تبليغاتX
اخبار گیلان / Guilan News Agency/ چهارشنبه، 27 شهریور، 1398


سه شنبه 18 شهریور 1393 14:19:59    تعداد بازديد: 678    شناسه خبر: 13367    بخش: اجتماعی  نسخه چاپي
هزینه‌‌های سنگین آزمایشگاه‌ها عامل بازدارنده بارداری در گیلان
هزینه‌های سنگین آزمایشگاهی دوران بارداری که از طرف پزشکان متخصص تجویز می‌شود یکی از مشکلات بی‌رغبتی و عامل بازدارنده بارداری در گیلان است.


هزینه‌های سنگین آزمایشگاهی دوران بارداری که از طرف پزشکان متخصص تجویز می‌شود یکی از مشکلات بی‌رغبتی و عامل بازدارنده بارداری در گیلان است.

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، چند سالی می‌شود که بحث کاهش جمعیت و زنگ خطر نسبت به پیری جمعیت به موضوع مهمی در جامعه تبدیل شده است تا جایی که اخیراً رهبر معظم انقلاب اسلامی سیاست‌های جمعیتی را به روسای سه قوه ابلاغ  فرمودند.

در برخی از بندهای این ابلاغیه به ارتقای پویایی، بالندگی و جوانی جمعیت با افزایش نرخ باروری به بیش از سطح جانشینی و برطرف شدن موانع ازدواج، تسهیل و ترویج تشکیل خانواده و افزایش فرزند، کاهش سن ازدواج و حمایت از زوج‌های جوان و توانمندسازی آن‌ها در تامین هزینه‌های زندگی و تربیت نسل صالح و کارآمد اشاره شده است.

از طرف کارشناسان رواج فردگرایی، افزایش سطح تحصیلات، اشتغال زنان، افزایش شهرنشینی و رواج فرزندسالاری از جمله عوامل کاهش جمعیت در ایران عنوان شده که بر عوامل و بروز مشکلات اقتصادی و فرهنگی نوظهور در این راستا افزوده است.

باید این واقعیت را پذیرفت که ازدواج و تشکیل یک زندگی مشترک و پس از آن اقدام به فرزندآوری و رشد تعداد فرزندان نیاز به امنیت خاطر برای زوج‌ها دارد و تا زمانی که امکانات لازم برای چنین امر پسندیده‌ای فراهم نشود تلاش‌ها برای افزایش جمعیت، کاری سخت و تاحدودی غیرممکن است.

امروزه بسیاری از جوانان مشکلات اقتصادی را عامل مهمی در ازدواج نکردن خود عنوان می‌کنند و بر این باور هستند که با هزینه‌های گزاف قادر به تامین هزینه زندگی مشترک نیستند و اگر هم تن به ازدواج دهند ممکن است زندگی آن‌ها در نیمه راه با شکست مواجه شود.

بسیاری از خانواده‌ها نیز تمایل زیادی به تک فرزندی دارند و معتقد هستند مشکلات اقتصادی مانع از تعدد فرزندان در خانواده است اما علاوه بر آنچه گفته شد و با توجه به اجرای طرح تحول سلامت در جامعه خانواده‌هایی که تصمیم به فرزندآوری دارند نیز با مشکلات متعددی مواجه هستند که آن‌ها را در اجرای تصمیم خود مردد می‌کند.

کاهش سطح باروری در ایران به ویژه گیلان که در این زمینه پیرترین استان کشور شناخته شده است، طبقات و گروه‌های اجتماعی را در برگرفته و این کاهش از سطح شهرها فراتر رفته و به روستاها نیز سرایت کرده است.

در این گزارش برخی از زوایای مغفول مانده در زمینه کاهش فرزندآوری را مورد بررسی قرار داده‌ایم.

هزینه‌ سنگین آزمایشگاه‌های دوران بارداری

زنی که برای مشاوره به یکی از مراکز درمانی در رشت مراجعه کرده بود در گفت‌وگو با خبرنگار فارس دلیل مراجعه خود را تولد فرزند دوم عنوان کرد و گفت: قصد دارم فرزند دوم خود را به دنیا بیاورم اما بسیاری از هزینه‌ها با وجود اجرای طرح تحول سلامت افزایش یافته و مراکز خدمات درمانی تمام امکانات را برای مادران در اختیار ندارند.

