تبليغاتX
اخبار گیلان / Guilan News Agency/ جمعه، 1 آذر، 1398

تبلیغات

راهنمای رستوران های گیلان

shekamsalam.com شکم سلام، اولین مرجع نقد و معرفی رستوران‌های گیلان

دفتر مطالعات مبارزات اسلامي گيلان
هیأت محبین الرضا

آخرین مقالات
اربعین حسینی ؛ فرصتی جهانی!دکتر ید اله ازرمی
مقام و نقش پدر در خانوادهحاج خسرو قربانی
اوراق وقف، صدقه جاریهمحسن فرحی
مسیر علم از کوه‌های سیاهکل تا قلب دانشگاهمریم مرادخانی
گفتگو با رضا ثقتی ، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان رشتگیلان امروز
حافظ طبیعت گیلان باشیمدکتر ید الله آزرمی
سرانه فضای سبز ما گیلانیان چند؟ محمد حسین رحمت زاده
نظری بر دو مرجع تولیدکننده قدرت در ایراندکتر مظفر نامدار
ضرورت تحول در نظام برنامه ریزی فرهنگی استانی ید اله آزرمی سه ساری
تاملی بر دهه محرمدکتر ید الله آزرمی

ارتباط با ما
*نام:
ایمیل:
به:
*متن:
آرشیو مقالات
مقالات سیاسیبررسی سیاسی
مقالات فرهنگیفرهنـــگ گــیلان
مقالات اقتصادیاقتصـــاد گــیلان
مقالات اجتماعیجامعه شناسی گیلان
پخش زنده باران
 اوراق وقف، صدقه جاریه
در گذشته بسیاری از پل ها، مساجد، رودخانه ها، قنات ها، حمام ها، مدارس، درمانگاهها درشهر ها و روستاها توسط مردم و همیاری و مشارکت آنان ساخته می شد. نمونه های رایجی از این همت مردم و کسبه و بازاریان را در ساخت بناهایی همچون مساجد و مدارس می بینیم که با پیشقدمی علمای دین و یا خیرین و متدینین و همراهی مردم و متمکنین به سرانجام رسید.
 گفتگو با رضا ثقتی ، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان رشت
فرهنگ و هنر به وقت ارشاد رشت مصاحبه ایست که روزنامه گیلان امروز با رضا ثقتی رئیس ارشاد شهرستان رشت پیش از ایام نوروز صورت داده بود که جهت مطالعه عزیزان منتشر می گردد.


