تبليغاتX
اخبار گیلان / Guilan News Agency/ سه شنبه، 4 تیر، 1398


سه شنبه 16 اسفند 1390 07:28:52    تعداد بازديد: 1625    شناسه خبر: 115    بخش: مقالات سیاسی  نسخه چاپي
پس از انتخابات
تجربه سه دهه انتخابات گذشته نشان می دهد که هیچ نماینده ای نتوانسته با اتکاء به توانایی و ظرفیت یک جناح و یا یک جریان فعال در شهر به موفقیت کامل برسد. طراحی سیاست ها و راهبردهای عملی و علمی به منظور حل مسائل و مشکلات موکلین، به ارتقاء قدررت تحمل پذیری و فرصت سازی برای همه جریانات موثر و فعال شهر وابسته است.


اگر حق انتخاب کردن، انتخاب شدن و مشارکت سیاسی و اجتماعی در سرنوشت خویش، حق ضروری برای ادامه حیات و رشد و کمال است، جامعه بالنده ایران اسلامی به خوبی ان را در سه دهه اخیر نشان داده است. باید گفت وقوع انقلاب اسلامی موجب تغییرات رو به رشدی در سمت گیریهای مردم نسبت به نظام سیاسی و اجتماعی شده است. مردم با رغبت از نظام سیاسی استقبال کرده اند.

بنابراین فرایند مشارکت در ایران از مشارکت منفعل به مشارکت فعال متحول شده است.

خوشبختانه آزمون بزرگ انتخابات مجلس نهم با کارنامه ای درخشان در استان به پایان رسید و نمایندگان مردم پا به عرصه قانونگذاری گذاشتند. نمایندگان محترم انتخاب شده در دو بعد متفاوت  اما در عین حال مرتبط با هم وظیفه دارند.

1- بعد درون شهری یا حوزه انتخابیه که ناظر به گره گشایی از مشکلات زندگی موکلین تامین منافع عمومی و برآوردن توقعات جامعه و بالاخره توسعه مترقیانه شهر و روستاهای تابعه از نظر اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی و عمرانی است.

2- بعد خارج شهری یا حضور در مجلس قانونگزاری است که ناظر بر اعمال کارشناسی و اظهار نظر پیرامون طرح ها و لوایح پیشنهادی و تصویب یا رد انهاست.

در این راستا آنچه اهمیت دارد،سازو کارهای نهادی و اجرایی برای آرام کردن هیجانات و احساسات عمومی و موکلینی است که پیروز شده اند و سپس جلب مشارکت اقشار مختلف جامعه بویژه نخبگان و برنامه ریزان شهری در مدیریت و برنامه ریزی راهبردی شهر و روستاست. نهاد سازی به منظور مشارکت همه دلسوزان اعم از طرفداران یا مخالفان در دوران کاندیداتوری نماینده، در حوزه تصمیم سازی و سیاست گذاری است.

تجربه سه دهه انتخابات گذشته نشان می دهد که هیچ نماینده ای نتوانسته با اتکاء به توانایی و ظرفیت یک جناح و یا یک جریان فعال در شهر به موفقیت کامل برسد. طراحی سیاست ها و راهبردهای عملی و علمی به منظور حل مسائل و مشکلات موکلین، به ارتقاء قدررت تحمل پذیری و فرصت سازی برای همه جریانات موثر و فعال شهر وابسته است.

کمبود فرصت زمانی برای کسب تجربه های لازم در خصوص رفع مشکلات عمومی با توجه به 4 سال حضور یک نماینده که قدرت و سرچشمه اصلی مداخله او برای تغییرات و اصلاحات است، از یک سو تغییرات تکنولوژی که باعث تحولات شتابان الگوهای اجتماعی و اقتصادی می شود، اختصاص وقت بیشتر برای حضور فیزیکی در مجلس از عوامل دیگری است که حس توانایی و اعتماد به نفس نماینده را برای غلبه بر تمام مشکلات موکلینش کم می کند.

