تبليغاتX
اخبار گیلان / Guilan News Agency/ پنجشنبه، 25 مهر، 1398

تبلیغات

راهنمای رستوران های گیلان

shekamsalam.com شکم سلام، اولین مرجع نقد و معرفی رستوران‌های گیلان

دفتر مطالعات مبارزات اسلامي گيلان
هیأت محبین الرضا

آخرین مقالات
اربعین حسینی ؛ فرصتی جهانی!دکتر ید اله ازرمی
مقام و نقش پدر در خانوادهحاج خسرو قربانی
اوراق وقف، صدقه جاریهمحسن فرحی
مسیر علم از کوه‌های سیاهکل تا قلب دانشگاهمریم مرادخانی
گفتگو با رضا ثقتی ، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان رشتگیلان امروز
حافظ طبیعت گیلان باشیمدکتر ید الله آزرمی
سرانه فضای سبز ما گیلانیان چند؟ محمد حسین رحمت زاده
نظری بر دو مرجع تولیدکننده قدرت در ایراندکتر مظفر نامدار
ضرورت تحول در نظام برنامه ریزی فرهنگی استانی ید اله آزرمی سه ساری
تاملی بر دهه محرمدکتر ید الله آزرمی

ارتباط با ما
*نام:
ایمیل:
به:
*متن:
آرشیو مقالات
مقالات سیاسیبررسی سیاسی
مقالات فرهنگیفرهنـــگ گــیلان
مقالات اقتصادیاقتصـــاد گــیلان
مقالات اجتماعیجامعه شناسی گیلان
پخش زنده باران
 برنج کاری نه!
به رغم پیشرفت شهرنشینان و کسب هویت های اجتماعی و اقتصادی و صنعتی جدید شهروندان گیلانی، هنوز برخی زمینه های سنتی و توسعه نیافتگی گیلان بکلی گسیخته نشده است و نوعی دوگانگی یا وضعیت بی هنجاری بوجود اورده است. با وجود تلاش های مسئولان و تغییرات حاصل در بخش کشاورزی گیلان، مساله کشت و برداشت محصول استراتژیک برنج هنوز خصلت سنتی خود را تا حد زیادی حفظ کرده است. این امر از یک سو موجب پایین ماندن راندمان و بهره وری کشاورزان، از زمین و سطح زیر کشت آن و برداشت محصول گردیده و از سوی دیگر نشانه و نمادی از توسعه نیافتگی و عقب ماندگی بخش شالیکاری را در منظر مردم بیننده و شاهد که عموما گردشگران داخلی و خارجی گیلان است، به رخ می کشد.
 چای و تحقق یافتن شعار امسال
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت حلول سال نو مجاهدت اقتصادی و حضور جهادگونه ملت ایران در عرصه های اقتصادی را یک ضرورت دانستند و خاطر نشان کردند: بخش مهمی از جهاد اقتصادی مسئله‏ ى تولید ملی است که اگر ملت با همت، عزم و آگاهی و با همراهی و برنامه ریزی درست مسئولان بتواند مشکل تولید داخلی را حل کند بدون تردید بر چالشهایی که دشمن ایجاد می کند غلبه خواهد کرد با نگاهی دقیق و از سر دلسوزی به چهره های آفتاب سوخته چایکاران و برسی اوضاع اقتصادی 50 هزار خانوار چایکار حال سوال اینست که با توجه به این پیام مهم که می تواند راهکار مناسبی برای حل مشکل چای و چایکاری باشد چه محصولی و موضوعی بهتر از چای و رفع مشکلات چایکاران برای تحقق یافتن شعار سال ؟
 میدان گازی سردار جنگل؛ آغازگر تحولی عظیم در صنعت انرژی کشور
میدان اکتشافی دریای خزر با فعالیت نیروهای صنعت نفت و با فناوری حفاری در آب های عمیق در عمق ۷۲۸ متری دریای خزر و در انتهای بخش مرزی کشف شده است که در واقع آغازگر تحولی عظیم در صنعت انرژی کشور است.
 بررسی تولید گل های گلخانه ای در گیلان
با توجه به اهمیت تولید گل وگیاهان زینتی درفرآیند درآمد زایی و شغل آفرینی، به نظرمی رسد حل مشکلات ساختاری این بخش به ویژه در زمینه ی تسهیلات بانکی درشتاب گرفتن فرآیند توسعه ی گل وگیاهان تزیینی درگیلان بسیار موثر باشد.
حل مشکلات مالی گلخانه داران و به سامان کردن وضعیت وام های بانکی آنها با تقویت نقدینگی تولید کنندگان، آنان را به بکارگیری امکانات نوین تولید گل و گیاه ترغیب و در نتیجه از هزینه های تولید می کاهد و فرآیند تولید گل و گیاه را اقتصادی می کند.
البته نباید فراموش کرد در کنار حل مشکلات تولید گل و گیاه باید برای حل مشکلات بازرگانی گل و گیاه هم همت کرد چرا که گل و گیاه تزیینی را تولید شود اما راهی برای صادرات منطقی آن وجود نداشته باشد، مشکل از جایی به جای دیگر منتقل شده است.
 چای خارجی، ذائقه ایرانی
بی‌گمان چای یکی از مهم‌ترین نوشیدنی‌ها برای ایرانیان است. اما برای ما گیلانی‌ها ارزش آن فراتر از یک نوشیدنی گرم برای رفع خستگی‌ست، چرا که چایکاران و خانواده‌های فراوانی در استان گیلان از این راه درآمدی برای گذران زندگی به‌دست می‌آورند. البته موضوعی که در این میان شگفت‌انگیز به‌نظر می‌رسد بی‌توجهی مسئولان به چای است گرچه همه حداقل روزی یک‌بار چای می‌نوشند. حتا گذر دولت‌ها و سیاست‌های آنان نیز نتوانسته تا کنون دوایی بر درد چایکاران و کارخانه‌داران باشد. مهم‌تر از همه این‌که هر روز از سهم چایکار و کارخانه‌دار گیلانی کاسته و به دلال وارد کننده و چایکار خارجی افزوده می‌شود. ماجرا آن زمان شگفت‌انگیزتر می‌شود که حتی فکر سلامتی خودمان را هم نمی‌کنیم.

