تبليغاتX
اخبار گیلان / Guilan News Agency/ پنجشنبه، 25 مهر، 1398

تبلیغات

راهنمای رستوران های گیلان

shekamsalam.com شکم سلام، اولین مرجع نقد و معرفی رستوران‌های گیلان

دفتر مطالعات مبارزات اسلامي گيلان
هیأت محبین الرضا

آخرین مقالات
اربعین حسینی ؛ فرصتی جهانی!دکتر ید اله ازرمی
مقام و نقش پدر در خانوادهحاج خسرو قربانی
اوراق وقف، صدقه جاریهمحسن فرحی
مسیر علم از کوه‌های سیاهکل تا قلب دانشگاهمریم مرادخانی
گفتگو با رضا ثقتی ، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان رشتگیلان امروز
حافظ طبیعت گیلان باشیمدکتر ید الله آزرمی
سرانه فضای سبز ما گیلانیان چند؟ محمد حسین رحمت زاده
نظری بر دو مرجع تولیدکننده قدرت در ایراندکتر مظفر نامدار
ضرورت تحول در نظام برنامه ریزی فرهنگی استانی ید اله آزرمی سه ساری
تاملی بر دهه محرمدکتر ید الله آزرمی

ارتباط با ما
*نام:
ایمیل:
به:
*متن:
آرشیو مقالات
مقالات سیاسیبررسی سیاسی
مقالات فرهنگیفرهنـــگ گــیلان
مقالات اقتصادیاقتصـــاد گــیلان
مقالات اجتماعیجامعه شناسی گیلان
پخش زنده باران
 اربعین حسینی ؛ فرصتی جهانی!

اربعین یک فرصت جهانی است برای جهانی سازی اسلام. آنجا که امپریالیسم و استکبار جهانی برای محو فرهنگ های ملی و دینی و هویت ملت ها دست به تلاش وسیع زده است و همه قوای مادی و فکری خود را به صحنه آورده است. چرا ما نجنبیم و ما به فکر مقابله به مثل و جهانی سازی نباشیم
 مقام و نقش پدر در خانواده
اکثریت بار زندگی را پدران به دوش می کشند و در اکثریت خانواده ها در نزد فرزندان و مادران پدر باید تأمین کننده باشند و کلیه امکانات زندگی را برای آسایش سایر اعضای خانواده فراهم نماید.
  مسیر علم از کوه‌های سیاهکل تا قلب دانشگاه
احمدرضا دهپور، چهره ماندگار پزشکی و جزو یک درصد دانشمندان جهان، کودکی خود را در کوه‌های سیاهکل گذرانده و جوانی و میانسالی‌اش را با تحقیق در داروشناسی پیوند زده است.
 نظری بر دو مرجع تولیدکننده قدرت در ایران
اشاره:
متن زیر خلاصه ای از صحبت های دکتر مظفر نامدار در دومین جلسه از سلسله جلسات تحلیلی بر تاریخ معاصر ایران است که در جمع تعدادی از اعضای هیات محبین الرضا (علیه السلام) سنگر ایراد شده است.
جهت دریافت متن کامل این جلسه ....
 ضرورت تحول در نظام برنامه ریزی فرهنگی استانی
اگرچه برخی از تجربیات موفق ممکن است به طور کوتاه مدت بدست آید.در بسیاری از مواقع به دلیل شتابزدگی در حصول و وصول به نتیجه و یا عمل زدگی مدیران و برنامه ریزان ، برنامه ریزی های اصولی و منطبق بر نقشه های راه و مهندسی شده نیز جوابگوی نیاز نیست، تا چه رسد به برنامه های موردی و موقتی بدون نقشه راه.
 تاملی بر دهه محرم
وچون فرصت کافی در منبر ومساجد وصدا وسیما در اختیار هست باید این حق امام حسین هم به خوبی ادا شود. نباید محرم در این دهه محصور ومحدود شود ومیدانیم که تا پایان صفر سفر دردناک اهل بیت از این شهر به ان شهر واز کوفه تاشام و مدینه به طول انجامید وزینب وکاروان امام سجاد(ع) تازه پایان صفر به مدینه رسیدند ما هم در این مدت همزماه وهمزبان با حضرتش پیام رسان قیام وانقلاب ابا عبدالله باشیم
 شناخت دشمن،مبارزه با ظالمان و استکبار ستیزی، پیام عاشورا
مقدمه: قیام امام حسین (ع)که منجر به شهادتش در بعدازظهر دهم محرم سال 61هجری در سرزمین کربلا در حالی که تشنه لب بود و مظلومانه به شهادت رسید دارای ابعاد مختلف می باشد که می توان به مبارزه با ظلم و ستم،آزاد زیستن در مقابل دشمن سر تعظیم فرود نیاوردن،شناخت درست دشمن،مبارزه با حاکمان ظالم،شجاعت و از خودگذشتگی و دارای ابعاد سیاسی نام برد،و امام خمینی(ره)می فرماید:مساله کربلا،که خودش در رأس مسائل سیاسی هست،باید زنده بماند و در رابطۀ با عزاداری امام حسین(ع)می فرماید:مجالس بزرگداشت سید مظلومان و سرور آزادگان که مجالس غلبه سپاه عقل بر جهل و عدل برظلم و امانت بر خیانت و حکومت اسلامی برحکومت طاغوت است هرچه با شکوهتر و فشرده تر برپا شود وبیرقهای خویش عاشورا به علامت حلول روز انتقام مظلوم از ظالم،هرچه بیشتر برافراشته شود و در ادامه به ابعاد مختلف قیام امام حسین(ع) به شرح زیر خواهم پرداخت که انشاءا... مورد قبول حق تعالی قرار گیرد.
 پاسخی به یک دروغ تاریخی

