لينک خبر : http://gilannews.ir/13290.htmlتاريخ خبر : شنبه، 25 مرداد، 1393

آغاز کشت دوم در ۱۴ هزار هکتار اراضی غرب گیلان
کشت دوم در ۱۴ هزار هکتار اراضی غرب گیلان آغاز شد.

مدیر جهادکشاورزی صومعه‌سرا از آغاز کشت دوم در اراضی شالیزاری این شهرستان خبر داد و گفت: پیش بینی می‌شود ۱۴هزار هکتار اراضی غرب گیلان زیر کشت دوم برود.

احمد پادیاب در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در صومعه‌سرا، با بیان اینکه کشت دوم در این شهرستان آغاز شده است، اظهار کرد: پیش بینی می‌شود در سالجاری 14 هزار هکتار از اراضی شالیزاری صومعه‌سرا به کشت دوم اختصاص یابد.

وی با اشاره به کشت انواع محصولات کشاورزی در کشت دوم غرب گیلان، افزود: در این مقدار اراضی پرورش راتون، پاچ باقلا، سبزیجات برگی و غده‌ای و گیاهان علوفه‌ای کشت می‌شود.

مدیرجهاد کشاورزی صومعه‌سرا با بیان اینکه کشت دوم باعث افزایش درآمد روستائیان می‌شود، گفت: ایجاد فرصت‌های شغلی و کاهش بیکاری‌های فصلی از دیگر مزیت‌های کشت دوم است.

پادیاب با اشاره به حاصلخیزی اراضی کشاورزی گیلان در کشت دوم، تصریح کرد: تقویت خاک، کاهش مصرف سموم و کودهای شیمیایی از دیگر مزایای این کشت است.

وی با بیان اینکه 70 درصد شالیزارهای صومعه‌سرا مکانیزه برداشت می‌شوند، خاطرنشان کرد: این امر نسبت به سال گذشته 25 درصد افزایش داشته است.

مدیرجهاد کشاورزی صومعه‌سرا با بیان اینکه برای مکانیزاسیون کشاورزی سه میلیارد و 500 میلیون تومان برای ماشین‌آلات کشاورزی به کشاورزان تسهیلات داده‌اند، تاکید کرد: با افزایش ماشین‌آلات برداشت مکانیزه برنج بیشتر شده است.

پادیاب با بیان اینکه در 28 هزار هکتار شالیکاری صومعه‌سرا، 14 میلیارد تومان ارزش اقتصادی کاه و کلش است، اظهار کرد: ارزش اقتصادی کاه و کلش در 238 هزار هکتار استان،  120 میلیارد تومان است.

وی با بیان اینکه با سوزاندن کاه و کلش در مزرعه، حشرات مفیدی که باعث از بین رفتن کرم ساقه خوار برنج می‌شوند، از بین می‌روند، افزود: خاک زمین قدرت خود را از دست می‌دهد و برنج دارای ریشه‌های ناهمواری می‌شود.