تبليغاتX
اخبار گیلان / Guilan News Agency/ شنبه، 30 شهریور، 1398


یکشنبه 20 آذر 1390 19:51:34    تعداد بازديد: 3653    شناسه خبر: 8096    بخش: کتاب گیلان  نسخه چاپي
کتاب گیلان: خانه های روستایی؛ میراث معماری روستایی گیلان
بسترشکل گیری معماری سنتی گیلان، "محیط روستایی " بوده است . موزه میراث روستایی گیلان با توجه به این مطلب در پی انتشار سلسله کتاب هایی بر آمده است تا خانه های روستایی گیلان را از لحاظ ساخت و معماری بررسی و تحلیل کند.


بسترشکل گیری معماری سنتی گیلان،  "محیط روستایی " بوده است . موزه میراث روستایی گیلان با توجه به این مطلب در پی انتشار سلسله کتاب هایی بر آمده است تا خانه های روستایی گیلان را از لحاظ ساخت و معماری بررسی و تحلیل کند.
تاکنون از این سری کتاب ها که شامل  9 عنوان می باشند 5 مجلد چاپ شده است.

 
    
    نام کتاب : خانه موسوی، میراث معماری روستایی گیلان، جلگه غرب(١)
    انتشارات: تهران، مؤسسه تألیف، ترجمه و نشر آثار هنری "متن"،  ١٣٨٩
    این کتاب، نخستین اثر از یک مجموعه‌ی  ٩ جلدی است که زیر نظر دکتر محمود طالقانی بنیان‌گذار و مجری "موزه‌ی میراث روستایی گیلان" و با همکاری "پژوهشکده‌ی تحقیقات کاربردی فرهنگ ایرانی"دانشگاه تهران، فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران و همکاران موزه تهیه شده است. این مجموعه با هدف مستند‌سازی و ماندگاری دانش طراحی و ساخت مجموعه‌‌های مسکونی حوزه‌های فرهنگی و معماری نه‌گانه‌ی گیلان، تهیه و در اختیار دانش پژوهان، صاحب‌نظران و دانشجویان رشته‌های معماری، مردم‌شناسی و هنر قرار می‌گیرد.

    
    نام کتاب : خانه محتشم طلب، میراث معماری روستایی گیلان، جلگه غرب (٢)
    انتشارات: تهران، مؤسسه تألیف، ترجمه و نشر آثار هنری "متن"،  ١٣٨٩
    این کتاب، دومین اثر از یک مجموعه‌ی  ٩ جلدی است که توسط همکاران موزه میراث روستایی گیلان و زیر نظر دکتر محمود طالقانی، با هدف مستند‌سازی و ماندگاری دانش طراحی و ساخت مجموعه‌‌های مسکونی حوزه‌های فرهنگی و معماری نه‌گانه‌ی گیلان که در سایت موزه نیز دوباره چینی شده‌اند و با همکاری "پژوهشکده‌ی تحقیقات کاربردی فرهنگ ایرانی"دانشگاه تهران و فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران، تهیه و در اختیار دانش پژوهان، صاحب‌نظران و دانشجویان قرار می‌گیرد.

   
    نام کتاب : خانه بهزادی، میراث معماری روستایی گیلان، کوهپایه شرق(٣)
    انتشارات: تهران، مؤسسه تألیف، ترجمه و نشر آثار هنری "متن"،  ١٣٩٠
    سومین اثر از مجموعه ی ٩ جلدی میراث معماری روستایی گیلان.


    خانه ی موسی زاده، میراث معماری روستایی گیلان (٤) ، جلگه ی غرب

    تهران، مؤسسه تألیف، ترجمه و نشر آثار هنری، متن، تابستان ١٣٩٠
    خانه ی موسی زاده در روستای گیلانده (خلیف آباد) از توابع شهرستان تالش شناسایی و واچینی شده  و در روستای جلگه ی غرب موزه ی میراث روستایی گیلان دوباره چینی شده است. این کتاب، چهارمین اثر از مجموعه ی نه جلدی میراث معماری روستایی گیلان است که به  شرح این عملیات می پردازد.

