تبليغاتX
اخبار گیلان / Guilan News Agency/ سه شنبه، 4 تیر، 1398


یکشنبه 18 مرداد 1394 13:22:15    تعداد بازديد: 1573    شناسه خبر: 13673    بخش:   نسخه چاپي
حضور متکدیان خارجی در رشت
متکدیان خارجی که این روزها بر تعدادشان در شهر رشت افزوده می شود نیز همچون گردشگران! به دو دسته داخلی و خارجی تقسیم می شوند.


 مهمان نوازی رشتی‌ها کار را به جایی رسانده که متکدیان خارجی هم به میهمانی این شهر آمده اند.

اگر در یک روز عادی سری به خیابانهای شهر رشت بزنید، شیرینی گشت و گذار در شهر باران را تنها چیزی که می تواند به تلخی تبدیل کند، دیدن کسانی است که بی اعتنا به قوانین شهری و شهروندان، در خیابان ها مشغول تجارتی کثیف و البته درآمد زا به نام تکدی گری هستند و تلخ تر آنکه وقتی پای صحبت بعضی از آنها بنشینی، نشان از منزلی دور در استان یا کشوری دیگر می دهند.

متکدیان خارجی که این روزها بر تعدادشان در شهر رشت افزوده می شود نیز همچون گردشگران! به دو دسته داخلی و خارجی تقسیم می شوند. داخلی ها آن دسته از متکدیانی هستند که از سایر استانهای کشور به گیلان می آیند و خارجی ها هم عموما اهل کشورهای همجوار شرقی بوده و همه شان هم در یک جمله متفق القول هستند که «رشتی ها خوب پول می دهند.»

شاید در نگاه اول این جمله به مذاق خیلی ها خوش بیاید و از آن تعبیر مثبت کنند اما، بررسی عمیقتر این جمله واقعیتی تلخ را نمایان می کند که مردم گیلان خود نیز در گسترش پدیده تکدی گری سهم به سزایی داشته و کمک های غیر اصولی و ساده لوحانه شان باعث شده تا رشت به جولانگاهی برای متکدیانی تبدیل شود که بساط کاسبی شان را روی پیاده روهای شهر که این روزها میزبان تعداد زیادی از گردشگران داخلی و خارجی است، پهن کرده و چهره ای نازیبا به شهری بدهند که سودای برند گردشگری شدن را در سر می پروراند.

پول بلیطی که هیچ گاه جور نشد

سوژه گزارش که به ذهنم خطور کرد، پرسه زنی در خیابان های شهر را برای یافتن چندتایی از این مهمانان ناخوانده شروع کردم. در اولین روز گشت در خیابان های منتهی به اصلی ترین میدان شهر رشت، وقتی با یکی از متکدیانی که خودش را ملیحه معرفی کرده و دلیل گدایی اش را جور کردن پول بلیط عنوان می کند صحبت می کنم، نشان از کیلومترها دورتر می دهد و به خبرنگار مهر می گوید: از مرزهای همجوار پاکستان به گیلان آمده ام و چون پول بلیط نداشتم در گیلان ماندگار شدم.

وی که مدام می خواهد فرار کند و از شر سوالهایم خلاص شده و به کاسبی اش برسد، ادامه می دهد: نه این که فکر کنید کار من گدایی است، پول بلیطم جور شود یک لحظه هم اینجا نمی مانم.

روز بعد که سری به پاتوق ملیحه می زنم، به محض دیدنم راهش را کج کرده و سعی دارد خودش را پنهان کند. بعد از طی مسیری طولانی بالاخره گیرش می اندازم و از وضعیت پول بلیطش می پرسم. او که آرام تلاش می کند جوری که خیلی به چشم نیاید، پولهای توی آستینش را بالا بدهد تا میزان کاسبی اش معلوم نشود، پاسخ می دهد: تو تا حالا سفر نکرده ای؟ بلیط اتوبوس نخریده ای؟ نمی دانی چقدر گران است؟

به او می گویم بیا برویم برایت بلیط بگیرم و برو سر خانه و زندگی ات، پیش پدر و مادرت. جواب می دهد: من دوست ندارم زیر بار منت کسی باشم! خودم کار می کنم و پول در می آورم.