 حافظ طبیعت گیلان باشیم
بهار ​آمد و ​ ​دی را گرفت و​ ​کرد مهار ..... چنین کنند بزرگان چو ​آید وقت کار . طبیعت در حال نوشدن است. اسلام ، نگاهی جامع و​ ​دقیق در باره طبیعت، زمین، ​آسمان ، انسان،حیوان، گیاه و​ ​حتی موجودات بیجان به ما داده است . اسلام برخلاف تفکر ماتریالیستی در تعریف انسان او ​ ​را حیوان هوشمند معرفی نمی کند که رسالتش ​تسخیر طبیعت باشد بلکه وجه تمایز و ​ ​تفاوت او​ ​را با حیوان در داشتن روح الهی می داند و ​ ​اگرچه طبیعت غیر از ادمیزاد چنین موهبتی ندارد ولی در تسبیح خداوند همه موجودات فصل مشترکی دارند و ​ آن تسبیح خداوند است​.​
 سرانه فضای سبز ما گیلانیان چند؟
امروزه یکی از مقوله هایی که در زندگی شهرنشینی مطرح و حائز اهمیت است سرانه فضای سبز برای شهروندان است در ایران امروز سرانه فضای سبز با توجه به نقاط مختلف جغرافیایی و اقلیمی از ۷مترمربع تا ۱۲متر مربع برای هر نفر متغییر است که میزان آنرا طرحهای مصوب هر یک از شهرها […]
 توسعه روستا محور لازمه پیشرفت گیلان
گیلان 14044 کیلومتر مربع وسعت دارد. بخاطر محصور بودن در بخش جنوب و غرب بواسطه رشته کوههای البرز و دریای خزر در شمال ، آب و هوای معتدلی دارد. سالانه بیش از 2000 میلی متر باران به تنهایی کافی است تا بخش اعظم جلگه های آن سیراب شوند.
 کلید شورای اسلامی شهر و شهرداری رشت را به دست چه کسانی بسپاریم
شهر رشت از نظر توسعه و سازندگی دارای مشکلات فراوانی می باشد که اینجانب فقط به چند مورد مهم آن اشاره می کنم:الف)مشکلات زیست محیطی؛ ما درسطح کشور به ندرت می توانیم کلانشهری را پیدا کنیم که از وسط آن دو رودخانه عبور نماید یا به عبارتی کدام شهر را می توانیم نام ببریم که دارای این نعمت خدادادی باشد ،با توجه به اینکه وجود این دو رودخانه(گوهر رود و زرجوب)باید به نوعی نقطه قوت این شهر باشد،اما متاسفانه امروزه به بزرگترین ضعف و پاشنه آشیل این شهر تبدیل گردیده است،تا جایی که می گویند این دو رودخانه از نظر آلودگی در دنیا در صدر رودخانه های آلوده قرار دارند و وضعیت دفع زباله را نیز که همه مردم استان گیلان نه بلکه در سطح کشور می دانند که زباله های ما در این طبیعت و منطقه سرسبز و زیبایی سراوان چه وضعیتی دارد.
 نیاز به یک تشکل در خور در گیلان
گیلان با وجود نیروهای بومی و مهاجر شایسته و قوی و متعهد و دلسوز، ضربه و رنج همیشگی عدم مشارکت مفاخر خود را می خورد. آیا تاکنون شده است که همه پتانسیل انسانی و نیروهای فنی و قدر استان دور هم جمع شوند تا نیازهای فرهنگی، اجتماعی، ورزشی، اقتصادی، زیستی، رفاهی و عمرانی استان را شناسایی، اولویت بندی و مهندسی نمایند?
 مساله‌ی لبنان و فلسطین به ما چه دخلی دارد؟
لبنان و فلسطین، لاناقتی فیها و لا جملی؛
مساله‌ی لبنان و فلسطین به ما چه دخلی دارد؟ این متنِ سخنرانی است که رضا امیر خانی در آبان 84 در اجلاس نویسنده‌گانِ خاورمیانه به دعوتِ انجمنِ ادیبانِ ترکیه، در آنکارا، سالنِ اجتماعاتِ شهرداریِ چانکایا، توسط آقای امیرخانی ارائه شد.
 حسن عضدی که بود؟
ورزشگاه شهید عضدی رشت نامی است که در سراسر ایران به یمن فوتبالی بودن شهر رشت شناخته شده است ورزشگاهی که در خیابان نامجوی رشت و روبروی دفتر دانشگاه علوم پزشکی و در جنب دانشکده علوم پایه دانشگاه گیلان قرار گرفته است.
 تورهایی خالی از گردشگر
ایران نیز به عنوان یکی از کشورهای گردشگرپذیر باید توجه ویژه‌ای به این حوزه نوظهور در گردشگری داشته باشد. به باور بسیاری از کارشناسان، سرمایه‌گذاری در گردشگری ورزشی ایران یکی از زودبازده‌ترین سرمایه‌گذاری‌ها و بازی برد ـ برد برای سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی است.
 روزه خواری علنی در خیابان های شهر
البته باید اعتراف کنم که در طول سالیان گذشته به تجربه ثابت شده در این گونه موارد تا کارد به استخوان نرسد بیدار نخواهیم شد و کاری انجام نمی دهیم. برای نمونه در این مورد به خصوص چقدر کار شده است؟ رسانه ملی و سایررسانه ها برای برخورد با این ناهنجاری اجتماعی – مذهبی چه اقدامی نموده اند؟ نباید بگذاریم کار به جایی برسد که به طور انتظامی با آن برخورد شود.
 آسیب شناسی مدل حرکتی هیئت های مذهبی
الان غصه ها و دغدغه ها و آرزوهای این بچه ها از چارچوب یک هیئت بیرون نمی رود، در حالی که بچه انقلابی آخر الزمانی در این دوره باید افق دیدش این باشد که من امروز در رشت مثلاً در جنبش بیداری مصر چه تأثیری داشته باشم. من می خواهم بگویم کدام یک از هیئت های ما به نام مظلومین بحرین یک مجلس توسل قشنگ گرفته است؟
 آیا قانون انتخابات نیازمند تغییر است؟
در دهه 60به زور می توانستید فردی را وادار کنید تا به عنوان داوطلب وارد میدان شود،داوطلبان راغب نبودند برای انتخابات هزینه کنند و یا پوستر چاپ کنند و الان برخی از آقایان گوی سبقت را از یکدیگر ربوده اند و می خواهند به هر طریقی که شده وارد میدان شوند،و یقینا با استفاده از کانون های قدرت و ثروت عرصه را برای رقیب تنگ بکنند
 10نقطه مناسب برای ماهیگیری در گیلان
اگر مسافر هستید یا ماهیگیری را به طور حرفه ای دنبال نمی کنید و قصد دارید برای تنوع هم که شده در این رشته مفرح و شیرین بخت آزمایی کنید.
برای شروع کار از مکان های مطمئن آغاز کنید ما ده نقطه را به شما معرفی می کنیم.
 جوانان و مدگرایی
یکی از الزامات هنجاری جوانان بویژه دختران توجه به قیافه ظاهری و چگونگی حضور در مقابل همسالان و غیر همجنس است و دوست دارند که به نوعی ورای این ظاهر در معرض تماشا و داوری دیگران(پسران) قرار گیرند.
لذا مد به مثابه محملی برای تجربه جوانی در مفهوم اجتماعی با رویکرد مجذوب و مقبول شدن از طریق خود آرایی، توجه به لباس و پوشش و ارایش بروز می کند.
 اوقات فراغت و سیاست های متولیان فرهنگی!
 با تعطیلی مدارس و آغاز تعطیلات تابستان، آن چه بیش از همه در سطح شهرها به چشم می آید، تراکت ها وبنرها وپرده ها وپوسترهایی است که خبر از برگزاری کلاس های آموزشی مختلف درطول تابستان می دهند. کلاس هایی که از شیر مرغ تاجان آدمی ....
 اوقات فراغت ، فرصت یا تهدید!؟
هرساله با نزدیک شدن فصل تابستان و پایان فعالیت های مراکز آموزشی ، بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان و ... از انجام امور الزام آور خود فارغ شده و به گونه ای دیگر اوقات خود را سپری می نمایند. بسیاری از اساتید و اهل فن از این اوقات به عنوان اوقات فراغت نام برده اند. البته پر واضح است که این اوقات منحصر به فصل و زمانی خاص نیست و برجسته شدن آن در آستانه تابستان شاید به جهت مراجعه بیشتر نوجوانان و جوانان به مراکز تفریحی ، علمی ، ورزشی، ... می باشد.
 زلزله رودبار؛ زخم کهنه گیلان
زلزله ۳۱ خرداد سال ۶۹ رودبار و منجیل آنچنان زخمی به چهره زیبای گیلان وارد کرد که با گذشت ۲۰ سال از آن واقعه هنوز آثار این زخم کهنه و عمیق بر قلب و روح بازماندگان آن دیده می شود.
  یادم می آید!
یادم می آید لباس هایمان مثل امروز نبود ولی همدیگر را بیشتر دوست داشتیم و پیش هم می ماندیم. یادم می آید این قدر به رنگ و روی خودمان اهمیت نمی دادیم ولی برای حال و روز دیگران اهمیت قایل بودیم.
 امام خمینی(ره) و جوانان
بی شک صادق ترین یاران حضرت روح الله جوانانی بودند که با ایشان عهد بستند و تا پای جان خویش بر این عهد استوار ماندند. دکتر آزرمی از فرهیختگان گیلان در یادداشتی از التفات و توجه امام به جوانان و جوانی سخن گفتند. متن کامل این یادداشت تقدیم می گردد.

