تبليغاتX
اخبار گیلان / Guilan News Agency/ شنبه، 30 شهریور، 1398


شنبه 21 شهریور 1394 11:22:59    تعداد بازديد: 569    شناسه خبر: 13825    بخش: اجتماعی  نسخه چاپي
آخرین وضعیت ساخت و سازهای غیرمجاز در حیران
دادستان‌های آستارا و اردبیل پیگیری‌هایی را درباره ساخت و سازهای غیرمجاز درگردنه حیران انجام داده‌اند که نتایج کار گزارش خواهد شد.


دادستان کل کشور در تشریح آخرین وضعیت ساخت و سازهای غیرمجاز در «گردنه حیران»، گفت: در این خصوص منتظر نتایج بازرسی‌ها هستیم، بر اساس مصوبات ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی، حریم طرح هادی در روستاها باید مشخص شود و نباید اینگونه باشد که با عنوان طرح هادی سوءاستفاده‌ای صورت گیرد.

«حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی» در گفت‌وگو با میزان در تشریح آخرین وضعیت ساخت و ساز غیرمجاز در«گردنه حیران» با بیان اینکه حریم طرح هادی در روستاها باید مشخص شود، اظهارکرد: پیگیری‌های لازم دراین زمینه انجام شده و بازرسی کل کشور گروه‌هایی را برای بررسی این موضوع در این مکان مستقر کرده است که منتظر نتایج بازرسی‌ها هستیم.

وی افزود: دادستان‌های آستارا و اردبیل پیگیری‌هایی را درباره ساخت و سازهای غیرمجاز درگردنه حیران انجام داده‌اند که نتایج کار گزارش خواهد شد.

دادستان کل کشور با تاکید بر حفظ منابع ملی، جنگل‌ها و مراتع طبیعی، بیان کرد: حفظ منابع ملی، جنگل‌ها و مراتع طبیعی وظیفه همگانی است و وضعیتی که امروز در گردنه حیران و برخی از موارد  مشاهده می‌کنیم، بسیار نگران کننده است.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی گفت: پیگیری مجدانه دستگاه نظارتی و دستگاه قضایی در این قضیه موجب خواهد شد افرادی که در هر مقطعی اقدامات غیرقانونی انجام داده‌اند، دنبال شوند.

دادستان کل کشور با اشاره به بررسی ساخت و سازهای غیرمجاز گردنه حیران در در ستاد مبارزه با فساد اقتصادی، اظهار کرد: بر اساس بررسی‌های صورت گرفته، حریم طرح هادی در روستاها باید مشخص شود و نباید اینگونه باشد که با عنوان طرح هادی سوءاستفاده‌ای صورت گیرد.

وی خاطرنشان کرد: با حساسیت بوجود آمده مصمم هستیم که موضوع گردنه حیران و موارد دیگر را با پیگیری‌های جدی دنبال کنیم.

چندی پیش، رئیس کل دادگستری استان گیلان نیز در گفت‌وگو با میزان با تشریح آخرین جزییات رسیدگی به ساخت و سازهای غیرمجاز در گردنه حیران از تشکیل کمیته‌ای در معاونت پیشگیری از وقوع جرم استان برای شناسایی نقاط آسیب پذیری همانند گردنه حیران خبرداد و افزود: اقداماتی پیشگیرانه  در جهت صیانت از اراضی ملی در حال انجام است.

احمد سیاوش پور گفت: منطقه حیران دارای 1047 هکتار اراضی ملی و 1200 هکتار مستثنیات است که با تحقیقات انجام شده، اراضی ملی مورد تصرف قرار نگرفته است.

وی با تاکید بر عزم و اراده جدی دستگاه قضایی در مبارزه با زمین خواری و تغییر کاربری غیرمجازدر گردنه حیران اظهارکرد: تخلفات چندانی در اراضی ملی صورت نگرفته و عمده تخلفات در بخش مستثنیات است .

رئیس کل دادگستری میزان افزود: بنا به اظهارات مدیر کل منابع طبیعی و آبخیز داری استان گیلان، در منطقه حیران هیچ تصرفی در عرصه منابع طبیعی صورت نگرفته و عمده تخلفات در عرصه مستثنیات بوده است که پیگیری های لازم در این زمینه به عمل خواهد آمد.

 سیاوش پور در ادامه بیان کرد: در تخلفات معدودی که در بخش منابع طبیعی صورت گرفته بود، حکم به نفع منابع طبیعی صادر شده و در سال‌های گذشته بیش از 20 هکتار به اراضی ملی بازگشته است.