 

خانه ی طربی، میراث معماری روستایی گیلان (٥) ، کوهپایه ی غرب
    تهران، مؤسسه تألیف، ترجمه و نشر آثار هنری، متن، تابستان ١٣٩٠
    خانه ی طربی در روستای کیش رودبار از توابع شهرستان فومن شناسایی و واچینی شده  و در روستای کوهپایه ی غرب در محل موزه میراث روستایی گیلان دوباره چینی شده است. این کتاب، پنجمین اثر از مجموعه ی نه جلدی میراث معماری روستایی گیلان است که به  شرح این عملیات می پردازد.موارد مرتبط :
 • شناخت کهن ترین معماری استان گیلان در تپه باستانی کلورز
 • "کندوج"؛ معماری بومی شمال در معرض فراموشی + تصویر
 • هویت معماری سنتی گیلان درحال فراموشی

 • تصاوير ديگر :
     

  نظرات شما در مورد اين خبر
  نام شما : (اختياري)
  آدرس ايميل : (اختياري)
  نظر شما :

  
  تبلیغات
  خبرهای‌اخير‌اين‌بخش
  فک خزری به 100 هزار قلاده کاهش پیدا کردانتشار دایرة‌المعارف شهدای گیلان منتشر می‌شود انتشارکتاب دو کتاب در گیلانانتشار کتاب «بررسی و طبقه بندی ضرب المثل های گیلکی» رونمایی از کتاب'الفبای معرفت' به مناسبت سوم خرداد رونمایی کتاب ره یافتگان وصال و کتاب هم رنگ ایمان «نخ نخ‌ نمای» شاعر گیلانی آماده چاپ شدکتاب گیلان: سه رساله از کوشیار گیلانیانتشار کتاب از «سطرها و نشانه ‏ها» انتشار کتاب «روزهای بی تقویم» در گیلان
  جديدترين عناوين
  برگزاری نهمین نمایشگاه رایانه در گیلان تمام دانشگاه‌ها باید ماموریت‌گرا باشند تصاویر رژه خودروهای نظامی و انتظامی در بندر مرزی آستارا وجود 120 مدرسه نیمه تمام در گیلان برگزاری راهپیمایی ضدصهیونیستی در گیلان زنگ شکوفه‌های گیلان نواخته شد درمان بیماری ها با انگور سیاه راه اندازی مرکز نگهداری موقت بیماران اوتیسم در استان گیلان ساماندهی بانک اطلاعاتی نابینایان بهزیستی استان گیلان راه اندازی کلینیک تخصصی دیالیز در لنگرود پیکر افشین پرتو به خاک سپرده شد کشف محموله قاچاق چوب درختان جنگل های غرب گیلان در آستارا افزایش۳۰درصدی شهریه مهدهای کودک بهره برداری از بیمارستان‌های آستارا و رضوانشهر تا پایان سالجاری میراث فرهنگی گیلان اجازه تعرض به هیچ محوطه تاریخی را نمی‌دهد کشت دوم 90 هزار هکتار از شالیزارهای گیلان کشته شدن 50 نفر در جاده‌های گیلان وجود 80 گونه درختی در جنگل‌های هیرکانی گیلان افزایش گرایش جمعیت ایران به استان‌های شمالی جذب نیروهای حق‌التدریسی پیش دبستانی مناسب با نیاز استان‌ها نیست هشدار مدیریت بحران گیلان نسبت به بارش باران و احتمال آبگرفتگی معابر برگزاری دومین جشنواره « دریای دوستی کاسپین » در رشت گیلان نیازمند تاسیس آزمایشگاه نانوبیو تکنولوژی جریمه شدن پزشک جراح زیبایی در رشت کاهش 4تا 8 درجه‌ای دمای هوای گیلان پرورش راتون در 23 هزار هکتار از شالیزارهای گیلان برگزاری یادواره نخستین شهید فناوری اطلاعات گیلان برگزاری نخستین جشنواره حصیر گیلان وجود 200 عامل سرطان در تنباکوی قلیان برگزاری نمایشگاه الکامپ در گیلان
  خبرهای‌برتر‌هفته