تبليغاتX
اخبار گیلان / Guilan News Agency/ پنجشنبه، 25 مهر، 1398


شنبه 8 مرداد 1390 11:37:07    تعداد بازديد: 938    شناسه خبر: 7302    بخش: اجتماعی  نسخه چاپي
رونق فنآوری‌های نوین و بهانه‌ای برای کتاب نخواندن
گسترده شدن دامنه استفاده از فنآوری‌های جدید به‌ویژه افزایش کاربران اینترنت که یکی از پیآمدهای آن تولید فرهنگ در عرصه مجازی است؛ اگرچه مزایایی دارد اما حداقل در حوزه کتاب و نشر، ما را از 'یار مهربانی' که پیوسته به قرابت با آن توصیه شده‌ایم، دور کرده است.


گسترده شدن دامنه استفاده از فنآوری‌های جدید به‌ویژه افزایش کاربران اینترنت که یکی از پیآمدهای آن تولید فرهنگ در عرصه مجازی است؛ اگرچه مزایایی دارد اما حداقل در حوزه کتاب و نشر، ما را از 'یار مهربانی' که پیوسته به قرابت با آن توصیه شده‌ایم، دور کرده است.
    
یکی از ویژگی‌های عصر رسانه و ارتباطات؛ آمیختگی دانش و اطلاعات است که این امر با انقلاب دیجیتال و تسهیل دسترسی افراد به فنآوری‌های نوین موجب برتری کاربردی رسانه های الکترونیک مبتنی بر فضای وب بر نوع سنتی آن شده است. این تأثیر تا بدان پایه پیش رفته که به‌زعم برخی کارشناسان؛ رسانه های مکتوب تا چند سال آینده به کلی از دسترس خارج شده و انواع دیجیتال آن جایگزین می شوند.

اگرچه فراملی شدن جریان اطلاعات و تعاملی بودن آن از جمله مزایای رسانه‌های جدید محسوب می شود اما بی‌د‌قتی و سطحی‌نگری مطالعه آنلاین نمی‌تواند خود را به مطالعه دقیق، مفهومی و خلاصه برداری های مفید کتاب های چاپی تحمیل کند.

امروزه؛ کلیک، اینتر و سرچ به‌وسیله صفحه کلید رایانه از جستجو در برگه‌دان‌های موضوع، عنوان و نویسنده در کتابخانه ها آشناترند؛ روزگاری کتاب 'یار مهربانی' بود که برغم بی‌زبانی، سخن های بسیاری برای گفتن داشت اما اینترنت جملاتی سریع و گذرا را جایگزین پندهای ماندگارش کرده است.

یکی از دلایلی که مخاطبان امروزی تن به استفاده از رسانه های الکترونیک مبتنی بر فضای وب داده و خود را به جریان سیال فنآوری اطلاعات سپرده اند؛ آسانی فشردن دکمه و زل زدن به صفحه نمایشگر در مقایسه با خواندن کتاب‌های چاپی است. به بیان دقیق‌تر؛ فراگیر شدن استفاده از رایانه علاوه بر اینکه کتاب را به رسانه ای غریب و تنها تبدیل کرده، مهارت های خواندن را که از جمله فواید کتاب های چاپی می باشد، از بین برده و نوعی تنبلی و رخوت را در جان های ما رسوخ داده است.

از سوی دیگر باید به خاطر داشته باشیم که مطالعه آنلاین، برخی مهارت‌ها از جمله هماهنگی دست و چشم، پیشرفت تدریجی و مداوم علائم دیداری را کاهش می دهد. همچنین توانایی خلاصه کردن واژگان، دسته بندی مطالب و تفکر منتقدانه را از خواننده سلب می کند.

به تعبیر بهتر؛ خواندن از روی صفحات وب منجر به تبدیل اطلاعات به داده‌هایی می شود که به سادگی از ذهن خواننده پاک شده و دریافت معنی را از او می گیرد. همچنین خوانندگان در مطالعه آنلاین توانایی تمرکز خود را از دست می دهند که این امر، به تدریج آنها را به سمتی سوق می دهد که تنها به نوشته های کوتاه و مطالب مختصر تمایل نشان داده و از مطالعه مطالبی نسبتاً طولانی گریزان می شوند.