این مسئول عالی قضایی اضافه کرد: در بررسی‌های میدانی که در حال انجام است نتایج تخلفات درمورد مستثنیات به معنای ساخت و سازهای غیرمجاز به اطلاع عمومی خواهد رسید.

به گفته رئیس کل دادگستری استان گیلان  مناطقی چون سرولات در چابکسر، واجارگاه در کلاچای ، دیلمان در سیاهکل، لیلا کوه در لنگرود ، جنگل های ماسال، جاده اسالم به خلخال و ییلاقات تالش را  از جمله مناطق خوش آب و هوا  و دارای طبیعتی چشمگیر هستند که ساخت سازهای غیر قانونی در آن دیده شده است .

وی تاکید کرد: دستگاه قضایی استان به ویژه دادستان‌ها باید اشراف بیشتری به این موضوع داشته و درصیانت از اراضی ملی، جنگلها و حفظ حقوق بیت المال کوشش وتلاش بیشتری داشته باشند.

 «حیران» نام روستایی ییلاقی درشهرستان آستارا واقع در استان گیلان است که از سه روستای حیران سفلی، حیران وسطی و حیران علیا تشکیل شده و از مهمترین جاذبه‌های گردشگری این استان است که این روزها مورد سوء استفاده زمین خواران قرار گرفته است که با اقدامات گسترده دستگاه قضایی، دست متجاوزان و سودجویان به اراضی ملی دراین منطقه کوتاه خواهد شد.نظرات شما در مورد اين خبر
نام شما : (اختياري)
آدرس ايميل : (اختياري)
نظر شما :


تبلیغات
خبرهای‌اخير‌اين‌بخش
تعیین شعب ویژه برای برخورد قضایی با متخلفین سوزاندن کاهتمام دانشگاه‌ها باید ماموریت‌گرا باشندتصاویر رژه خودروهای نظامی و انتظامی در بندر مرزی آستاراوجود 120 مدرسه نیمه تمام در گیلانزنگ شکوفه‌های گیلان نواخته شددرمان بیماری ها با انگور سیاهراه اندازی مرکز نگهداری موقت بیماران اوتیسم در استان گیلان ساماندهی بانک اطلاعاتی نابینایان بهزیستی استان گیلان راه اندازی کلینیک تخصصی دیالیز در لنگرود پیکر افشین پرتو به خاک سپرده شد
جديدترين عناوين
برگزاری نهمین نمایشگاه رایانه در گیلان تمام دانشگاه‌ها باید ماموریت‌گرا باشند تصاویر رژه خودروهای نظامی و انتظامی در بندر مرزی آستارا وجود 120 مدرسه نیمه تمام در گیلان برگزاری راهپیمایی ضدصهیونیستی در گیلان زنگ شکوفه‌های گیلان نواخته شد درمان بیماری ها با انگور سیاه راه اندازی مرکز نگهداری موقت بیماران اوتیسم در استان گیلان ساماندهی بانک اطلاعاتی نابینایان بهزیستی استان گیلان راه اندازی کلینیک تخصصی دیالیز در لنگرود پیکر افشین پرتو به خاک سپرده شد کشف محموله قاچاق چوب درختان جنگل های غرب گیلان در آستارا افزایش۳۰درصدی شهریه مهدهای کودک بهره برداری از بیمارستان‌های آستارا و رضوانشهر تا پایان سالجاری میراث فرهنگی گیلان اجازه تعرض به هیچ محوطه تاریخی را نمی‌دهد کشت دوم 90 هزار هکتار از شالیزارهای گیلان کشته شدن 50 نفر در جاده‌های گیلان وجود 80 گونه درختی در جنگل‌های هیرکانی گیلان افزایش گرایش جمعیت ایران به استان‌های شمالی جذب نیروهای حق‌التدریسی پیش دبستانی مناسب با نیاز استان‌ها نیست هشدار مدیریت بحران گیلان نسبت به بارش باران و احتمال آبگرفتگی معابر برگزاری دومین جشنواره « دریای دوستی کاسپین » در رشت گیلان نیازمند تاسیس آزمایشگاه نانوبیو تکنولوژی جریمه شدن پزشک جراح زیبایی در رشت کاهش 4تا 8 درجه‌ای دمای هوای گیلان پرورش راتون در 23 هزار هکتار از شالیزارهای گیلان برگزاری یادواره نخستین شهید فناوری اطلاعات گیلان برگزاری نخستین جشنواره حصیر گیلان وجود 200 عامل سرطان در تنباکوی قلیان برگزاری نمایشگاه الکامپ در گیلان
خبرهای‌برتر‌هفته