متن زیر خلاصه ای از صحبت های دکتر مظفر نامدار در دومین جلسه از سلسله جلسات تحلیلی بر تاریخ معاصر ایران است که در جمع تعدادی از اعضای هیات محبین الرضا (علیه السلام) سنگر ایراد شده است.
جهت دریافت متن کامل این جلسه می توانید به واحد انتشارات هیات محبین الرضا (علیه السلام) سنگر مراجعه نمائید.
 حق همسر و مادر از دیدگاه اسلام
ولادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها و روز زن و مادر می باشد و همچنین روز تولد حضرت امام خمینی(ره)رهبر کبیر ومعمار انقلاب اسلامی ایران می باشد،واقعا چه نام گذاری زیبایی است که این روز بزرگ و فرخنده در دنیای اسلام که روز ولادت حضرت زهرا(س)می باشد به عنوان روز زن و مادر نامگذاری شده است،روزی که مصادف است با ولادت بانویی که زندگی او برای همۀ زنان عالم یک الگویی بی نظیر است...
 اختلاف بین شیعه و سنی خواست دشمنان اسلام
وحدت از دیدگاه امام خمینی (ره)بنیان گذار کبیر انقلاب اسلامی،حضرت امام رحمت الله علیه که منادی وحدت بین شیعه و سنی بودند همیشه در سالهای حیات پربرکت خود براین اصل تاکید فراوان داشتند و از ایشان صدها سخنرانی به جای مانده که به چند مورد آن اشاره می کنم،مسلمین باید ید واحد باشند برضد همۀ ستمگران .امام خمینی(ره) در سخنان دیگر خود می فرمایند،من مکرر اعلام کرده ام که در اسلام نژاد،زبان،قومیت،و ناحیه مطرح نیست
 شمس لنگرودی، شکوه وارستگی
مقدمه

عالم جلیل القدر و خطیب پروا پیشه، شیخ العلماء، بقیة السلف الصالح، آیة الله حاج شیخ جعفر شمس لنگرودی ـ طاب سراه ـ که از روحانیان سرشناس و از خطباء محبوب استان گیلان و از یادگاران قدیمی و شاگردان ارزشمند آیة الله ....
 آن عسل مصفا!
در آخرین روز از ماه مبارک رمضان که با نم نم دانه های باران همراه بود، میهمان عزیزی بودیم که از عسل مصفای بهشتی نوشیده و از روشنای سایه کریمی بهره منده شده است. سرهنگ شاهین رشاد، همو که افتخارش اینست که الفبای دینش را از یک روحانی شهید دارد. شهیدی به نام حجت الاسلام حسن عسکری.
 از گیلان تا لبنان!
سردار مهاجر احمدرضا مظلومی در سال 1342 در رودپشت خشکبیجار از توابع شهرستان رشت به دنیا آمد. و در 25 رمضان 1366 در شهر صور لبنان توسط بمبی که در خودروی وی جاسازی شده بود به شهادت رسید. وی در زمان شهادت 24 ساله بود
 بباریم تا ببارانیم
سلام بر شب قدر؛قلب رمضان،شبی که در آن زمین آسمان می شود و آسمانیان پا بر ارض می گذارند. شبی که ذره ذره ی زمین چشم می شود تا فردوسیان پا بر آن نهند. وای که چه شور وغوغایی بر پا می شود.
 مسجد مدرسه مستوفی رشت؛ یادگاری از دوره قاجار