در همین پیوند؛ یک کارشناس پارک علم و فناوری گیلان در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بررسی ها نشان می دهد استفاده از اینترنت آمار خرید کتاب را کاهش داده اما من معتقدم این موضوع، به معنای کاهش مطالعه نیست.

'مجید هامونی‌حقیقت' دسترسی و دانلود آسان منابع خبری و کتاب را علت اصلی گرایش افراد به مطالعه از طریق اینترنت دانست و افزود: کتاب‌ها و مراجع اطلاع رسانی از طریق اینترنت بسیار سریع تر و آسان تر از کتاب های چاپی در دسترس قشرهای مختلف قرار می‌گیرد.

وی عدم رعایت حقوق ناشر را مهم‌ترین معضل استفاده از کتاب های اینترنتی دانست و خاطرنشان کرد: این معضل در برخی کشورها با پرداخت حقوق ناشر رفع شده است.
به گفته هامونی: پیگیری قانونی کسانی که بدون پرداخت حقوق مؤلف و ناشر از آثار آنها استفاده می کنند، در کشور ما بسیار دشوار است .

وی تشویق کودکان به خواندن کتاب را از جمله راهکارهای استفاده از کتاب‌های چاپی عنوان و تصریح کرد: برپایی نمایشگاه های کتاب و حضور کودکان در این نمایشگاه ها نقش مهمی در افزایش توجه به کتاب های چاپی دارد.

باوجود اینکه کتاب از منابع ارزشمند آگاهی بخش است؛ سرعت دسترسی به منابع از طریق اینترنت تمایل استفاده به این ابزار نوین را افزایش داده است .
در همین رابطه؛ مسوول امور کتابخانه های گیلان در گفت وگو با خبرنگار ایرنا سرانه مطالعه کتاب در استان را 9 دقیقه ذکر و بیان کرد: سالانه یک‌میلیون و 300 هزار نفر به 74 کتابخانه استان مراجعه می کنند.

'کوروش محمدی' افزود: در حالی‌که اینترنت اطلاعاتی بیشتر را با صرف زمان کمتر در اختیار جستجوگر قرار می دهد، منابع مورد نیاز در کتابخانه با صرف وقت بسیار و به تعداد محدودتری در مقایسه با اینترنت دریافت می شود.

وی همچنین امکان دسترسی به منابع در کتابخانه‌ها را محدودتر از اینترنت دانست و گفت: استفاده از منابع موجود در اینترنت به مهارت جستجوگر نیز بستگی دارد.
با این همه؛ به نظر می رسد برای افزایش علاقه خوانندگان و پژوهشگران به استفاده از کتاب‌های چاپی به جای نسخ های آنلاین، باید علاوه بر تسهیل دسترسی مخاطبان به منابع مورد نیاز، جاذبه هایی نیز ایجاد کنیم.

'جواد محقق' یک کارشناسان حوزه کودک و نوجوان معتقد است: آموزش و پرورش می تواند با آموزش صحیح، علاقمندی به مطالعه را در بچه ها افزایش دهد.

وی سرانه اندک مطالعه در کشور به‌ویژه در مدارس را کمبود یا نبود کتابخانه نمی داند بلکه می گوید: باید عادت مطالعه را در دانش‌آموزان ایجاد کنیم و گرنه تجهیز کتابخانه‌ها چیزی را عوض نمی کند.

به همین دلیل است که رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار اخیر مسوولان کتابخانه های بزرگ و عمومی و جمعی از کتابداران سراسر کشور با ایشان، سابقه تاریخی ملت مسلمان ایران در تولید کتاب و کتابخوانی را کهن عنوان می کنند اما در عین حال شرایط کنونی تولید و نشر کتاب و آمارهای مطالعه کتاب در کشور را راضی کننده نمی دانند و از مسوولان دستگاه های فرهنگی و مرتبط با موضوع کتاب و کتابخوانی خواستند بازنگری جدی و حرکتی جدید و فراگیر برای ترویج کتابخوانی و مطالعه کتاب های مفید و سالم به‌ویژه در میان نوجوانان و جوانان انجام دهند.

