تبليغاتX
اخبار گیلان / Guilan News Agency/ شنبه، 30 شهریور، 1398


شنبه 12 دی 1388 01:24:04    تعداد بازديد: 3579    شناسه خبر: 2153    بخش: کتاب گیلان  نسخه چاپي
شعرهای گیلکی محمدعلی راد باز قلعه ای
شعرهای گیلکی محمد علی راد بازقلعه ای – افراشته- توسط محمود پاینده لنگرودی گردآوری شده و به فارسی بازگردانده شده است. این مجموعه 20 عنوان شعر گیلکی را شامل می شود که شاعر عمده آنها را در حدود سالهای 1308 تا 1318 سروده است.


شعرهای گیلکی محمد علی راد بازقلعه ای – افراشته- توسط محمود پاینده لنگرودی گردآوری شده و به فارسی بازگردانده شده است. این مجموعه 20 عنوان شعر گیلکی را شامل می شود که شاعر عمده آنها را در حدود سالهای 1308 تا 1318 سروده است.
شعرهای گیلکی افراشته از زبانی روان و ساده بهره مندند. این مجموعه به همراه یک مقدمه در 297 صفحه و توسط انتشارات گیلکان برای نخستین بار در زمستان 1374 منتشر شد.
آنچه در پی می اید بخشی از مقدمه محمود پاینده لنگرودی بر این مجموعه شعر زیبا و دل انگیز است. که آشنایی بیشتر با شاعر و احوالات وی را در پی خواهد داشت.
"محمد علی راد بازقلعه ای – افراشته – فرزند حاج شیخ جواد مجتهد بازقلعه ای به سال 1287 خورشیدی در روستای بازقلعه رشت به دنیا آمد. او از پیشگامان شعرگیلکی و از نامداران شعرساده و روان فارسی و از بزرگان طنز اجتماعی است.
این گیله مرد صاحب درد سرفراز، شاعری را نخست با گیلکی آغاز کرد و دریچه های تازه تری را به چشم اندازهای دلنواز شعر و ادب گیلان باز کرد. و به همه شاعران عاشق و عاشقان سرسبزی گیلان و آرزومندان بهروزی و سرفرازی ایران، شیوه مهرپروری و نوآوری و گیلکی سرایی آموخت.
افراشته شاعر مردم پوینده و دردمند روزگار ما، و شعر اوبیان آرزوها و زبان گویای انسانهای بی زبان زمان ماست . دست مایه شعر گیلکی او، مثلها و اصطلاحات و باورداشت ها و زبانزدهای مردم کوچه و بازار شهرها و روستاهای گیلان است و زبان شعرهای روان او آنقدر با زبان مردم جوش خورده است که بسیاری از گفته هایش؛ ضربالمثل و زبانزد خاص و عام شده است.
افراشته شعرهای گیلکی این مجموعه بین سالهای 1308 تا 1318 پیش از پیوستگی های سیاسی سروده و به نام "راد بازقلعه" ای در ضمیمه روزنامه های آن روزگار رشت، با تیراژ دست کم سه هزار نسخه انتشار داده است. این رقم تیراژ در مقایسه با روزگار ما نشان دهنده اقبال مردم ساده و مهربان گیلان از شعرهای دلنشین و دل انگیز اوست.
افراشته کاروان سالار و راهگشای شعر گیلکی و پیشگام همه شاعران پوینده گیلان است و جای پای او در فراز و فرود راه ناهموار ادبیات گیلک پیشاپیش همه گیلکی سرایان پیداست."
موارد مرتبط :
 • کتاب گیلان : رشت، شهر باران
 • تکمیل کتابخانه مرکزی رشت نیاز ضروری استان است
 • کتاب گیلان: جغرافیای تاریخی گیلان
 • رونمایی کتاب "خاطرات سال‌های دفاع مقدس حاج حسن جوشن"
 • کتاب گیلان: بیمارستان هاى رشت

 • تصاوير ديگر :
     

  نظرات شما در مورد اين خبر
  نام شما : (اختياري)
  آدرس ايميل : (اختياري)
  نظر شما :

  
  تبلیغات
  خبرهای‌اخير‌اين‌بخش
  فک خزری به 100 هزار قلاده کاهش پیدا کردانتشار دایرة‌المعارف شهدای گیلان منتشر می‌شود انتشارکتاب دو کتاب در گیلانانتشار کتاب «بررسی و طبقه بندی ضرب المثل های گیلکی» رونمایی از کتاب'الفبای معرفت' به مناسبت سوم خرداد رونمایی کتاب ره یافتگان وصال و کتاب هم رنگ ایمان «نخ نخ‌ نمای» شاعر گیلانی آماده چاپ شدکتاب گیلان: سه رساله از کوشیار گیلانیانتشار کتاب از «سطرها و نشانه ‏ها» انتشار کتاب «روزهای بی تقویم» در گیلان
  جديدترين عناوين
  برگزاری نهمین نمایشگاه رایانه در گیلان تمام دانشگاه‌ها باید ماموریت‌گرا باشند تصاویر رژه خودروهای نظامی و انتظامی در بندر مرزی آستارا وجود 120 مدرسه نیمه تمام در گیلان برگزاری راهپیمایی ضدصهیونیستی در گیلان زنگ شکوفه‌های گیلان نواخته شد درمان بیماری ها با انگور سیاه راه اندازی مرکز نگهداری موقت بیماران اوتیسم در استان گیلان ساماندهی بانک اطلاعاتی نابینایان بهزیستی استان گیلان راه اندازی کلینیک تخصصی دیالیز در لنگرود پیکر افشین پرتو به خاک سپرده شد کشف محموله قاچاق چوب درختان جنگل های غرب گیلان در آستارا افزایش۳۰درصدی شهریه مهدهای کودک بهره برداری از بیمارستان‌های آستارا و رضوانشهر تا پایان سالجاری میراث فرهنگی گیلان اجازه تعرض به هیچ محوطه تاریخی را نمی‌دهد کشت دوم 90 هزار هکتار از شالیزارهای گیلان کشته شدن 50 نفر در جاده‌های گیلان وجود 80 گونه درختی در جنگل‌های هیرکانی گیلان افزایش گرایش جمعیت ایران به استان‌های شمالی جذب نیروهای حق‌التدریسی پیش دبستانی مناسب با نیاز استان‌ها نیست هشدار مدیریت بحران گیلان نسبت به بارش باران و احتمال آبگرفتگی معابر برگزاری دومین جشنواره « دریای دوستی کاسپین » در رشت گیلان نیازمند تاسیس آزمایشگاه نانوبیو تکنولوژی جریمه شدن پزشک جراح زیبایی در رشت کاهش 4تا 8 درجه‌ای دمای هوای گیلان پرورش راتون در 23 هزار هکتار از شالیزارهای گیلان برگزاری یادواره نخستین شهید فناوری اطلاعات گیلان برگزاری نخستین جشنواره حصیر گیلان وجود 200 عامل سرطان در تنباکوی قلیان برگزاری نمایشگاه الکامپ در گیلان
  خبرهای‌برتر‌هفته