جديدترين عناوين
برگزاری نهمین نمایشگاه رایانه در گیلان تمام دانشگاه‌ها باید ماموریت‌گرا باشند تصاویر رژه خودروهای نظامی و انتظامی در بندر مرزی آستارا وجود 120 مدرسه نیمه تمام در گیلان برگزاری راهپیمایی ضدصهیونیستی در گیلان زنگ شکوفه‌های گیلان نواخته شد درمان بیماری ها با انگور سیاه راه اندازی مرکز نگهداری موقت بیماران اوتیسم در استان گیلان ساماندهی بانک اطلاعاتی نابینایان بهزیستی استان گیلان راه اندازی کلینیک تخصصی دیالیز در لنگرود پیکر افشین پرتو به خاک سپرده شد کشف محموله قاچاق چوب درختان جنگل های غرب گیلان در آستارا افزایش۳۰درصدی شهریه مهدهای کودک بهره برداری از بیمارستان‌های آستارا و رضوانشهر تا پایان سالجاری میراث فرهنگی گیلان اجازه تعرض به هیچ محوطه تاریخی را نمی‌دهد کشت دوم 90 هزار هکتار از شالیزارهای گیلان کشته شدن 50 نفر در جاده‌های گیلان وجود 80 گونه درختی در جنگل‌های هیرکانی گیلان افزایش گرایش جمعیت ایران به استان‌های شمالی جذب نیروهای حق‌التدریسی پیش دبستانی مناسب با نیاز استان‌ها نیست هشدار مدیریت بحران گیلان نسبت به بارش باران و احتمال آبگرفتگی معابر برگزاری دومین جشنواره « دریای دوستی کاسپین » در رشت گیلان نیازمند تاسیس آزمایشگاه نانوبیو تکنولوژی جریمه شدن پزشک جراح زیبایی در رشت کاهش 4تا 8 درجه‌ای دمای هوای گیلان پرورش راتون در 23 هزار هکتار از شالیزارهای گیلان برگزاری یادواره نخستین شهید فناوری اطلاعات گیلان برگزاری نخستین جشنواره حصیر گیلان وجود 200 عامل سرطان در تنباکوی قلیان برگزاری نمایشگاه الکامپ در گیلان