لينک خبر : http://gilannews.ir/13116.htmlتاريخ خبر : دوشنبه، 16 تیر، 1393

انتشار کتاب «بررسی و طبقه بندی ضرب المثل های گیلکی»
کتاب «بررسی و طبقه بندی ضرب المثل های گیلکی» منتشر شد.

کتاب «بررسی و طبقه بندی ضرب المثل های گیلکی» از سری کتاب های دانشنامه فرهنگ و تمدن گیلان به همت حوزه هنری گیلان منتشر شد.

کاظمی مسئول واحد روابط عمومی حوزه هنری گیلان در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - منطقه گیلان گفت: کتاب «بررسی و طبقه بندی ضرب المثل های گیلکی» از سری کتاب های دانشنامه فرهنگ و تمدن گیلان نوشته محمد پرحلم، به  همت حوزه هنری گیلان توسط انتشارات فرهنگ ایلیا منتشر شد.

وی درخصوص بیوگرافی نویسنده کتاب افزود: محمد پرحلم در سال 1354 در رشت به دنیا آمد و تحصیلات مقدماتی را در زادگاهش گذراند. وی فارغ التحصیل کارشناسی ارشد زبان و ادبیات فارسی است  .ز ایشان شعرها و نقدهای ادبی متعددی در نشریات محلی و سراسری منتشر شده است که برخی از آثار وی عبارتند از گردآوری و برگردان فارسی مجموعه شعرهای ول بیگیفته رادوار از حجت خواجه میری (1386) و گوله نرگس از سید محمد عباسیه کهن (1387)، مجموعه شعرگیلکی تی کولکه کولکه مو و کتاب یک وجب و چهار انگشت«خاطرات عظیم حقی تاریخ شفاهی رزمندگان دفاع مقدس»(1389).

کاظمی افزود: در چند دهه گذشته روی آوری به ادبیات عامه کشور ما روند رو به رشدی داشته تا جایی  که سروده های عامیانه،  نقل ها، چیستان ها و ضرب المثل ها و ... در مناطق مختلف گردآوری و ثبت شده است  .

 مسئول واحد روابط عمومی حوزه هنری همچنین گفت: دسته بندی محتوایی ضرب المثل ها میزان اهمیت موضوعات مختلف از نگاه یک قوم را به ما نشان می دهد و بررسی ساختاری، ریزه کاری و هنرمندی مردم یک قوم را به نمایش می گذارد.

وی اظهار کرد: در این اثر پس از گردآوری ضرب المثل های گیلکی به صورت میدانی و کتابخانه ای و برگزیدن نمونه هایی از آن ها، به دسته بندی و واکاوی محتوایی و ساختاری آن ها پرداخته شده و پاره ای از ویژگی های امثال و حکم گیلکی پیش روی مخاطبان قرار داده شده است .

کاظمی ادامه داد: مهم ترین فصل های این کتاب به ویژگی های محتوایی، فراوانی موضوعی و بررسی ساختاری ضرب المثل های گیلکی می پردازد.