لينک مقاله : http://gilannews.ir/maghaleh104.htmlتاريخ مطلب : پنجشنبه، 22 دی، 1390

میدان گازی سردار جنگل؛ آغازگر تحولی عظیم در صنعت انرژی کشور
میدان اکتشافی دریای خزر با فعالیت نیروهای صنعت نفت و با فناوری حفاری در آب های عمیق در عمق ۷۲۸ متری دریای خزر و در انتهای بخش مرزی کشف شده است که در واقع آغازگر تحولی عظیم در صنعت انرژی کشور است.

به گزارش خبرگزاری شبستان از گیلان، دریای خزر از جنوب به ایران، از شمال به روسیه، از غرب به جمهوری آذربایجان و از شرق به جمهوری های ترکمنستان و قزاقستان محدود می شود و به دلیل اینکه پهنه آبی خزر بزرگ ترین دریاچه جهان است در اصطلاح آن را دریا می نامند.


از منابع مهم دریای خزر، ذخایر نفت و گاز موجود در زیر بستر این دریاست، ذخایر اثبات شده خزر بین 17 تا 44 میلیارد بشکه ارزیابی شده است.


همچنین طبق پیش بینی ها ذخایر احتمالی حوزه خزر نزدیک 186 میلیارد بشکه است، با این اوصاف کل ذخایر اثبات شده و احتمالی این منطقه در کمترین برآورد 203 میلیارد بشکه و در بالاترین برآورد نزدیک به 230 میلیارد بشکه است.


با تاسیس شرکت نفت خزر در دی سال 1376، وظایف اکتشاف، توسعه و تولید منابع نفت و گاز در دریای خزر و سه استان ساحلی گیلان، مازندران و گلستان بر عهده این شرکت قرار گرفت و با گذشت یک دهه از آغاز ساخت فعالیت های اکتشافی ایران و ساخت سکوی نیمه شناور امیر کبیر در سال 90، سال جهاد اقتصادی، میدان گازی تازه کشف شده که توسط وزیر نفت به نام میدان گازی سردار جنگل میرزا کوچک خان نامگذاری شده است، در این دریا شناسایی و کشف شد.


دستیابی به فناوری اکتشاف و حفاری در آب های عمیق یکی از اهداف مهم و مورد توجه کشورهاست که هم اکنون کشورهای محدودی به این فناوری دست یافته اند و ایران به عنوان اولین کشور در خاورمیانه با دارا بودن این تکنولوژی امکان حفاری در آب های عمیق و نیمه عمیق را به دست آورده است.


تلاش برای اکتشاف در دریاچه خزر به سال های پیش از انقلاب بر می گردد و پس از انقلاب نیز اکتشاف در آب های عمیق در این دریاچه انجام شد که پس از پیگیری های بسیار بیش از 46 بلوک در این دریاچه شناسایی شد که عمده آنها در آب های عمیق هستند و بیش از 8 بلوک اصلی در این دریاچه مورد توجه قرار گرفته است.


میدان اکتشافی دریای خزر با فعالیت نیروهای صنعت نفت و با فناوری حفاری در آب های عمیق در عمق 728 متری دریای خزر و در انتهای بخش مرزی کشف شده است. در محلی که این مخزن قرار گرفته عمق آب بیش از 700 متر است و تا امروز بیش از دو هزار و 400 متر عملیات حفاری انجام شده است.


میدان تازه کشف شده گاز طبیعی در آب های حاکمیتی ایران رأس سهم 20 درصدی در دریای خزر قرار گرفته است و با هیچیک از کشورهای همسایه مشترک نیست.


شرکت ملی نفت ایران برای کشف این ذخیره جدید هیدروکربنی تاکنون هفت حلقه چاه اکتشافی در آب های عمیق دریای خزر حفاری کرده است که در نهایت هشتمین چاه اکتشافی در این حوزه دریایی به کشف یک میدان عظیم گازی ختم شد.


این میدان گازی است، اما هدف اصلی، رسیدن به نفت بوده که شرکت نفت خزر با ادامه حفاری و رعایت تمام مسائل فنی و ایمنی پس از کشف مخزن گاز به دنبال دستیابی به نفت در لایه های پایین تر در آب های عمیق دریای خزر است.


احداث این سایت پشتیبانی نفتی و گازی موجب اشتغال زایی 50 هزار نفر در استان های شمالی به ویژه گیلان می شود و در حال حاضر در منطقه ساحلی رودسر 300 هکتار زمین در حال واگذاری برای احداث این پروژه بسیار مهم است. ضمنا نزدیکترین ساحل به این میدان تازه کشف شده، رودسر در گیلان با فاصله 188 کیلومتر و دورترین آن نکا با فاصله 250 کیلومتر است.


