تبليغاتX
اخبار گیلان / Guilan News Agency/ جمعه، 1 آذر، 1398


سه شنبه 31 شهریور 1394 12:23:59    تعداد بازديد: 2228    شناسه خبر: 13861    بخش: اجتماعی  نسخه چاپي
تعیین شعب ویژه برای برخورد قضایی با متخلفین سوزاندن کاه
گشت های ویژه برای کنترل آلودگی هوا و معرفی خاطیان به مراجع قضایی در سطح استان تشکیل شده است. آتش زدن کاه و کلش موجب بروز سرطان ریه می‌شود.


مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: آتش زدن کاه و کلش موجب بروز سرطان ریه می‌شود.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه گیلان،قربانعلی محمدپور با تاکید بر اینکه با کشاورزان متخلف در سوزاندن کاه و کلش برخورد قانونی می‌شود،تصریح کرد:گشت های ویژه برای کنترل آلودگی هوا و معرفی خاطیان به مراجع قضایی در سطح استان تشکیل شده است.

وی افزود: سازمان حفاظت محیط زیست برای کنترل و مهار آلودگی هوا ناشی از سوزاندن کاه و کلش و ساقه های برنج پس از برداشت محصول در استان، سعی کرده است با هماهنگی با استانداری، دادستانی، جهاد کشاورزی، علوم پزشکی، نیروی انتظامی و پلیس راهور و اطلاع‌رسانی از طریق توزیع دستگاههای بیلر برای بسته بندی توسط جهاد کشاورزی، توزیع بروشور و پوستر، نصب بنر و مصاحبه با رسانه‌های عمومی از میزان سوزاندن کاه و کلش بکاهد.

محمدپور، تشکیل 25 جلسه با دستگاه‌های مرتبط در سطح استان و شهرستان‌ها، تعیین دستگاه‌های مرتبط به منظور کنترل آتش سوزی و انجام آموزش‌های مرتبط، مساعدت صدا و سیما در اطلاع رسانی و پخش تیزر، آسیب شناسی مشکلات، برگزاری کلاسهای ترویجی آموزشی و تولید بروشورهای هشداردهنده در سطح روستاها توسط سازمان جهاد کشاورزی، توزیع بروشورهای هشداردهنده و آموزش از طریق بهورزان و مراکز بهداشت در سطح روستاها ، هماهنگی با دهیاران و مساعدت با دستگاههای مرتبط برای انجام امور آموزشی و همکاری با نیروهای گشت تعیین شده را از مهمترین اقدامات انجام گرفته برای کاهش آتش سوزی عمدی در مزارع برشمرد.

تعیین شعب ویژه برای برخورد قضایی با متخلفین سوزاندن کاه

محمدپور تصریح کرد: نیروی انتظامی با جلوگیری از ورود کمباین های بدون بیلر از استانهای همجوار و همکاری جهت تردد خودروهای حمل کاه و کلش در جاده های استان، مشارکت در گشتهای پایش در معیت نیروهای حفاظت محیط زیست و هدایت خاطیان به مراجع قضایی، در کاهش آلودگی هوا ناشی سوزاندن کاه وکلش همکاری داشته است.

همچنین تعیین شعبه های ویژه در سطح شهرستانها برای برخورد قضایی با متخلفین، خرید کاه و کلش موجود در مزارع با هماهنگی تعاونی دهیاران از دیگر اقدامات برای کنترل آلودگی هوا ناشی از سوزاندن کاه و کلش و ساقه های برنج بوده است.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان گیلان خاطر نشان کرد: به منظور هماهنگی بیشتر فرمانداران با ایجاد بستر مناسب و تشکیل جلسات در سطح شهرستانها نسبت به درگیر نمودن همه متولیان با موضوع، اقدام لازم به‌ عمل آمده است.

تشکیل گشت های ویژه برای کنترل آلودگی ناشی از سوزندان کاه

 مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان در تشریح اقدامات این اداره کل گفت:گشت های ویژه ای برای انجام پایش محیطی به منظور کنترل و کاهش آلودگی ناشی از سوزندان کاه و کلش در هر شهرستان تشکیل شد که با مشارکت نیروی انتظامی نسبت به اطفاء آتش و معرفی خاطیان به مراکز قضایی اقدام کرده‌اند.

قربانعلی محمدپور،با اشاره به فرهنگ سازی در سطح کشاورزان و روستاییان در اغلب روستاهای با وضعیت بحرانی افزود: با کمک دهیاران بنر و اطلاعیه های آموزشی و هشداردهنده در سطح روستاها نصب شد.

وی خاطر نشان کرد: توزیع بروشور و پوستر حاوی نکات آموزشی در سطح روستاهای استان، به‌ویژه روستاهای اطراف شهرستان رشت و صدور اطلاعیه‌های مشترک با دادستانی استان در سطح شهرها و روستاها با مضمون ابلاغ ممنوعیتهای قانونی و هشدار به منظور اعمال مجازات ماده 688 انجام شده است.