مریم‌ ـ‌ ب با بیان اینکه هر چند زایمان طبیعی در بیمارستان‌های دولتی رایگان شده و دولت در پرداخت هزینه‌ها به بیماران کمک می‌کند اما تمام مادران مشمول زایمان طبیعی نیستند و در این راستا باید چاره‌ای اندیشیده شود.

وی افزود: رایگان شدن خدمات زایمان طبیعی بسیار مفید برای تشویق زوج‌های جوان در فرزندآوری است اما مادرانی که در زایمان نخست خود از روش سزارین استفاده کرده‌اند ناگزیر هستند در بارداری دوم نیز از این روش استفاده کنند که گویا در این راستا دولت فکری نکرده است.

این شهروند گیلانی با اشاره به تجویز تست‌های آزمایشگاهی دوران بارداری اظهار کرد: این تست‌ها معمولاً اطلاعات مفیدی را درباره بارداری از اوایل وقوع حاملگی تا نخستین روزهای زندگی نوزاد به دست می‌دهد.

وی ادامه داد: هرچند که انجام این آزمایش‌ها بسیار ضروری و مفید است اما به دلیل هزینه‌های بالا و سنگین هر خانواده‌ای قادر به پرداخت هزینه‌های آن نیست.

این مادر، انجام آزمایش‌های ژنتیک برای سلامت جنین و ... را برای تولد یک فرزند سالم مهم دانست و گفت: هزینه انجام این آزمایش‌ها با بیمه نیز بسیار گران است و تفاوت زیادی با قیمت آزاد آن ندارند که باید در این زمینه چاره‌اندیشی شود.

آزمایشگاه‌های دولتی قادر به انجام تست‌های دوران بارداری نیستند


وی به محدود بودن برخی از امکانات پزشکی و آزمایشگاهی در مراکز خدمات درمانی و دولتی اشاره کرد و تصریح کرد: در اغلب آزمایشگاه‌های بیمارستان‌های دولتی بسیاری از آزمایش‌ها انجام نمی‌شود و باید به آزمایشگاه‌های خصوصی مراجعه کرد.

این شهروند گیلانی ادامه داد: معمولاً در مراکز دولتی به طور مثال یک دستگاه سونوگرافی وجود دارد که مادران باید برای انجام یک سونوگرافی ساده مدت طولانی حتی گاهی تا سه ماه باید در نوبت باشند که در صورت بروز مشکل برای جنین در آن صورت انجام سونوگرافی دیگر فایده‌ای ندارد.

وی خواستار توجه بیشتر مسئولان به تجهیز مراکز خدمات درمانی در سطح شهرها شد و گفت: تنها نمی‌توان بدون ایجاد امکانات شعار فرزندآوری را تبلیغ کرد.

این مادر وجود فرزند در خانواده و افزایش فرزندآوری در دنیای امروز را موجب تقویت عاطفه در خانواده‌ها خواند و ادامه داد: این روزها زوج‌ها به دلایل بسیاری از مشکلات اقتصادی و فرهنگی مورد تبلیغ ماهواره‌ها قرار گرفته و دچار فاصله از یکدیگر شده‌اند.

وی یادآور شد: افزایش مرخصی برای زایمان زنان شاغل و در نظر گرفتن امکاناتی در محل کار آن‌ها برای اینکه کودکان در اثر نبود حضور مادران دچار مشکلات نشوند یکی از راه‌های تشویق مردم به فرزندآوری است.

ضرورت مراقبت‌های روحی و جسمی قبل از بارداری

یک پزشک متخصص زنان نیز به خبرنگار فارس گفت: نداشتن آگاهی‌های لازم در زوجین به ویژه اوایل ازدواج بارداری را با مشکلات و موانعی همراه می‌کند.

وی با اشاره به اهمیت ضرورت مراقبت‌های روحی و جسمی قبل از بارداری، داشتن وضعیت اقتصادی مناسب یکی از زمینه‌های آمادگی زوجین برای باردار شدن دانست.

این پزشک متخصص تصریح کرد: ارتقای سطح آگاهی زوجین برای جلوگیری از بارداری‌های ناخواسته بسیار مهم است.