با این حال توصیه می شود که نمایندگان محترم با سهیم کردن همه اهرم ها در پایه های قدرت و توسعه و توجه به منافع عمومی، سرمایه گذاری وسیع تری برای ارتقا و اعتلای جامعه و رفاه عمومی فراهم کند. او باید بکوشد نمایندگی را به مسئولیتی همگانی مبدل کند.

بهره مندی از محیط سالم و مشارکت در توسعه پایدار مستلزم ایجاد اعتماد به نفس عمومی و اعتماد سازی شایسته است. خروج نماینده از دایره بسته طرفداران خود و شکستن حصارهایی که مانع از مشارکت عمومی می شود، لازمه موفقیت او پس از انتخابات است.

نویسنده:
ید الله آزرمی سه ساری
عضو هیئت علمی دانشگاه 


تصاوير ديگر :
 


نظرات شما در مورد اين مقاله
نام شما : (اختياري)
آدرس ايميل : (اختياري)
نظر شما :

مقالات برتر
موزه میراث روستایی گیلانشاخص هاي اكولوژيك براي توسعه پايدار اكوتوريسم در گيلان10نقطه مناسب برای ماهیگیری در گیلانکوتاه از زندگی شهید املاکی مسجد صفی؛ تاریخی ترین مسجد رشترابطه گردشگری ورزشی با صنعت گردشگریتحولات دریای خزر 1- کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزرتحولات دریای خزر 3 - اقتصاد و محیط زیستکنوانسیون حفاظت از محیط زیست دریای خزرسبزپوشان خطه گیلان
جديدترين عناوين
برگزاری نهمین نمایشگاه رایانه در گیلان تمام دانشگاه‌ها باید ماموریت‌گرا باشند تصاویر رژه خودروهای نظامی و انتظامی در بندر مرزی آستارا وجود 120 مدرسه نیمه تمام در گیلان برگزاری راهپیمایی ضدصهیونیستی در گیلان زنگ شکوفه‌های گیلان نواخته شد درمان بیماری ها با انگور سیاه راه اندازی مرکز نگهداری موقت بیماران اوتیسم در استان گیلان ساماندهی بانک اطلاعاتی نابینایان بهزیستی استان گیلان راه اندازی کلینیک تخصصی دیالیز در لنگرود پیکر افشین پرتو به خاک سپرده شد کشف محموله قاچاق چوب درختان جنگل های غرب گیلان در آستارا افزایش۳۰درصدی شهریه مهدهای کودک بهره برداری از بیمارستان‌های آستارا و رضوانشهر تا پایان سالجاری میراث فرهنگی گیلان اجازه تعرض به هیچ محوطه تاریخی را نمی‌دهد کشت دوم 90 هزار هکتار از شالیزارهای گیلان کشته شدن 50 نفر در جاده‌های گیلان وجود 80 گونه درختی در جنگل‌های هیرکانی گیلان افزایش گرایش جمعیت ایران به استان‌های شمالی جذب نیروهای حق‌التدریسی پیش دبستانی مناسب با نیاز استان‌ها نیست هشدار مدیریت بحران گیلان نسبت به بارش باران و احتمال آبگرفتگی معابر برگزاری دومین جشنواره « دریای دوستی کاسپین » در رشت گیلان نیازمند تاسیس آزمایشگاه نانوبیو تکنولوژی جریمه شدن پزشک جراح زیبایی در رشت کاهش 4تا 8 درجه‌ای دمای هوای گیلان پرورش راتون در 23 هزار هکتار از شالیزارهای گیلان برگزاری یادواره نخستین شهید فناوری اطلاعات گیلان برگزاری نخستین جشنواره حصیر گیلان وجود 200 عامل سرطان در تنباکوی قلیان برگزاری نمایشگاه الکامپ در گیلان