیت‌های بسیاری در توسعه کشاورزی و دانش فنی در حوزه صنعت است.

سیاوش امینی انتقال فناوری و استفاده از مواد اولیه دیگر کشورها را در توسعه اشتغال پایدار موثر خواند و بیان کرد: علاقه‌مندی کشورها در همکاری و انتقال تکنولوژی به منظور ارتقای بازرگانی منطقه‌ای با ایران نشان‌دهنده جایگاه کشور در منطقه است.

امینی با اشاره به فعالیت مجتمع دخانیات گیلان، خاطرنشان کرد: مجتمع مذکور از کارخانه‌های با سابقه در استان است و وجود بیمارستان توتونکاران در شهر رشت قدمت این صنعت در گیلان را نشان می‌دهد.

مدیر مجتمع دخانیات گیلان با بیان اینکه تعداد یک‌هزار و 800 نفر در این مجتمع فعالیت می‌کنند، تصریح کرد: مجتمع دخانیات گیلان با همکاری گروه تنباکوی بین‌المللی ژاپن در تولید فرآوردهای دخانی به منظور تامین تقاضای داخلی برنامه‌ریزی کرده است.

وی تولید مجتمع دخانیات گیلان را با نظارت متخصصان ایرانی عنوان کرد و افزود: تولید مشترک با همکاری شرکت خارجی انجام می‌شود.

امینی با اشاره به اینکه ظرفیت تولید سالانه بیش از 36 میلیارد نخ سیگار در مجتمع دخانیات گیلان وجود دارد، اظهار کرد: سالانه 21 میلیارد نخ سیگار در مجتمع مذکور با همکاری شریک تجاری خارجی تولید می‌شود.

مدیر مجتمع دخانیات گیلان مصرف سالانه سیگار در کشور را 65 میلیارد نخ اعلام کرد و یادآور شد: 70 درصد نیاز مذکور با واردات و تولید داخلی تامین می‌شود و 30 درصد ظرفیت خالی وجود دارد.

وی با بیان اینکه تنباکو در شش استان کشور کشت می‌شود، خاطرنشان کرد: بسیاری از مواد اولیه تولید سیگار در کشور وارداتی است.

امینی استفاده از اراضی کشاورزی برای کشت تنباکو که محصولات دیگری در آن کشت نمی‌شود، را مهم خواند و بیان کرد: بستر برای ایجاد اشتغال جدید در گیلان آماده است.

مدیر مجتمع دخانیات گیلان با اشاره به کشت تنباکو در تالش، آستارا و صومعه‌سرا، تصریح کرد: افزایش کشت در زمین‌هایی که تغییر کاربری نداده باشند با حمایت از کشاورزان توسعه می‌یابد.

*به‌دنبال استفاده از تکنولوژی ایران در جمهوری مالاوی هستیم

وزیر کشاورزی و آبیاری جمهوری مالاوی نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار کرد: ایران از توانمندی بسیاری در تولید فرآورده‌های دخانی برخوردار است.

چیم بکزا خواستار همکاری ایران در تولید فرآورده‌های دخانی در جمهوری مالاوی شد و افزود: توتون کالای اساسی در جمهوری مالاوی است و درآمد اصلی مردم این کشور را تشکیل می‌دهد.

وی با بیان اینکه برای تعمیق و گسترش همکاری به ایران سفر کردیم، تصریح کرد: به‌دنبال استفاده از تکنولوژی ایران در جمهوری مالاوی هستیم.

به گزارش فارس، وجود اراضی مستعد کشاورزی و فناوری به همراه مدیریت منابع انسانی و استفاده از ظرفیت‌های خالی صنعت و کشاورزی بستر مناسبی برای ایجاد اشتغال پایدار در گیلان را فراهم کرده است.
تصاوير ديگر :
 

نظرات شما در مورد اين خبر
نام شما : (اختياري)
آدرس ايميل : (اختياري)
نظر شما :


تبلیغات
خبرهای‌اخير‌اين‌بخش
برگزاری نهمین نمایشگاه رایانه در گیلانقطار سال 95 به گیلان می‌رسدکشت دوم 90 هزار هکتار از شالیزارهای گیلانافزایش گرایش جمعیت ایران به استان‌های شمالیگیلان نیازمند تاسیس آزمایشگاه نانوبیو تکنولوژی کمبود اعتبار عامل کندی پیشرفت پروژه های گیلانپرورش راتون در 23 هزار هکتار از شالیزارهای گیلانبرگزاری نمایشگاه الکامپ در گیلانبرپایی نمایشگاه پاییزه در رشت و لاهیجانصادرات آبزیان گیلان به عراق
جديدترين عناوين
برگزاری نهمین نمایشگاه رایانه در گیلان تمام دانشگاه‌ها باید ماموریت‌گرا باشند تصاویر رژه خودروهای نظامی و انتظامی در بندر مرزی آستارا وجود 120 مدرسه نیمه تمام در گیلان برگزاری راهپیمایی ضدصهیونیستی در گیلان زنگ شکوفه‌های گیلان نواخته شد درمان بیماری ها با انگور سیاه راه اندازی مرکز نگهداری موقت بیماران اوتیسم در استان گیلان ساماندهی بانک اطلاعاتی نابینایان بهزیستی استان گیلان راه اندازی کلینیک تخصصی دیالیز در لنگرود پیکر افشین پرتو به خاک سپرده شد کشف محموله قاچاق چوب درختان جنگل های غرب گیلان در آستارا افزایش۳۰درصدی شهریه مهدهای کودک بهره برداری از بیمارستان‌های آستارا و رضوانشهر تا پایان سالجاری میراث فرهنگی گیلان اجازه تعرض به هیچ محوطه تاریخی را نمی‌دهد کشت دوم 90 هزار هکتار از شالیزارهای گیلان کشته شدن 50 نفر در جاده‌های گیلان وجود 80 گونه درختی در جنگل‌های هیرکانی گیلان افزایش گرایش جمعیت ایران به استان‌های شمالی جذب نیروهای حق‌التدریسی پیش دبستانی مناسب با نیاز استان‌ها نیست هشدار مدیریت بحران گیلان نسبت به بارش باران و احتمال آبگرفتگی معابر برگزاری دومین جشنواره « دریای دوستی کاسپین » در رشت گیلان نیازمند تاسیس آزمایشگاه نانوبیو تکنولوژی جریمه شدن پزشک جراح زیبایی در رشت کاهش 4تا 8 درجه‌ای دمای هوای گیلان پرورش راتون در 23 هزار هکتار از شالیزارهای گیلان برگزاری یادواره نخستین شهید فناوری اطلاعات گیلان برگزاری نخستین جشنواره حصیر گیلان وجود 200 عامل سرطان در تنباکوی قلیان برگزاری نمایشگاه الکامپ در گیلان
خبرهای‌برتر‌هفته