لينک مقاله : http://gilannews.ir/maghaleh182.htmlتاريخ مطلب : جمعه، 8 فروردین، 1393

مسیر علم از کوه‌های سیاهکل تا قلب دانشگاه
احمدرضا دهپور، چهره ماندگار پزشکی و جزو یک درصد دانشمندان جهان، کودکی خود را در کوه‌های سیاهکل گذرانده و جوانی و میانسالی‌اش را با تحقیق در داروشناسی پیوند زده است.

نگاهی به زندگی و آثار استاد دهپور

مسیر علم از کوه‌های سیاهکل تا قلب دانشگاه

حمدرضا دهپور، چهره ماندگار پزشکی و جزو یک درصد دانشمندان جهان، کودکی خود را در کوه‌های سیاهکل گذرانده و جوانی و میانسالی‌اش را با تحقیق در داروشناسی پیوند زده است.
خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)- دکتر احمدرضا دهپور، در سال 1357 دکترای تخصصی خود را در رشته فارماکولوژی از دانشکده پزشکی دانشگاه تهران با راهنمایی پروفسور فرانک مایکل از دانشگاه کمبریج، کسب کرد. وی در حال حاضر استاد فارماکولوژی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه تهران و «adjunct professor» انیستیتو بیوشیمی و بیوفیزیک (IIB) دانشگاه تهران است.

این چهره ماندگار پزشکی کشور، طی چندین سال کار و تحقیق و تربیت دانشجویان در عرصه داروشناسی، هشت عنوان کتاب تخصصی نیز در این حوزه به چاپ رسانده است.

نگاهی کوتاه به آثاری ماندگار
از میان آثار این دانشمند ایرانی می‌توان به « فارماکولوژی غدد»، «فارماکولوژی شیمی درمانی»،«فارماکولوژی سیستم عصبی خودمختار» و «سیستم عصبی مرکزی» نام برد.

«فارماکولوژی داروها و گیرنده‌ها» و «فارماکولوژی عملی تخصصی» از دیگر آثار این محقق برجسته ایرانی است.

موفقیت در عرصه بین‌الملل
احمدرضا دهپور، در سطح جهانی نیز در ردیف پژوهشگران برتر علمی دنیا قرار دارد. نام وی در گزارش «Thomson Reuters ISI» در سال 2009 به‌عنوان یک درصد اول دانشمندان برتر جهان انتشار یافت که مایه افتخار و سربلندی جامعه علمی کشور است.

اقدامات پژوهشی
این چهره ماندگار عرصه پزشکی، بیشتر مطالعاتش  را در طی دوره تخصص به پژوهش بر روی رفتارهای سلول‌های خون از منظر بیو‌شیمیایی و بیوفیزیکی صرف کرده و در شهر زوریخ نیز در زمینه بیولوژی مولکولی به‌کار پرداخته است.

دهپور، در طی فعالیت‌های علمی و پژوهشی خود، بیش از 300 مقاله کامل در ژورنال‌های بین‌المللی به چاپ رسانده است. تعداد خلاصه مقالاتی که در کنگره‌ها و سمینارها  از سوی وی ارایه شده است نیز به بیش از 500 مقاله می‌رسد.

پروژه‌های مشترک در پزشکی
این دانشمند برتر جهانی، در فعالیت‌های پژوهشی خود با گروه‌های دیگری از کشورهایی نظیر انگلستان، آمریکا و دانمارک تبادل تجربه دارد و تعدادی پروژه مشترک با این مراکز به انجام رسانده و یا در حال اجرا دارد که نتایج آن‌ها در مجلات معتبر بین‌المللی به چاپ رسیده‌اند.

وی در حوزه پژوهشی به رویکرد پاتوفیزیولوژیک در بیماری‌های ارگان سیستم‌های مختلف نیز پرداخته است  به‌طوری‌که، بخش عمده و اصلی فعالیت‌های پژوهشی وی در چند سال اخیر ، در زمینه بررسی پاتوفیزیولوژی بیماری‌های کبدی و به طور خاص کلستازی انسدادی و سیروز در مدل‌های حیوانی و سلولی –ملکولی بوده است.

عمق تحقیقات احمدرضا دهپور در بیماری‌های کبدی به حدی بوده که تیم تحقیقاتی تحت نظارت وی در این زمینه به‌عنوان مرجع علمی در جهان شناخته شده و شاهد این موضوع، ارتباط علمی نزدیک در این زمینه با دانشگاه‌های معتبر کشورهای کانادا و انگلستان است.

دهپور در آینه زمان
دکتر احمدرضا دهپور، در سال 1327 در منطقه دیلمان سیاهکل به دنیا آمد و تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در مدارس مشیر و فرهنگ سیاهکل و فردوسی انزلی به پایان رساند و تحصیلات داروسازی را با ورود به دانشکده داروسازی دانشگاه تهران در 1352 آغاز کرد و این روند علمی به‌طور پیوسته تا امروز ادامه دارد.