تبليغاتX
اخبار گیلان / Guilan News Agency/ سه شنبه، 4 تیر، 1398


شنبه 31 فروردین 1392 11:32:21    تعداد بازديد: 1782    شناسه خبر: 162    بخش: مقالات سیاسی  نسخه چاپي
از ماست که بر ماست
این روزها با اغاز فعالیت های انتخابی شوراهای اسلامی شهر و روستا و خصوصا پس از قضایای شورای شهر رشت در همه محافل و مجالس با سوالاتی از این قبیل مواجه می شویم که چرا (کلان) شهر رشت نباید یک شورای اسلامی قوی و مقتدر و کارآمد داشته باشد؟

چرا بسیاری از منابع ملی و سرمایه گذاری های کلان به سمت شهرهایی مثل اصفهان و شیراز و ... جهت داده می شوند و چرا در شهری مثل اصفهان سرعت پیشرفت و ابادانی اینقدر زیاد است که هر بار که به این شهرها پا می گذارید این تغییرات به چشم می آید.
چرا در شهرهای یزد و کرمان نسبت رشد و پیشرفت و آبادانی 6 سال اخیر چند برابر رشت و بسیاری از شهرهای دیگر است یا اصلا چرا شهری مثل اردبیل در همین چند سال اخیر این قدر رشد و توسعه پیدا کرده است؟
ایا وضعیت موجود در شهر رشت شایسته و حق مردم ایثارگر و متعهد و با فرهنگ این شهر است؟ واقعا چرا؟
وقتی به دنبال پاسخ به این چرا می گردیم و به ترکیب اعضای شورای شهرهای بزرگ مثل تهران و کرج و اصفهان و یزد و کرمان و تبریز و مشهد و شیراز و ... نگاه می کنیم جواب همه چرا ها روشن می شود آنهم یک عبارت کلیدی است" احساس مسئولیت و مسئولیت پذیری".
در این شهرها نخبگان و فرهیختگان با ایثار و احساس مسئولیت به همراه مردم برای ساختن شهر خود و ابادانی آن تلاش می کنند و با تمام وجود در صحنه حاضر هستند.
در بسیاری از شوراهای مذکور وزرای سابق، معاونین وزرا، استانداران، مدیران عالی وفرهیختگان دانشگاهی و روحانیت با جدیت حضور پیدا میکنند؛ و قطعا بخش قابل توجهی از این رشد و پیشرفت به خاطر همین احساس مسئولیت و حضور جدی است.
اما در رشت و شوراهای استان گیلان وضع چه گونه است؟
افراد فرهیخته و موثر فقط برای انتخابات مجلس احساس تکلیف می کنند و یا اصلا بی تفاوت هستند و حضور در شورای شهر را دون شان خود می دانند به قول معروف معتقدند کلاس آنها بالاتر از شورای شهر است. در میان بزرگان شهر ما حرفها و شعارها و انتقادات دهن پرکن و خوش آب و رنگ الی ما شاء الله وجود دارد اما از احساس مسئولیت خبری نیست. انگار فقط حضور در صحنه انتخابات مجلس را کار برای خدا و احساس تکلیف الهی می دانند.

لذا باید گفت ای همه نخبگان و فرهیختگان متعهد و متخصص و انقلابی و ارزشی و موثر، کار برای خدا در گمنامی موثر تر است اگر در این صحنه ها احساس مسئولیت خود را نشان ندهید چه بسا مردم نسبت به ادعاهای شما در صحنه های دیگر واکنش مثبت نشان ندهند. چه بسا موقعیت های آینده برای حضور در انتخابات مجلس و ... بهتر از شرایط فعلی نباشد. و چه بسا اصلا موقعیت دیگری برای احساس مسئولیت و عمل به تکلیف شما و حضور در عرصه اجتماعی فراهم نشود و خلاصه اینکه آیندگان، دیگر احساس تکلیفتان را از شما نمی پذیرند. پس قدر این فرصت ها را بدانید و تا فرصت باقی است کمر همت ببندید و یا علی بگوئید و به میدان بیایید.


تصاوير ديگر :
 


نظرات شما در مورد اين مقاله
نام شما : (اختياري)
آدرس ايميل : (اختياري)
نظر شما :

مقالات برتر
موزه میراث روستایی گیلانشاخص هاي اكولوژيك براي توسعه پايدار اكوتوريسم در گيلان10نقطه مناسب برای ماهیگیری در گیلانکوتاه از زندگی شهید املاکی مسجد صفی؛ تاریخی ترین مسجد رشترابطه گردشگری ورزشی با صنعت گردشگریتحولات دریای خزر 1- کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزرتحولات دریای خزر 3 - اقتصاد و محیط زیستکنوانسیون حفاظت از محیط زیست دریای خزرسبزپوشان خطه گیلان
جديدترين عناوين
برگزاری نهمین نمایشگاه رایانه در گیلان تمام دانشگاه‌ها باید ماموریت‌گرا باشند تصاویر رژه خودروهای نظامی و انتظامی در بندر مرزی آستارا وجود 120 مدرسه نیمه تمام در گیلان برگزاری راهپیمایی ضدصهیونیستی در گیلان زنگ شکوفه‌های گیلان نواخته شد درمان بیماری ها با انگور سیاه راه اندازی مرکز نگهداری موقت بیماران اوتیسم در استان گیلان ساماندهی بانک اطلاعاتی نابینایان بهزیستی استان گیلان راه اندازی کلینیک تخصصی دیالیز در لنگرود پیکر افشین پرتو به خاک سپرده شد کشف محموله قاچاق چوب درختان جنگل های غرب گیلان در آستارا افزایش۳۰درصدی شهریه مهدهای کودک بهره برداری از بیمارستان‌های آستارا و رضوانشهر تا پایان سالجاری میراث فرهنگی گیلان اجازه تعرض به هیچ محوطه تاریخی را نمی‌دهد کشت دوم 90 هزار هکتار از شالیزارهای گیلان کشته شدن 50 نفر در جاده‌های گیلان وجود 80 گونه درختی در جنگل‌های هیرکانی گیلان افزایش گرایش جمعیت ایران به استان‌های شمالی جذب نیروهای حق‌التدریسی پیش دبستانی مناسب با نیاز استان‌ها نیست هشدار مدیریت بحران گیلان نسبت به بارش باران و احتمال آبگرفتگی معابر برگزاری دومین جشنواره « دریای دوستی کاسپین » در رشت گیلان نیازمند تاسیس آزمایشگاه نانوبیو تکنولوژی جریمه شدن پزشک جراح زیبایی در رشت کاهش 4تا 8 درجه‌ای دمای هوای گیلان پرورش راتون در 23 هزار هکتار از شالیزارهای گیلان برگزاری یادواره نخستین شهید فناوری اطلاعات گیلان برگزاری نخستین جشنواره حصیر گیلان وجود 200 عامل سرطان در تنباکوی قلیان برگزاری نمایشگاه الکامپ در گیلان