جديدترين عناوين
برگزاری نهمین نمایشگاه رایانه در گیلان تمام دانشگاه‌ها باید ماموریت‌گرا باشند تصاویر رژه خودروهای نظامی و انتظامی در بندر مرزی آستارا وجود 120 مدرسه نیمه تمام در گیلان برگزاری راهپیمایی ضدصهیونیستی در گیلان زنگ شکوفه‌های گیلان نواخته شد درمان بیماری ها با انگور سیاه راه اندازی مرکز نگهداری موقت بیماران اوتیسم در استان گیلان ساماندهی بانک اطلاعاتی نابینایان بهزیستی استان گیلان راه اندازی کلینیک تخصصی دیالیز در لنگرود پیکر افشین پرتو به خاک سپرده شد کشف محموله قاچاق چوب درختان جنگل های غرب گیلان در آستارا افزایش۳۰درصدی شهریه مهدهای کودک بهره برداری از بیمارستان‌های آستارا و رضوانشهر تا پایان سالجاری میراث فرهنگی گیلان اجازه تعرض به هیچ محوطه تاریخی را نمی‌دهد کشت دوم 90 هزار هکتار از شالیزارهای گیلان کشته شدن 50 نفر در جاده‌های گیلان وجود 80 گونه درختی در جنگل‌های هیرکانی گیلان افزایش گرایش جمعیت ایران به استان‌های شمالی جذب نیروهای حق‌التدریسی پیش دبستانی مناسب با نیاز استان‌ها نیست هشدار مدیریت بحران گیلان نسبت به بارش باران و احتمال آبگرفتگی معابر برگزاری دومین جشنواره « دریای دوستی کاسپین » در رشت گیلان نیازمند تاسیس آزمایشگاه نانوبیو تکنولوژی جریمه شدن پزشک جراح زیبایی در رشت کاهش 4تا 8 درجه‌ای دمای هوای گیلان پرورش راتون در 23 هزار هکتار از شالیزارهای گیلان برگزاری یادواره نخستین شهید فناوری اطلاعات گیلان برگزاری نخستین جشنواره حصیر گیلان وجود 200 عامل سرطان در تنباکوی قلیان برگزاری نمایشگاه الکامپ در گیلان