ارجاع 136 پرونده تخلف سوزاندن کاه وکلش به مراجع قضایی

محمدپور با تاکید بر اینکه با اتمام دوره برداشت برنج و شرایط بارندگی‌های پراکنده، بیشترین احتمال سوزاندن کاه وکلش وجود دارد، تصریح کرد: در حال حاضر در شهرستانهای استان گیلان با انجام گشتهای دوره‌ای و با مساعدت دستگاه‌های همکار، پایشهای کنترلی انجام می‌شود و تاکنون ضمن صدور اخطاریه‌های متعدد، حدود 136 پرونده نیز به مراجع قضایی ارجاع شده است.

به گزارش ایسنا، هر ساله پس از پایان برداشت برنج، کاه و کلش ناشی از دروی این محصول تولید می‌شود که توسط عده‌ای از کشاورزان به بهانه نابودی آفات، سوزانده و دود می‌شود.

سوزاندن کاه و کلش طبق نظر کارشناسان مربوطه علاوه بر آلودگی هوا و لطمات زیست‌محیطی که نفس کشیدن را سخت می‌کند و چشم‌ها را آزار می‌دهد، خطرات گازهای حاصل از سوزاندن را نیز در یی دارد و موجب بروز سرطان ریه می‌شود.

ساقه و ته‌مانده‌های کاه برنج در صنایع سبک، فیبرسازی و کاغذسازی کاربرد دارد و کاه و کلش‌ می‌تواند تبدیل به کاغذ شود و یا به عنوان علوفه برای خوراک دام مورد استفاده قرار گیرد. با وجود اینکه کاربردهای صنعتی این پسماندها مشخص شده‌، اما همچنان در گیلان به دلیل سوزاندن آنها توسط برخی کشاورزان، این پسماندها به عنوان یک معضل، ذهن کارشناسان را درگیر کرده‌است.

آلودگی‌های ناشی از سوزاندن ضایعات برداشت محصول برنج می‌تواند در چرخه‌های زیست، زمین و شیمیایی اختلال به وجود آورد؛ این تغییرات بر روند فعالیت موجودات زنده نیز تاثیر منفی می‌گذارد. همچنین سوزاندن ساقه‌های برنج موجب از بین رفتن مواد آلی خاک و تضعیف آن می‌شود.


تصاوير ديگر :
 

نظرات شما در مورد اين خبر
نام شما : (اختياري)
آدرس ايميل : (اختياري)
نظر شما :


تبلیغات
خبرهای‌اخير‌اين‌بخش
تعیین شعب ویژه برای برخورد قضایی با متخلفین سوزاندن کاهتمام دانشگاه‌ها باید ماموریت‌گرا باشندتصاویر رژه خودروهای نظامی و انتظامی در بندر مرزی آستاراوجود 120 مدرسه نیمه تمام در گیلانزنگ شکوفه‌های گیلان نواخته شددرمان بیماری ها با انگور سیاهراه اندازی مرکز نگهداری موقت بیماران اوتیسم در استان گیلان ساماندهی بانک اطلاعاتی نابینایان بهزیستی استان گیلان راه اندازی کلینیک تخصصی دیالیز در لنگرود پیکر افشین پرتو به خاک سپرده شد
جديدترين عناوين
برگزاری نهمین نمایشگاه رایانه در گیلان تمام دانشگاه‌ها باید ماموریت‌گرا باشند تصاویر رژه خودروهای نظامی و انتظامی در بندر مرزی آستارا وجود 120 مدرسه نیمه تمام در گیلان برگزاری راهپیمایی ضدصهیونیستی در گیلان زنگ شکوفه‌های گیلان نواخته شد درمان بیماری ها با انگور سیاه راه اندازی مرکز نگهداری موقت بیماران اوتیسم در استان گیلان ساماندهی بانک اطلاعاتی نابینایان بهزیستی استان گیلان راه اندازی کلینیک تخصصی دیالیز در لنگرود پیکر افشین پرتو به خاک سپرده شد کشف محموله قاچاق چوب درختان جنگل های غرب گیلان در آستارا افزایش۳۰درصدی شهریه مهدهای کودک بهره برداری از بیمارستان‌های آستارا و رضوانشهر تا پایان سالجاری میراث فرهنگی گیلان اجازه تعرض به هیچ محوطه تاریخی را نمی‌دهد کشت دوم 90 هزار هکتار از شالیزارهای گیلان کشته شدن 50 نفر در جاده‌های گیلان وجود 80 گونه درختی در جنگل‌های هیرکانی گیلان افزایش گرایش جمعیت ایران به استان‌های شمالی جذب نیروهای حق‌التدریسی پیش دبستانی مناسب با نیاز استان‌ها نیست هشدار مدیریت بحران گیلان نسبت به بارش باران و احتمال آبگرفتگی معابر برگزاری دومین جشنواره « دریای دوستی کاسپین » در رشت گیلان نیازمند تاسیس آزمایشگاه نانوبیو تکنولوژی جریمه شدن پزشک جراح زیبایی در رشت کاهش 4تا 8 درجه‌ای دمای هوای گیلان پرورش راتون در 23 هزار هکتار از شالیزارهای گیلان برگزاری یادواره نخستین شهید فناوری اطلاعات گیلان برگزاری نخستین جشنواره حصیر گیلان وجود 200 عامل سرطان در تنباکوی قلیان برگزاری نمایشگاه الکامپ در گیلان
خبرهای‌برتر‌هفته