وی رسیدگی به وضعیت زنان باردار در مراکز دولتی را مهم دانست و خاطرنشان کرد: گاهی کمبود امکانات این فرصت را از پزشک می‌گیرد که مراقبت‌های لازم از مادران باردار داشته باشد که توجه به این امر ضروری است.

افزایش انجام آزمایش‌های بارداری ضرورت دارد

مسئول یکی از آزمایشگاه‌های تشخیص طبی بیمارستان‌های رشت در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس اظهار کرد: انجام آزمایش‌های بارداری جزو ضروریات است.

وی با بیان اینکه زنان برای تست‌های بارداری به آزمایشگاه‌های دولتی مراجعه می‌کنند، خاطرنشان کرد: گاهی آزمایش‌هایی که پزشک معالج زنان باردار نسخه می‌دهند انجام آن‌ها در آزمایشگاه‌های دولتی امکان‌پذیر نیست چراکه امکانات کافی برای این امر وجود ندارد و بیمار باید به آزمایشگاه‌های خصوصی مراجعه و هزینه زیادی پرداخت کند.

نظرات شما در مورد اين خبر
نام شما : (اختياري)
آدرس ايميل : (اختياري)
نظر شما :


تبلیغات
خبرهای‌اخير‌اين‌بخش
تعیین شعب ویژه برای برخورد قضایی با متخلفین سوزاندن کاهتمام دانشگاه‌ها باید ماموریت‌گرا باشندتصاویر رژه خودروهای نظامی و انتظامی در بندر مرزی آستاراوجود 120 مدرسه نیمه تمام در گیلانزنگ شکوفه‌های گیلان نواخته شددرمان بیماری ها با انگور سیاهراه اندازی مرکز نگهداری موقت بیماران اوتیسم در استان گیلان ساماندهی بانک اطلاعاتی نابینایان بهزیستی استان گیلان راه اندازی کلینیک تخصصی دیالیز در لنگرود پیکر افشین پرتو به خاک سپرده شد
جديدترين عناوين
برگزاری نهمین نمایشگاه رایانه در گیلان تمام دانشگاه‌ها باید ماموریت‌گرا باشند تصاویر رژه خودروهای نظامی و انتظامی در بندر مرزی آستارا وجود 120 مدرسه نیمه تمام در گیلان برگزاری راهپیمایی ضدصهیونیستی در گیلان زنگ شکوفه‌های گیلان نواخته شد درمان بیماری ها با انگور سیاه راه اندازی مرکز نگهداری موقت بیماران اوتیسم در استان گیلان ساماندهی بانک اطلاعاتی نابینایان بهزیستی استان گیلان راه اندازی کلینیک تخصصی دیالیز در لنگرود پیکر افشین پرتو به خاک سپرده شد کشف محموله قاچاق چوب درختان جنگل های غرب گیلان در آستارا افزایش۳۰درصدی شهریه مهدهای کودک بهره برداری از بیمارستان‌های آستارا و رضوانشهر تا پایان سالجاری میراث فرهنگی گیلان اجازه تعرض به هیچ محوطه تاریخی را نمی‌دهد کشت دوم 90 هزار هکتار از شالیزارهای گیلان کشته شدن 50 نفر در جاده‌های گیلان وجود 80 گونه درختی در جنگل‌های هیرکانی گیلان افزایش گرایش جمعیت ایران به استان‌های شمالی جذب نیروهای حق‌التدریسی پیش دبستانی مناسب با نیاز استان‌ها نیست هشدار مدیریت بحران گیلان نسبت به بارش باران و احتمال آبگرفتگی معابر برگزاری دومین جشنواره « دریای دوستی کاسپین » در رشت گیلان نیازمند تاسیس آزمایشگاه نانوبیو تکنولوژی جریمه شدن پزشک جراح زیبایی در رشت کاهش 4تا 8 درجه‌ای دمای هوای گیلان پرورش راتون در 23 هزار هکتار از شالیزارهای گیلان برگزاری یادواره نخستین شهید فناوری اطلاعات گیلان برگزاری نخستین جشنواره حصیر گیلان وجود 200 عامل سرطان در تنباکوی قلیان برگزاری نمایشگاه الکامپ در گیلان
خبرهای‌برتر‌هفته