تبليغاتX
اخبار گیلان / Guilan News Agency/ سه شنبه، 4 تیر، 1398


یکشنبه 23 بهمن 1390 12:21:40    تعداد بازديد: 1478    شناسه خبر: 108    بخش: مقالات سیاسی  نسخه چاپي
یک طرح و چند پرسش
چندی پیش از مجلس ما سر و صدائی بلند شد مبنی بر اینکه نمایندگان مجلس حداقل سطح سواد برای کاندیداتوری را ارتقاء داده و از لیسانس به فوق لیسانس رسانده اند. خبر در نگاه اول اینگونه توجیه شد که در کشوری که اینهمه از نظر علمی پیشرفته شده و سال به سال دوره های تحصیلات تکمیلی اش در حال گسترش است، برای نماینده اش عیب است که دارای مدرک تحصیلی پائین تر از فوق لیسانس باشد. تا اینجای کار درست اما مطلبی به  قانون افزوده شد که آن را قدری مبهم کرد:

"هر دوره نمایندگی مجلس شورای اسلامی معادل یک مقطع تحصیلی فقط برای شرکت در انتخابات محسوب می شود!"
همان وقت امثال بنده این موضوع را یک تبعیض در نظام قانونگذاری کشور می دانستیم و آنرا نمی پسندیدیم.امام به هرحال قانونی است که تصویب و پس از گذشتن از کانالهای قانونی لازم، واجب الاتباع و عملیاتی شده است. فقط چند سوال از همان موقع برایم مطرح بود که منتظر فرصت مناسبی برای ابراز آن بودم:  اول آنکه مطابق کدام تحلیل و واقعیتی مساله مدرک تحصیلی نمایندگان مجلس در آن برهه زمانی اینقدر اهمیت داشت که به اولویت اصلی مجلس بدل شد؟ یعنی تمام مشکلات و معضلات قانونگذاری کشور حل شده بود و فقط مشکل مدرک تحصیلی نمایندگان لاینحل باقی مانده بود که آنهم بحمد الله با همت والای نمایندگان رفع و رجوع شد؟
دیگر اینکه مبنای تصمیم گیری نمایندگان برای تعیین فوق لیسانس به عنوان حداقل مدرک تحصیلی چه بود؟ حالا که صحبت "مدرک" هست  چرا "مدرک دکترا" برای حداقل مدرک تحصیلی در نظر گرفته نشد؟ حال انکه اقلا ده ها هزار نفر با مدرک تحصیلی دکترا در کشور هستند که که قطعا تعداد فراوانی از آنها شایستگی نمایندگی مردم را دارند.
سوم آنکه چرا نمایندگان محترم خودشان را از این قاعده مستثنی کرده اند؟ آیا محروم کردن تعداد کثیری از افراد شایسته از حضور در انتخابات، خود تبعیض کوچکی است که آقایان تبعیض مضاعفی را به آن افزودند و خودشان را به نحوی  از شمول قانون مصوب خود خارج کردند؟ آیا این نظر که در افکار عمومی مطرح است- که البته شاید قدری بدبینانه هم باشد- صحت دارد که برخی آقایان برای حذف رقبای احتمالی چنین طرحی را تصویب کرده اند؟ البته خدای ناکرده در صورت صحت چنین فرضیه ای بایستی فاتحه بسیاری از ارزش ها را خواند!
بگذریم، حالا که این قانون تصویب شده و در همین انتخابات جاری هم مورد استفاده قرار گرفته و مناقشه ای هم در آن نیست. فقط یک سوال خاص از نمایندگان محترم استانمان از رودسر تا آستارا دارم و خواهشمندم با جرات و جسارت و بدون پرده پوشی و رودربایستی جواب دهند و تکلیف ما را روشن کنند. آقایان محترم شما شخصا در این طرح کدام سوی ماجرا بودید؟ موافق یا مخالف؟ لطفا صادقانه جواب دهید.


تصاوير ديگر :
 


نظرات شما در مورد اين مقاله
نام شما : (اختياري)
آدرس ايميل : (اختياري)
نظر شما :

مقالات برتر
موزه میراث روستایی گیلانشاخص هاي اكولوژيك براي توسعه پايدار اكوتوريسم در گيلان10نقطه مناسب برای ماهیگیری در گیلانکوتاه از زندگی شهید املاکی مسجد صفی؛ تاریخی ترین مسجد رشترابطه گردشگری ورزشی با صنعت گردشگریتحولات دریای خزر 1- کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزرتحولات دریای خزر 3 - اقتصاد و محیط زیستکنوانسیون حفاظت از محیط زیست دریای خزرسبزپوشان خطه گیلان
جديدترين عناوين
برگزاری نهمین نمایشگاه رایانه در گیلان تمام دانشگاه‌ها باید ماموریت‌گرا باشند تصاویر رژه خودروهای نظامی و انتظامی در بندر مرزی آستارا وجود 120 مدرسه نیمه تمام در گیلان برگزاری راهپیمایی ضدصهیونیستی در گیلان زنگ شکوفه‌های گیلان نواخته شد درمان بیماری ها با انگور سیاه راه اندازی مرکز نگهداری موقت بیماران اوتیسم در استان گیلان ساماندهی بانک اطلاعاتی نابینایان بهزیستی استان گیلان راه اندازی کلینیک تخصصی دیالیز در لنگرود پیکر افشین پرتو به خاک سپرده شد کشف محموله قاچاق چوب درختان جنگل های غرب گیلان در آستارا افزایش۳۰درصدی شهریه مهدهای کودک بهره برداری از بیمارستان‌های آستارا و رضوانشهر تا پایان سالجاری میراث فرهنگی گیلان اجازه تعرض به هیچ محوطه تاریخی را نمی‌دهد کشت دوم 90 هزار هکتار از شالیزارهای گیلان کشته شدن 50 نفر در جاده‌های گیلان وجود 80 گونه درختی در جنگل‌های هیرکانی گیلان افزایش گرایش جمعیت ایران به استان‌های شمالی جذب نیروهای حق‌التدریسی پیش دبستانی مناسب با نیاز استان‌ها نیست هشدار مدیریت بحران گیلان نسبت به بارش باران و احتمال آبگرفتگی معابر برگزاری دومین جشنواره « دریای دوستی کاسپین » در رشت گیلان نیازمند تاسیس آزمایشگاه نانوبیو تکنولوژی جریمه شدن پزشک جراح زیبایی در رشت کاهش 4تا 8 درجه‌ای دمای هوای گیلان پرورش راتون در 23 هزار هکتار از شالیزارهای گیلان برگزاری یادواره نخستین شهید فناوری اطلاعات گیلان برگزاری نخستین جشنواره حصیر گیلان وجود 200 عامل سرطان در تنباکوی قلیان برگزاری نمایشگاه الکامپ در گیلان