حجم گاز این مخزن بیش از 50 تریلیون فوت مکعب TCF است. گاز تولیدی آن علاوه به مصرف داخلی می تواند باب صادرات گاز از این منطقه جدید و دیگر میدان های در حال برداشت را به ترکیه و اروپا فراهم کند. همچنین پیش بینی می شود میدان تازه کشف شده حدود هشت میلیارد بشکه ذخایر نفتی داشته باشد.


هزینه احداث این پروژه هزار میلیارد تومان برآورد شده است که شامل ایجاد تاسیسات زیر بنایی، کشتی سازی، سازه های سکوهای نفتی و گازی است. برق 10 مگاوات و فرودگاه بالگرد به طول باند 700 متری همچنین از پیش نیازهای انجام این پروژه عظیم ملی است.

 

غربی ها به تاثیرنداشتن تحریم ها علیه ایران اعتراف می کنند
مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای فرموده اند: "خوشبختانه با تلاش زیاد، با کار متراکم شبانه روزی، مسئولان در بخش های مختلف توانستند از عقبه تحریم ها عبور کنند. امروز خود غربی ها اعتراف می کنند، می گویند تحریم ایران دیگر فایده ای ندارد."


پالایش معادل 10 سال مصرف گاز کل کشور در دریای خزر
دکتر محمود احمدی نژاد، ریاست جمهور نیز در حاشیه سفر خود به مازندران، به خبرنگاران گفت: کشف میدان گازی در دریای خزر اتفاقی مبارک برای کشور بوده است.


وی با اشاره به مطالعات گسترده 50 ساله برای اجرای مراحل کشف و اجرای میدان گازی دریای خزر، تصریح کرد: این میدان گازی تحولی عظیم در کشور به خصوص مناطق شمالی کشور ایجاد می کند.


وی خاطرنشان کرد: با عملیاتی شدن حفاری نفت و گاز در دریای خزر بالغ بر 50 هزار میلیارد فوت مکعب، معادل 10 سال مصرف گاز کل کشور در دریای خزر پالایش می شود.

 

وزارت نفت به دنبال تحولی عظیم و اساسی در شمال کشور
رستم قاسمی، وزیر نفت در مراسم آغاز عملیات اجرایی سایت میدان گازی سردار جنگل که در رودسر برگزار شد، با بیان اینکه وجود منابع فسیلی به عنوان نقطه عطف در معادلات بازار بین المللی است، اظهار کرد: ایران اسلامی محل انرژی پایدار و با امنیت در دنیاست.


وزیر نفت با بیان اینکه سال های متمادی برای کشف میادین گاز خزر تلاش هایی صورت گرفته است، خاطرنشان کرد: لطف خداوند همواره شامل میهن اسلامی ایران شده و سرمایه های الهی در شمال و جنوب کشور گسترانده است.


وی دانش ساخت شناور برای حفاوری در مناطق عمیق دریایی را از ویژگی های سایت گازی خزر دانست و تصریح کرد: کشف اولین بلوک از بلوک های 8 گانه میدان گازی که امیدواریم نفت هم داشته باشد، پتانسیلی عظیم و تحولی شگرف در ایران اسلامی به وجود می آورد.


قاسمی با بیان اینکه بهره برداری این مرکز گازی می تواند حجم عظیمی برای استفاده داخلی و صادرات به دنبال داشته باشد، خاطرنشان کرد: همه مسئولین باید با قدرت به دنبال بهره برداری نهایی از این مرکز باشند.


قاسمی اذعان کرد: وزارت نفت به دنبال تحولی عظیم و اساسی در شمال کشور است.

 

کشف میدان گازی سردار جنگل، ورود قاطعانه ایران در حوزه انرژی جهانی است
مهدی سعادتی، استاندار گیلان در مراسم آغاز عملیات اجرایی سایت پشتیبانی میدان گازی سردار جنگل که در شهرستان رودسر برگزار شد، گفت: به برکت سال جهاد اقتصادی و با کشف میدان گازی دریای خزر، این منطقه به مرحله ای جدید از رشد و پیشرفت می‌رسد.

 

وی با اشاره به اینکه کشف میدان گازی سردار جنگل به عنوان آغاز تحول عظیم در حوزه انرژی کشور است، تصریح کرد: این کشف بر پیشرفت همه مناطق شمال کشور تأثیرگذار است.


استاندار گیلان، تاکید کرد: کشف میدان گازی سردار جنگل، خط بطلانی بر اندیشه‌های نخ‌نمای دشمنان بوده و یک معجزه الهی است.

 

سعادتی با اشاره به اینکه کشف میدان گازی سردار جنگل، ورود قاطعانه ایران در حوزه انرژی جهانی را نشان می‌دهد، اظهار کرد: این پروژه در مرحله طراحی 50 هزار و در مرحله نهایی تا 100 هزار شغل را به وجود می‌آورد.


استاندار گیلان با بیان اینکه ستاد پشتیبانی اجرای ساخت سایت میدان گازی سردار جنگل در گیلان شکل گرفته است، اذعان کرد: باید کارها به شدت دنبال و مراحل مختلف سایت آغاز شود.