تبليغاتX
اخبار گیلان / Guilan News Agency/ چهارشنبه، 27 شهریور، 1398


دوشنبه 27 دی 1389 15:29:11    تعداد بازديد: 2576    شناسه خبر: 5681    بخش: کتاب گیلان  نسخه چاپي
نگاهی به ملخ‌های حاصلخیز اکبر اکسیر
اکسیر شاعر آستارایی نه ترک شیرازی‌ست نه خال هندو دارد. اما با شعر فرانو توانسته دل‌های بی‌شماری را به‌دست بیاورد. او بعد از مدت‌ها دریچه‌ی تازه‌ای به روی شعر آزاد گشوده است و باعث آشتی مخاطبینی شده که بعد از دوره‌ی طلایی چهل و پنجاه با شعر و شاعر قهر بودند. شاعری که در قالب طنز انتقادهای سیاسی اجتماعی فرهنگی‌اش را رو می‌کند.


 
اکسیر شاعر آستارایی نه ترک شیرازی‌ست نه خال هندو دارد. اما با شعر فرانو توانسته دل‌های بی‌شماری را به‌دست بیاورد. او بعد از مدت‌ها دریچه‌ی تازه‌ای به روی شعر آزاد گشوده است و باعث آشتی مخاطبینی شده که بعد از دوره‌ی طلایی چهل و پنجاه با شعر و شاعر قهر بودند. شاعری که در قالب طنز انتقادهای سیاسی اجتماعی فرهنگی‌اش را رو می‌کند.

سال‌ها پیش دوست عشق ماشینی داشتم که آرزو داشت پدرش را ماشینی زیر بگیرد تا از پول خون‌بهایش ماشینی بخرد و در عوض این لطف پدرش می‌خواست پشت ماشینش بنویسد: یادگار پدرم.

ماشین و بیمه‌ی شخص ثالث که از عواقب مدرنیته‌اند، چنین آرزوهایی را برای بشر دست و پا می‌کنند. و من فکر نمی‌کردم روزی این آرزوها دست‌مایه‌ی شعر شوند. تا این‌که چهارمین مجموعه‌ی شعر فرانوی اکبر اکسیر به‌نام ملخ‌های حاصلخیز به دستم رسید و شعر شخص ثالث  را خواندم:

خواهر، مشکل جهیزیه داشت
برادر، غم نان
مادر، آرزوی زیارت
من...
شرمنده زانتیای سیاهی هستم
که از روی پدر مهربان عبور کرد
و ما روسفید شدیم!

اکسیر این جریان را با کتاب بفرمایید بنشینید صندلی عزیز شروع کرد. و اکنون با سیری تکاملی به ملخ‌های حاصلخیز رسیده است. او به‌خوبی پی برده که زبان طنز زبان زمانه‌ی ماست و با برداشت‌ها و برش‌هایی کوتاه از موقعیت‌های مختلف زندگی روزمره‌ی مردم کشورش، ما را به تفکر و خنده با هم وا می‌دارد. شعر‌ها پر از پاردوکس‌هایی هستند که ما در مواجهه با عوامل بیرونی و درونی با آن به‌سر می‌بریم. در شعر علائم، صفحه‌ی ۱۵، می‌خوانیم:

ورود ممنوع
دور زدن ممنوع
بوق زدن ممنوع
پارک ممنوع
گردش ممنوع
به تهران خوش آمدید

در این شعر ما با چهره‌ی واقعی تهران مواجهیم. جایی که همه چیز در آن ممنوع است. و در عین حال زندگی جریان دارد. ما ساکنین این شهر در جاهای ممنوع بوق می‌زنیم، پارک می‌کنیم، دور می‌زنیم بدون آن‌که خم به ابرو بیاوریم.

این شعر‌ها در جامعه‌ی مدرنی روایت می‌شوند که همه‌چیز در آن کانالیزه شده، و پر از بایدها و نبایدهایی‌ست که فقط سرگردانی انسان و حتی حیوان و اشیاء را می‌افزایند. کافیست فقط نگاهی به عناوین شعرها در فهرست بیندازیم؛ پر است از دغدغه‌های جامعه‌ی مدرن، عناوینی مانند: سوء‌سابقه، مترو، علائم، فیلترینگ، لیزینگ و... (البته از نگاه طنزش) و چون رنگ و لعابش وطنی‌ست، باعث شده مثل فرش ایرانی خریدار داشته باشد.