مسجد، مدرسه مستوفی رشت در اوایل دوره قاجاریه در محله زاهدان شهر رشت که اصلی ترین محله آن زمان بود توسط یکی از بازماندگان خانواده سمیعی، مرحوم میرزا محمد طاهر سمیعی بنیاد شد تا برای تحصیل و نمازگزاری طلاب مورد استفاده قرار گیرد. از آن پس این بنای معماری اسلامی به نام مسجد و مدرسة مستوفی شهرت یافت.
 جاذبه های گردشگری گیلان: قلعه رودخان +تصاویر
این قلعه کوهستانی با مساحت 22300 متر مربع ، سراسر دو قله کوه را احاطه کرده و بوسیله برج و باروهایی مستحکم به طول 1260 متر که از پستی و بلندی های کوه و عوارض طبیعی تبعیت می کند . محصور شده است . قلعه رودخان به عنوان یک قلعه حکومتی – نظامی مطرح و با توجه به وجود آب کافی به صورت چشمه و آب انبار در داخل قلعه ، طبعاً از امکانات زیستی برخوردار بوده است . اگرچه امروزه از آن استفاده نمی شود .
 با این پول چه می توان کرد؟
اگر یک میلیارد تومان پول در جائی باشد :
1- می شود با احتساب هزینه 20 میلیونی ایجاد هر شغل برای 50 جوان بیکار شغل دست و پا کرد و اقلا 50 خانواده را از یک معضل اجتماعی و تبعات روحی و روانی و اقتصادی آن نجات داد.
2- می شود برای ....
 یوسف گم گشته باز آید به کنعان
مرجعیت فقیه شایسته و جامع الشرایط بهترین گزینه برای دوران غیبت امام معصوم است به همین دلیل قرآن، سنت پیامبر و معصومان و سیره مبارکه آنان نهاد مرجعیت را به عنوان آموزه ای گرانبها در جامعه اسلامی نهادند تا در عصر غیبت به امور شیعیان بپردازد.
 شهید کریمی در مدرسه 15 خرداد
روزی که فصل جدیدی در تاریخ مبارزات ضد استبدادی و ضد استعماری ملت مسلمان ایران علیه استبداد پهلوی و حامیان غربی اش به ویژه نظام استکباری آمریکا در این سرزمین گشوده شد و سرانجام در 22 بهمن ماه 1357 با متلاشی شدن نظام 2500 ساله شاهنشاهی و استقرار جمهوری اسلامی به پیروزی رسید. به راستی شهید دیار ما ابوالحسن کریمی در آن روز ها چه می کرد؟ و چه احساسی داشت؟ و چه مقدار از آن قیام و پیشوای آن تأثیر پذیرفت؟
 کارنامه:آیت الله سید ابوطالب پیشوایی
جت الاسلام والمسلمین سید العلما العاملین آیت الله آقای حاج سید ابو طالب پیشوایی امام جمعه شهرستان بندر انزلی سال 1293 شمسی در شهرستان رشت شروع به تحصیلات دینی نمود ودوره مقدمات و مقداری از سطوح را نزد اساتید وقت مثل مرحوم آقا شیخ عبد الرحیم رشاد و مرحوم حاج شیخ اسماعیل شفتی صرفی به اتمام رسانیدند و در پنج سال بعد یعنی سال1298 شمسی برای تحصیلات عازم عتبات عالیات شدند

جديدترين عناوين
برگزاری نهمین نمایشگاه رایانه در گیلان تمام دانشگاه‌ها باید ماموریت‌گرا باشند تصاویر رژه خودروهای نظامی و انتظامی در بندر مرزی آستارا وجود 120 مدرسه نیمه تمام در گیلان برگزاری راهپیمایی ضدصهیونیستی در گیلان زنگ شکوفه‌های گیلان نواخته شد درمان بیماری ها با انگور سیاه راه اندازی مرکز نگهداری موقت بیماران اوتیسم در استان گیلان ساماندهی بانک اطلاعاتی نابینایان بهزیستی استان گیلان راه اندازی کلینیک تخصصی دیالیز در لنگرود پیکر افشین پرتو به خاک سپرده شد کشف محموله قاچاق چوب درختان جنگل های غرب گیلان در آستارا افزایش۳۰درصدی شهریه مهدهای کودک بهره برداری از بیمارستان‌های آستارا و رضوانشهر تا پایان سالجاری میراث فرهنگی گیلان اجازه تعرض به هیچ محوطه تاریخی را نمی‌دهد کشت دوم 90 هزار هکتار از شالیزارهای گیلان کشته شدن 50 نفر در جاده‌های گیلان وجود 80 گونه درختی در جنگل‌های هیرکانی گیلان افزایش گرایش جمعیت ایران به استان‌های شمالی جذب نیروهای حق‌التدریسی پیش دبستانی مناسب با نیاز استان‌ها نیست هشدار مدیریت بحران گیلان نسبت به بارش باران و احتمال آبگرفتگی معابر برگزاری دومین جشنواره « دریای دوستی کاسپین » در رشت گیلان نیازمند تاسیس آزمایشگاه نانوبیو تکنولوژی جریمه شدن پزشک جراح زیبایی در رشت کاهش 4تا 8 درجه‌ای دمای هوای گیلان پرورش راتون در 23 هزار هکتار از شالیزارهای گیلان برگزاری یادواره نخستین شهید فناوری اطلاعات گیلان برگزاری نخستین جشنواره حصیر گیلان وجود 200 عامل سرطان در تنباکوی قلیان برگزاری نمایشگاه الکامپ در گیلان