معظم له همچنین افزودند: با وجود پیشرفت های اخیر در وسایل ارتباط جمعی و ارتباطات جدید و نوظهور، کتاب هیچگاه منزوی نخواهد شد و هیچ ابزار پیشرفته ارتباطاتی و فرهنگی نمی تواند جایگزین کتاب شود.
در هر حال؛ باید تدابیری اندیشید که استفاده از رسانه های الکترونیک مبتنی بر فضای وب با همه مزایایی که دارند، موجب کاهش اقبال به خواندن کتاب و به طور اولی مطالعه عمیق و مفهومی نشود.
نظرات شما در مورد اين خبر
نام شما : (اختياري)
آدرس ايميل : (اختياري)
نظر شما :


تبلیغات
خبرهای‌اخير‌اين‌بخش
تعیین شعب ویژه برای برخورد قضایی با متخلفین سوزاندن کاهتمام دانشگاه‌ها باید ماموریت‌گرا باشندتصاویر رژه خودروهای نظامی و انتظامی در بندر مرزی آستاراوجود 120 مدرسه نیمه تمام در گیلانزنگ شکوفه‌های گیلان نواخته شددرمان بیماری ها با انگور سیاهراه اندازی مرکز نگهداری موقت بیماران اوتیسم در استان گیلان ساماندهی بانک اطلاعاتی نابینایان بهزیستی استان گیلان راه اندازی کلینیک تخصصی دیالیز در لنگرود پیکر افشین پرتو به خاک سپرده شد
جديدترين عناوين
برگزاری نهمین نمایشگاه رایانه در گیلان تمام دانشگاه‌ها باید ماموریت‌گرا باشند تصاویر رژه خودروهای نظامی و انتظامی در بندر مرزی آستارا وجود 120 مدرسه نیمه تمام در گیلان برگزاری راهپیمایی ضدصهیونیستی در گیلان زنگ شکوفه‌های گیلان نواخته شد درمان بیماری ها با انگور سیاه راه اندازی مرکز نگهداری موقت بیماران اوتیسم در استان گیلان ساماندهی بانک اطلاعاتی نابینایان بهزیستی استان گیلان راه اندازی کلینیک تخصصی دیالیز در لنگرود پیکر افشین پرتو به خاک سپرده شد کشف محموله قاچاق چوب درختان جنگل های غرب گیلان در آستارا افزایش۳۰درصدی شهریه مهدهای کودک بهره برداری از بیمارستان‌های آستارا و رضوانشهر تا پایان سالجاری میراث فرهنگی گیلان اجازه تعرض به هیچ محوطه تاریخی را نمی‌دهد کشت دوم 90 هزار هکتار از شالیزارهای گیلان کشته شدن 50 نفر در جاده‌های گیلان وجود 80 گونه درختی در جنگل‌های هیرکانی گیلان افزایش گرایش جمعیت ایران به استان‌های شمالی جذب نیروهای حق‌التدریسی پیش دبستانی مناسب با نیاز استان‌ها نیست هشدار مدیریت بحران گیلان نسبت به بارش باران و احتمال آبگرفتگی معابر برگزاری دومین جشنواره « دریای دوستی کاسپین » در رشت گیلان نیازمند تاسیس آزمایشگاه نانوبیو تکنولوژی جریمه شدن پزشک جراح زیبایی در رشت کاهش 4تا 8 درجه‌ای دمای هوای گیلان پرورش راتون در 23 هزار هکتار از شالیزارهای گیلان برگزاری یادواره نخستین شهید فناوری اطلاعات گیلان برگزاری نخستین جشنواره حصیر گیلان وجود 200 عامل سرطان در تنباکوی قلیان برگزاری نمایشگاه الکامپ در گیلان
خبرهای‌برتر‌هفته