اما خصوصیات این مجموعه با ذکر نمونه‌هایی برای روشن شدن
طنز شیرین و خاص از نوع اکسیری‌اش که گاهی بر پایه‌ی آفت‌های وطنی‌ست. مثل عشق به تظاهر زندگی در خارج از کشور، در شعر تمبر خارجی، صفحه‌ی ۹:

مادر، خارج از رحم حامله شد
پدر خارج از کشور درد کشید
من خارج از محدوده به دنیا آمدم
شعرم خارج از نوبت به چاپ رسید
- با عنوان شعر مهاجرت -
از شما چه پنهان
در کرج سوپرمارکت دارم
و شعرم هرماهه برای مجلات تهران
از سوئد پست می‌شود

پایان‌بندی کشف‌محور، غیرمترقبه و ضربه‌ای که از بهترین نمونه‌هایش می‌توان به شعر مباحثه در صفحه‌ی ۷۳ و شعر بی‌خانمان در صفحه‌ی ۱۱ این کتاب اشاره کرد:

مباحثه
بحث چادر شد
یکی گفت خوب است
دیگری گفت اصلا هم خوب نیست!
یکی گفت زیباست
دیگری گفت کلاس ما را پایین می آورد مامان!
مادر بلافاصله گفت زهرمار کلاس
خیلی هم خوب است
آن قدر حرف زدند پدر عصبانی شد و لج کرد
آن شب همه در پیاده رو خوابیدیم!

علاوه بر خصوصیات ذکر شده در این دو شعر و خیلی از شعر‌های دیگر کتاب شاعر با زیرکی از امراض جامعه‌ی مدرن می‌گوید و خط قرمزها را رد می‌کند.
رک‌گویی، زبان ساده و صمیمی به دور از تکلف‌های بی‌دلیل و استفاده از زبان محاوره و روزمره‌ی مردم مثل شعر آلبوم خانوادگی در صفحه‌ی۷۶.روایت در شعرها چه از زبان اشیاء، انسان یا حیوان مثل نمونه‌های شاخدارشکنی در صفحه‌ی ۴۳، نجابت صفحه‌ی ۶۸ و ماتادورها صفحه‌ی ۸۲، ایجاز، پرهیز از بازی‌های زبانی و پرداختن به مقوله‌های محیط زیست و میراث فرهنگی از دیگر خصوصیات این مجموعه‌ی به‌یاد ماندنی‌ست. خواندن آن را از دست ندهید.

منبع: گل آقا
سجد گودرزیتصاوير ديگر :
 

نظرات خوانندگان در مورد اين خبر
ناشناس  
عالی عالی عالی ممنون جناب اکسیر .


نظرات شما در مورد اين خبر
نام شما : (اختياري)
آدرس ايميل : (اختياري)
نظر شما :


تبلیغات
خبرهای‌اخير‌اين‌بخش
فک خزری به 100 هزار قلاده کاهش پیدا کردانتشار دایرة‌المعارف شهدای گیلان منتشر می‌شود انتشارکتاب دو کتاب در گیلانانتشار کتاب «بررسی و طبقه بندی ضرب المثل های گیلکی» رونمایی از کتاب'الفبای معرفت' به مناسبت سوم خرداد رونمایی کتاب ره یافتگان وصال و کتاب هم رنگ ایمان «نخ نخ‌ نمای» شاعر گیلانی آماده چاپ شدکتاب گیلان: سه رساله از کوشیار گیلانیانتشار کتاب از «سطرها و نشانه ‏ها» انتشار کتاب «روزهای بی تقویم» در گیلان
جديدترين عناوين
برگزاری نهمین نمایشگاه رایانه در گیلان تمام دانشگاه‌ها باید ماموریت‌گرا باشند تصاویر رژه خودروهای نظامی و انتظامی در بندر مرزی آستارا وجود 120 مدرسه نیمه تمام در گیلان برگزاری راهپیمایی ضدصهیونیستی در گیلان زنگ شکوفه‌های گیلان نواخته شد درمان بیماری ها با انگور سیاه راه اندازی مرکز نگهداری موقت بیماران اوتیسم در استان گیلان ساماندهی بانک اطلاعاتی نابینایان بهزیستی استان گیلان راه اندازی کلینیک تخصصی دیالیز در لنگرود پیکر افشین پرتو به خاک سپرده شد کشف محموله قاچاق چوب درختان جنگل های غرب گیلان در آستارا افزایش۳۰درصدی شهریه مهدهای کودک بهره برداری از بیمارستان‌های آستارا و رضوانشهر تا پایان سالجاری میراث فرهنگی گیلان اجازه تعرض به هیچ محوطه تاریخی را نمی‌دهد کشت دوم 90 هزار هکتار از شالیزارهای گیلان کشته شدن 50 نفر در جاده‌های گیلان وجود 80 گونه درختی در جنگل‌های هیرکانی گیلان افزایش گرایش جمعیت ایران به استان‌های شمالی جذب نیروهای حق‌التدریسی پیش دبستانی مناسب با نیاز استان‌ها نیست هشدار مدیریت بحران گیلان نسبت به بارش باران و احتمال آبگرفتگی معابر برگزاری دومین جشنواره « دریای دوستی کاسپین » در رشت گیلان نیازمند تاسیس آزمایشگاه نانوبیو تکنولوژی جریمه شدن پزشک جراح زیبایی در رشت کاهش 4تا 8 درجه‌ای دمای هوای گیلان پرورش راتون در 23 هزار هکتار از شالیزارهای گیلان برگزاری یادواره نخستین شهید فناوری اطلاعات گیلان برگزاری نخستین جشنواره حصیر گیلان وجود 200 عامل سرطان در تنباکوی قلیان برگزاری نمایشگاه الکامپ در گیلان
خبرهای‌برتر‌هفته