لينک خبر : http://gilannews.ir/13851.htmlتاريخ خبر : یکشنبه، 29 شهریور، 1394

پیکر افشین پرتو به خاک سپرده شد
پیکر افشین پرتو گیلان شناس، نویسنده، تاریخ‌پژوه برجسته گیلانی در آرامگاه ابدی اش در برفرجان سیاهکل به خاک سپرده شد.

پیکر افشین پرتو گیلان شناس، نویسنده، تاریخ‌پژوه برجسته گیلانی در آرامگاه ابدی اش در برفرجان سیاهکل به خاک سپرده شد.

به گزارش خبرنگار مهر، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم تشییع زنده یاد «افشین پرتو»،  اظهار کرد: افشین پرتو مورخ و گیلان شناس مطرحی بود که پیوند تاریخ نگاری و گیلان شناسی وی در تمامی آثارش آشکار است.  

فیروز فاضلی افزود: تمرکز پرتو در عرصه تاریخ‌نویسی به دوره قاجار و به‌ ویژه در دوره مشروطه و گیلان بود و استان ما یک گیلان شناس برجسته‌ را از دست داده است.

وی زنده یاد پرتو را از نظر شخصیتی بسیار فعال و همراه دانست و گفت: زنده یاد پرتو در بسیاری از مراسم‌ فرهنگی که مرتبط با جوهره تاریخ گیلان بود، حضوری فعال داشت.

فاضلی تصریح کرد: مطمئنا مرحوم پرتو تألیفات خوبی داشته که مرگ فرصت چاپ آن‌ها را نداده است و برای بهره مندی از این تالیفات باید منتظر چاپ آن ها ماند.

از آثار افشین پرتو می‌توان به مشروطه و گیلان؛ تاریخ رویدادهای گیلان در دوران مظفرالدین شاه و محمدعلی شاه قاجار، گیلان و خیزش جنگل؛ تاریخ گیلان در دوران احمدشاه قاجار، دانش‌نامه فرهنگ و تمدن گیلان و تاریخ گیلان از آغاز تا برپایی جنبش مشروطه اشاره کرد.

 همچنین مقالات متعددی درباره سیاهکل از زنده یاد پرتو به رشته تحریر درآمده که سیاهکل دیار پایدار، روزنامه بخت روشن، بررسی کتاب زینت المجالس، حیدر خان فشتالی و منظومه گدا نامه (درباره خیزش آقا میرزا احمد مجتهد) از جمله آنها است.