تبليغاتX
اخبار گیلان / Guilan News Agency/ چهارشنبه، 27 شهریور، 1398


شنبه 15 شهریور 1393 12:37:55    تعداد بازديد: 584    شناسه خبر: 13335    بخش: اقتصاد و کشاورزی  نسخه چاپي
کوچک شدن اراضی کشاورزی به نفع آیندگان نیست
اراضی حاشیه سواحل گیلان که رها شده اند باید ساماندهی شده و حتما به پرورش ماهی اختصاص یابند.


معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: اراضی حاشیه سواحل گیلان که رها شده اند باید ساماندهی شده و حتما به پرورش ماهی اختصاص یابند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - منطقه گیلان، دکتر قباد افشار در حاشیه بازدید از شالیزارهای گیلان در جمع خبرنگاران استان گفت: برای حفظ امور اراضی استان کمک دهیاران می توانند موثر باشند.

وی یکی از عواملی که موجب نابودی زمین های کشاورزی می شود را خرد شدن اراضی کشاورزی عنوان کرد و گفت: با یکپارچه کردن اراضی شالیزاری اقتصاد تولید برنج و دیگر محصولات کشاورزی بهتر از امروز می شود و ما باید تخصیص تسهیلات برای خرید به کشاورزان را در کشور جا بیندازیم و در این راستا از وجود و توان دهیاران استفاده کنیم تا در جهت حفظ اراضی استان با ما هماهنگ باشند.

وی خاطرنشان کرد: اگر یک کشاورز می خواهد زمین های کوچک 5 کشاورز دیگر را بخرد و زمینی بزرگ تشکیل دهد باید دست این فرد را ببوسیم و به او کمک کنیم زیرا در نهایت جلوگیری از کوچک شدن اراضی کشاورزی به نفع کشور و آیندگان است و باید حمایت از این افراد را با تخصیص تسهیلات زمین از سوی بانکها فراهم کنیم.

وی با تاکید بر سند دار شدن زمین های کشاورزی گفت: چون کشاورزان زمین هایشان سند ندارد گرفتن تسهیلات برای زمینشان نیز سخت است و ما در وزارت کشاورزی سند دار شدن زمین های کشاورزی را در راس برنامه های خود داریم.

دکتر افشار با بیان اینکه ما برای کاداس کردن (حدنگاری اراضی) از محل درآمدهای دولت اعتبار گرفته ایم،تصریح کرد: با اجرای این امر روند مطالعات دقیق و استعلام ها تسهیل می شود.

وی از مدیران کشاورزی شهرستانهای گیلان خواست تا برای تحقق این اهداف پای کار بیایند و به این ترتیب طرح ها هر چه سریعتر اجرا شوند.

وی در خصوص جلوگیری از تغییر کاربری ها افزود: در استان گیلان یک مشکل ناشی از تداخل اراضی کشاورزی و منابع طبیعی وجود دارد و ما باید در استان از این درگیری های روزانه در بیاییم.

رییس سازمان امور اراضی وزارت جهاد کشاورزی تاکید کرد: هیچ باغی در استان نباید از بین برود حتی اگر منابع طبیعی برای این موارد مجوز داشته باشد از اجرای آن جلوگیری کنید و در صورت لازم به سازمان امور اراضی کشور گزارش دهید تا رسیدگی شود. باید با همه توان از باغ های حاصلخیز مواظب کنیم.

وی با اشاره به اینکه کشاورزان کار تامین امنیت غذایی کشور را انجام می دهند، تصریح کرد: کشاورزان که با این زحمت محصول  تولید می کنند دیگر نباید نگران از دست دادن زمین هایشان باشند.

وی گفت: متاسفانه امروز عده کمی از دهیاران به ویلاسازان کمکهای بیشتر می کنند تا کشاورزان، چون برخی از آنها از سواد کافی ندارند تا از خود دفاع کنند.

وی در ادامه از ساماندهی اراضی حاشیه سواحل خبر داد و گفت:اراضی حاشیه سواحل که رها شده است باید نقشه برداری شوند و در جهت استفاده شیلاتی مورد بهره برداری قرار گیرند.