در تمام طول یک هفته ای که به پاتوق ملیحه سر می زنم، همانجا مشغول گدایی است و به همه عابران می گوید: پول بلیط ندارم و عابران که شاید خیلی هاشان هر روز از این مسیر عبور کرده و حتی برایشان این سوال به وجود نمی آید که چرا بعد از این همه مدت پول بلیط ملیحه جور نمی شود؟ دست در جیب کرده و به او کمک می کنند.

تکدی گری

لطفاً ساده لوح نباشید

طراح و مجری پیشخوان مددکاری و ساماندهی متکدیان رشت درباره دلایل حضور متکدیان غیر بومی در رشت به توضیح می دهد: فراهم شدن بازار عرضه و تقاضا که حاصل فقر فرهنگی و اجتماعی در گروه کمک گیرنده و کمک کننده است باعث شده تا شهری مثل رشت بستری مناسب برای فعالیت متکدیانی باشد که عموما غیر بومی بوده و از استانها یا کشورهای همسایه به اینجا آمده اند.

دکتر جواد اسماعیل پور می افزاید: بر اساس نص صریح قانون، کسی که از روش تکدی گری و روشهای اغوا کننده برای امرار معاش بهره گرفته و بر آن اصرار ورزد، مجرم محسوب شده و مجازاتی معادل حبس دارد علیرغم وجود قانون در این زمینه، با فرض اینکه اجرا هم بشود ولی مشکل اساسی از فقر فرهنگی و اجتماعی است که به خصوص در گروه کمک کننده دیده می شود.

بر اساس نص صریح قانون، کسی که از روش تکدی گری و روشهای اغوا کننده برای امرار معاش بهره گرفته و بر آن اصرار ورزد، مجرم محسوب شده و مجازاتی معادل حبس دارد

وی با اشاره به آموزه های دینی درباره کمک رسانی به افراد نیازمند تصریح می کند: در دین مبین اسلام بارها و بارها درباره کمک رساندن به افراد مستمند تاکید شده ولی اگر زمینه کمک رسانی همراه با بینش نباشد و در جواب هر استمدادی کمک رسانی انجام شود، بی شک آسیب های زیادی به دنبال خواهیم داشت.

اسماعیل پور می افزاید: همانطور که در دین ما بر آشکار نبودن کمک رسانی تاکید شده، بسیاری از نیازمندان واقعی نیز استمداد خود را به نحوی مطرح می کنند که خیلی آشکار نبوده و یک نیازمند واقعی هیچ گاه از روشهایی که بسیاری از متکدیان برای جلب ترحم و توجه مردم استفاده می کنند، برای کمک طلبی بهره نمی گیرد. بلکه در یک فضای نوعدوستانه و آبرومندانه درخواستی ارائه شده و پاسخ داده می شود.

طراح و مجری طرح ساماندهی متکدیان رشت درباره نحوه کمک طلبی متکدیان توضیح می دهد: درخواست کمک در پدیده تکدی گری نیز وجود دارد ولی نوع درخواست بسیار نامتعارف و به نوعی اغوا کننده است و متاسفانه نوع پاسخی که مردم به این نوع درخواست ها می دهند هم، کمتر متفکرانه است.این نوع کمک کردن ها خیلی وقتها برای ارضای حس ترحم و دلسوزی بوده و خیلی وقت ها هم برای رفع مزاحمت متکدیانی است که سر راه مردم قرار می گیرند. در حالیکه خیلی از افراد که به متکدیان کمک می کنند، تا به حال این سوال را از خود نپرسیده اند که متکدیان پولهایشان را چکار کرده و چگونه خرج می کنند؟

اسماعیل پور تاکید می کند: اگر حتی یک نفر از کسانی که به متکدیان کمک می کند به این موضوع آگاهی داشته باشد که این افراد عموما جدای از تکدی گری با چندین آسیب اجتماعی دیگر که مهمترینش اعتیاد است نیز درگیر بوده و در خیلی از موارد دچار بیماریهای مسری مانند هپاتیت هستند، آن موقع با وسواس بیشتری عمل کرده و ساده لوحانه به افرادی کمک نمی کند که بخشی از گردش پول در شهر را به عهده داشته و کسی نمی داند که پولهای عرضه شده توسط این افراد به چه ویروس هایی آلوده است.

