لينک خبر : http://gilannews.ir/12989.htmlتاريخ خبر : پنجشنبه، 8 خرداد، 1393

برخورد شدید با پدیده قاچاق کالا در گیلان
با پدیده شوم قاچاق از مبادی تا عرضه به مصرف کننده در گیلان به شدت برخورد می‌شود.

رئیس اداره بازرسی و کشف کالای قاچاق سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان گفت: با پدیده شوم قاچاق از مبادی تا عرضه به مصرف کننده در گیلان به شدت برخورد می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، علیرضا حسینیان در جلسه بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان با اشاره به کشف کالای قاچاق در این استان گفت: سال گذشته 246 فقره کالای قاچاق به ارزش بیش از  6  میلیارد ریال در سطح استان کشف شد.

وی بازرسی‌های سطح استان به منظور کشف کالای قاچاق از طرف اداره بازرسی را گسترده خواند و ادامه داد: سال گذشته بیش از پنج هزار و 500 مورد بازرسی  کشف کالای قاچاق در استان صورت گرفت.

رئیس اداره بازرسی و کشف کالای قاچاق سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان با اشاره به انجام گشت‌های مشترک در کشف کالای قاچاق تصریح کرد: سال گذشته با انجام یک‌هزار و 181 مورد بازرسی در چارچوب گشت مشترک، 89 مورد منجر به تشکیل پرونده کشف کالای قاچاق به ارزش چهار میلیارد و 725 میلیون ریال شد.

به گفته وی، گشت‌های مشترک با همکاری نیروی انتظامی و حضور کارشناسان اداره کل تعزیرات حکومتی استان، اتاق اصناف، اداره کل استاندارد و تحقیقات صنعتی و علوم پزشکی صورت گرفته است.

حسینیان از انجام 526 مورد بازرسی کشف کالای قاچاق در فروردین‌ماه امسال خبر داد و افزود: در این بازرسی‌ها هشت فقره پرونده تخلف به ارزش بالغ بر 12 میلیون ریال به تعزیرات حکومتی استان ارسال شد.

وی مسئولیت کمیته پیشگیری و ساماندهی مبارزه با قاچاق کالا و ارز به عنوان یکی از کمیته‌های اصلی مجموعه کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان را به‌ عهده سازمان صنعت، معدن و تجارت عنوان کرد.

این مسئول گفت: سال گذشته با برگزاری 12 جلسه در کمیته پیشگیری و ساماندهی با حضور دستگاه‌ها و سازمان‌های مربوطه تعداد 130 مصوبه به منظور هماهنگی و انجام برنامه‌ریزی‌های لازم در حوزه مبارزه با قاچاق کالا و ارز به تصویب رسید.

وی عمده کالای قاچاق کشف شده در سطح استان را شامل لوازم آرایشی و بهداشتی، سیگار، پوشاک، باتری، مواد خوراکی، لاستیک، نوشیدنی، لامپ کم‌مصرف، تنباکو، مواد آتش‌زا و ترقه، لپ‌تاپ و ... ذکر کرد.

حسینیان ادامه داد: عمده بازرسی‌ها از انبارها، عمده‌فروشی‌ها و واحدهای توزیع فاقد مجوز صورت گرفته است.

وی با اشاره به اهمیت نظارت و گزارش‌های مردمی خاطرنشان کرد: سامانه 124 به عنوان پل ارتباطی مردم و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان، آماده دریافت گزارش‌های مردمی در حوزه مبارزه با قاچاق کالا و ارز است.

رئیس اداره بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان تصریح کرد: عمده برنامه‌های سازمان در زمینه مبارزه با قاچاق کالا و ارز شامل هماهنگی، اجرا، آموزش و پیشگیری است.

وی حمایت از تولید ملی را یکی از مهم‌ترین ارکان سیاست‌های سازمان صنعت، معدن و تجارت عنوان کرد و یادآور شد: طبق هماهنگی‌های صورت گرفته با دیگر دستگاه‌ها و اداره‌های متولی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با پدیده شوم قاچاق از مبادی ورودی تا عرضه به مصرف کننده به شدت برخورد می‌شود.