وی با بیان اینکه پرروش ماهی در اراضی ساحلی گیلان  موجب توسعه درآمد استان  و در نهایت به نفع کشور است و این کار در استان مازندران انجام شده است، گفت: هر جا زمین دولتی که آب دارد و امکان بارندگی در آن خوب است باید به سمت باغ شدن برود اما به هیچ وجه حتی یک وجب از شالیزارها نباید به باغ تبدیل شوند.

وی با بیان اینکه مناطق کوهستانی گیلان عرصه های فراوانی دارد تاکید کرد :باید از همه فرصت های کشاورزی گیلان استفاده کرد و حفظ امور اراضی شالیزاری،باغات و جنگلهای این استان از دغدغه های مهم دولت تدبیر و امید است.

 


تصاوير ديگر :
 

نظرات شما در مورد اين خبر
نام شما : (اختياري)
آدرس ايميل : (اختياري)
نظر شما :


تبلیغات
خبرهای‌اخير‌اين‌بخش
برگزاری نهمین نمایشگاه رایانه در گیلانقطار سال 95 به گیلان می‌رسدکشت دوم 90 هزار هکتار از شالیزارهای گیلانافزایش گرایش جمعیت ایران به استان‌های شمالیگیلان نیازمند تاسیس آزمایشگاه نانوبیو تکنولوژی کمبود اعتبار عامل کندی پیشرفت پروژه های گیلانپرورش راتون در 23 هزار هکتار از شالیزارهای گیلانبرگزاری نمایشگاه الکامپ در گیلانبرپایی نمایشگاه پاییزه در رشت و لاهیجانصادرات آبزیان گیلان به عراق
جديدترين عناوين
برگزاری نهمین نمایشگاه رایانه در گیلان تمام دانشگاه‌ها باید ماموریت‌گرا باشند تصاویر رژه خودروهای نظامی و انتظامی در بندر مرزی آستارا وجود 120 مدرسه نیمه تمام در گیلان برگزاری راهپیمایی ضدصهیونیستی در گیلان زنگ شکوفه‌های گیلان نواخته شد درمان بیماری ها با انگور سیاه راه اندازی مرکز نگهداری موقت بیماران اوتیسم در استان گیلان ساماندهی بانک اطلاعاتی نابینایان بهزیستی استان گیلان راه اندازی کلینیک تخصصی دیالیز در لنگرود پیکر افشین پرتو به خاک سپرده شد کشف محموله قاچاق چوب درختان جنگل های غرب گیلان در آستارا افزایش۳۰درصدی شهریه مهدهای کودک بهره برداری از بیمارستان‌های آستارا و رضوانشهر تا پایان سالجاری میراث فرهنگی گیلان اجازه تعرض به هیچ محوطه تاریخی را نمی‌دهد کشت دوم 90 هزار هکتار از شالیزارهای گیلان کشته شدن 50 نفر در جاده‌های گیلان وجود 80 گونه درختی در جنگل‌های هیرکانی گیلان افزایش گرایش جمعیت ایران به استان‌های شمالی جذب نیروهای حق‌التدریسی پیش دبستانی مناسب با نیاز استان‌ها نیست هشدار مدیریت بحران گیلان نسبت به بارش باران و احتمال آبگرفتگی معابر برگزاری دومین جشنواره « دریای دوستی کاسپین » در رشت گیلان نیازمند تاسیس آزمایشگاه نانوبیو تکنولوژی جریمه شدن پزشک جراح زیبایی در رشت کاهش 4تا 8 درجه‌ای دمای هوای گیلان پرورش راتون در 23 هزار هکتار از شالیزارهای گیلان برگزاری یادواره نخستین شهید فناوری اطلاعات گیلان برگزاری نخستین جشنواره حصیر گیلان وجود 200 عامل سرطان در تنباکوی قلیان برگزاری نمایشگاه الکامپ در گیلان
خبرهای‌برتر‌هفته