هرچند در ضمیر همه ما حس نوعدوستی به دستگیری از افراد نیازمند ترغیبمان می کند اما، شاید بهتر باشد خوبیهایمان را ساده لوحانه به مشارکت در گسترش یک معضل اجتماعی تبدیل نکرده و با شناسایی افراد نیازمند واقعی، راه را بر افراد سودجو ببندیم.
تصاوير ديگر :
 

نظرات شما در مورد اين خبر
نام شما : (اختياري)
آدرس ايميل : (اختياري)
نظر شما :


تبلیغات
خبرهای‌اخير‌اين‌بخش
جلوی پولهای کثیف را بگیرندبرائت از فتنه برای مصارف انتخاباتیتایید بدون احراز صلاحیت داوطلبان ضایع کردن حق‌الناس استباد و باران وظیفه شناسبرگزاری نهمین نمایشگاه رایانه در گیلانتعیین شعب ویژه برای برخورد قضایی با متخلفین سوزاندن کاهتمام دانشگاه‌ها باید ماموریت‌گرا باشندتصاویر رژه خودروهای نظامی و انتظامی در بندر مرزی آستاراوجود 120 مدرسه نیمه تمام در گیلانبرگزاری راهپیمایی ضدصهیونیستی در گیلان
جديدترين عناوين
برگزاری نهمین نمایشگاه رایانه در گیلان تمام دانشگاه‌ها باید ماموریت‌گرا باشند تصاویر رژه خودروهای نظامی و انتظامی در بندر مرزی آستارا وجود 120 مدرسه نیمه تمام در گیلان برگزاری راهپیمایی ضدصهیونیستی در گیلان زنگ شکوفه‌های گیلان نواخته شد درمان بیماری ها با انگور سیاه راه اندازی مرکز نگهداری موقت بیماران اوتیسم در استان گیلان ساماندهی بانک اطلاعاتی نابینایان بهزیستی استان گیلان راه اندازی کلینیک تخصصی دیالیز در لنگرود پیکر افشین پرتو به خاک سپرده شد کشف محموله قاچاق چوب درختان جنگل های غرب گیلان در آستارا افزایش۳۰درصدی شهریه مهدهای کودک بهره برداری از بیمارستان‌های آستارا و رضوانشهر تا پایان سالجاری میراث فرهنگی گیلان اجازه تعرض به هیچ محوطه تاریخی را نمی‌دهد کشت دوم 90 هزار هکتار از شالیزارهای گیلان کشته شدن 50 نفر در جاده‌های گیلان وجود 80 گونه درختی در جنگل‌های هیرکانی گیلان افزایش گرایش جمعیت ایران به استان‌های شمالی جذب نیروهای حق‌التدریسی پیش دبستانی مناسب با نیاز استان‌ها نیست هشدار مدیریت بحران گیلان نسبت به بارش باران و احتمال آبگرفتگی معابر برگزاری دومین جشنواره « دریای دوستی کاسپین » در رشت گیلان نیازمند تاسیس آزمایشگاه نانوبیو تکنولوژی جریمه شدن پزشک جراح زیبایی در رشت کاهش 4تا 8 درجه‌ای دمای هوای گیلان پرورش راتون در 23 هزار هکتار از شالیزارهای گیلان برگزاری یادواره نخستین شهید فناوری اطلاعات گیلان برگزاری نخستین جشنواره حصیر گیلان وجود 200 عامل سرطان در تنباکوی قلیان برگزاری نمایشگاه الکامپ در گیلان
خبرهای‌برتر‌هفته