تبليغاتX
اخبار گیلان / Guilan News Agency/ یکشنبه، 31 شهریور، 1398


پنجشنبه 22 مهر 1389 00:46:55    تعداد بازديد: 1782    شناسه خبر: 4827    بخش: کتاب گیلان  نسخه چاپي
کتاب گیلان: حماسه میرزا
کتاب «حماسهٔ میرزا کوچک» که آقای حمید گروگان آن را بر اساس منابع مکتوب و مصاحبه با تعدادی از پیرمردان گیلانی و هم عصر میرزا نوشته، آن قدر مستند است که بتوانید با خواندنش نه تنها تصویری درست از شخصیت میرزا، اعتقادات و باورهایش به دست بیاورید که حتی شرایط زمانه و مسائل سیاسی آن دوره را هم بشناسید.


چقدر جنگل خوسی، میلت ویسی، خسته نویوسی            می جان جانانا، تره گمه میرزا کوچیک خانا…

(چقدر برای مردم در جنگل خوابیدی، خسته نشدی ای جان جانان من، تو را می‌گویم ای میرزا کوچک‌خان)

امه رشتی جقلان، ایسیم تی فرمان، گوییم امی جان           تی راه قربانا، تره گمه میرزا کوچیک خانا…

(ما بچه‌های رشت، گوش به فرمان تو، می‌گوییم جان ما به قربان راه تو، تو را می‌گویم ای میرزا کوچک خان)

***

این شعر با آن موسیقی سوزناک و صدای حزن‌آور ناصر مسعودی را یادتان می‌آید؟ ناخودآگاه ذهن آدم را می‌برد به سال‌هایی که سریال میرزا کوچک‌خان از تلویزیون پخش می‌شد. آن موقع شاید به خاطر ایام کودکی خیلی متوجه وجه تاریخی داستان نبودیم اما مدتی پیش که سریال «در چشم باد» از شبکه اول پخش می‌شد، من بیش‌تر به وجه تاریخی داستان توجه داشتم و وجه قصهٔ شخصیت‌های اصلی داستان برایم قضیهٔ فرعی بود.

 این‌که در این سریال تا حدود زیادی مسئلهٔ قیام میرزا و جنگش با نیروهای دولتی و انگلیسی خوب به تصویر کشیده شده بود ولی گویای تمام و کمال واقعهٔ قیام میرزا کوچک خان جنگلی نبود (که البته شاید هم قرار نبوده باشد).

برای همین دیدم شاید بد نباشد کتابی را معرفی کنم که در آن علاوه بر جریان قیام میرزا علیه دولت مرکزی و مستبدان قجری وابسته به بیگانه، اطلاعاتی ارائه کند و توضیحاتی هم دربارهٔ زندگی میرزا قبل از قیام، دوران طلبگی‌اش در حوزهٔ علمیه، مجاهد و مشروطه‌خواه بودنش در سال‌های ۱۲۸۷ تا ۱۲۹۳ هجری شمسی داشته باشد.

کتاب «حماسهٔ میرزا کوچک» که آقای حمید گروگان آن را بر اساس منابع مکتوب و مصاحبه با تعدادی از پیرمردان گیلانی و هم عصر میرزا نوشته، آن قدر مستند است که بتوانید با خواندنش نه تنها تصویری درست از شخصیت میرزا، اعتقادات و باورهایش به دست بیاورید که حتی شرایط زمانه و مسائل سیاسی آن دوره را هم بشناسید.

گروگان سعی کرده در این کتاب به بعضی شبهات دربارهٔ ادعای تجزیه‌طلب، قدرت‌طلب یا وابسته بودن میرزا به کشور روسیهٔ بلشویکی و… پاسخ دهد. به هر حال اگر دوست دارید دربارهٔ این شهید مجاهد بیش‌تر بدانید توصیه می‌کنم حتما کتاب را بخوانید.


بخشی از متن کتاب (صفحات ۸۰ تا ۸۳ کتاب)

«فرماندهٔ قزاق تهران، طی نامه‌ای برای میرزا می‌نویسد:

-جناب میرزا کوچک ‌خان!

از آنجایی که دولت علّیه ایران، شخص مرا که رئیس آتریاد تهران و چند سال است به ایران به درستی و راستی خدمتگزار هستم جهت قلع و قمع ریشهٔ فساد جنگل تعیین فرموده و این مسئله قطعی است و کسانی که با شما همراهی کنند، اطلاع کامل داریم به جزای خود خواهند رسید، به جنابعالی که سردستهٔ این جماعت هستید اعلان می‌شود…و با کمال اطمینان و قول شرف نظامی و خدای یکتا، قسم است چنانچه به اردوی قزاق ایران و به من پناهنده شوی و حرف مرا بپذیری، قول می‌دهم که وسائلی فراهم داریم که بقیهٔ عمر خود را با کمال احترام و با مشاغل عالی به آسودگی زندگانی نمائی…

و میرزای خدعه‌شناس و قوی‌دل، با جوابی دندان‌شکن، او را چنین مفتضح می‌کند:

هوالحق

-جناب رئیس آتریاد تهران

بنده به کلمات عقل فریبانهٔ اعضاء و اتباع این دولت که منفور ملت‌اند فریفته نخواهم شد. از این پیش‌تر، نمایندگان دولت انگلیس با وعده‌هایی که به سایرین دادند و یکبارگی قبالهٔ مالکیت ایران را گرفتند، تکلیفم کردند تسلیم نشدم. مرا تهدید و تطمیع، از وصول به مقصود و معشوقم باز نخواهد داشت. وجدانم به من امر می‌کند در استخلاص مولد و موطنم که در کف قهاریت اجنبی است کوشش کنم… بنده را با چه رو بعد از این همه عملیات، باز تکلیف به تسلیم شدن می‌نمایید؟! در خاتمه که درخواست ملاقات کرده بودید، عرض می‌کنم اشخاصی که دارای شرافت قولی نیستند، ملاقات کردن با ایشان از قاعدهٔ عقل بیرون است. فقط بین ما و شما را باید خداوند حکم کند.
(کوچک جنگلی)»شناسنامه کتاب
عنوان:     حماسه میرزا کوچک
نویسنده:     حمید گروگان
ناشر:     سازمان چاپ و انتشارات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
گروه مخاطبان:     علاقه‌مندان به تاریخ معاصر ایران
تعداد صفحات:     ۱۶۰ صفحه / رقعی
نوبت چاپ:     پنجم / ۱۳۷۵
شمارگان:     ۳۰۰۰ نسخه
قیمت:     ۲۵۰۰ تومان

منبع:
انوشه میر مرعشی
http://asha.ir/archives/3639

    


موارد مرتبط :
 • رونمایی اولين تمبر يادمان میرزا کوچک در گيلان
 • کتاب گیلان: درآمدی بر شخصیت و آرا و اندیشه های میرزا کوچک خان جنگلی
 • میرزا کوچک، بزرگ میرزای تمام دوران‌ها
 • سر میرزا کوچک‌خان را من از تن جدا کردم
 • مزار میرزا کوچک خان ظرف چند سال آینده زیباترین مرکز گردشگری استان خواهد شد

 • تصاوير ديگر :
   

  نظرات شما در مورد اين خبر
  نام شما : (اختياري)
  آدرس ايميل : (اختياري)
  نظر شما :

  
  تبلیغات
  خبرهای‌اخير‌اين‌بخش
  فک خزری به 100 هزار قلاده کاهش پیدا کردانتشار دایرة‌المعارف شهدای گیلان منتشر می‌شود انتشارکتاب دو کتاب در گیلانانتشار کتاب «بررسی و طبقه بندی ضرب المثل های گیلکی» رونمایی از کتاب'الفبای معرفت' به مناسبت سوم خرداد رونمایی کتاب ره یافتگان وصال و کتاب هم رنگ ایمان «نخ نخ‌ نمای» شاعر گیلانی آماده چاپ شدکتاب گیلان: سه رساله از کوشیار گیلانیانتشار کتاب از «سطرها و نشانه ‏ها» انتشار کتاب «روزهای بی تقویم» در گیلان
  جديدترين عناوين
  برگزاری نهمین نمایشگاه رایانه در گیلان تمام دانشگاه‌ها باید ماموریت‌گرا باشند تصاویر رژه خودروهای نظامی و انتظامی در بندر مرزی آستارا وجود 120 مدرسه نیمه تمام در گیلان برگزاری راهپیمایی ضدصهیونیستی در گیلان زنگ شکوفه‌های گیلان نواخته شد درمان بیماری ها با انگور سیاه راه اندازی مرکز نگهداری موقت بیماران اوتیسم در استان گیلان ساماندهی بانک اطلاعاتی نابینایان بهزیستی استان گیلان راه اندازی کلینیک تخصصی دیالیز در لنگرود پیکر افشین پرتو به خاک سپرده شد کشف محموله قاچاق چوب درختان جنگل های غرب گیلان در آستارا افزایش۳۰درصدی شهریه مهدهای کودک بهره برداری از بیمارستان‌های آستارا و رضوانشهر تا پایان سالجاری میراث فرهنگی گیلان اجازه تعرض به هیچ محوطه تاریخی را نمی‌دهد کشت دوم 90 هزار هکتار از شالیزارهای گیلان کشته شدن 50 نفر در جاده‌های گیلان وجود 80 گونه درختی در جنگل‌های هیرکانی گیلان افزایش گرایش جمعیت ایران به استان‌های شمالی جذب نیروهای حق‌التدریسی پیش دبستانی مناسب با نیاز استان‌ها نیست هشدار مدیریت بحران گیلان نسبت به بارش باران و احتمال آبگرفتگی معابر برگزاری دومین جشنواره « دریای دوستی کاسپین » در رشت گیلان نیازمند تاسیس آزمایشگاه نانوبیو تکنولوژی جریمه شدن پزشک جراح زیبایی در رشت کاهش 4تا 8 درجه‌ای دمای هوای گیلان پرورش راتون در 23 هزار هکتار از شالیزارهای گیلان برگزاری یادواره نخستین شهید فناوری اطلاعات گیلان برگزاری نخستین جشنواره حصیر گیلان وجود 200 عامل سرطان در تنباکوی قلیان برگزاری نمایشگاه الکامپ در گیلان
  خبرهای‌برتر‌هفته