تبليغاتX
اخبار گیلان / Guilan News Agency/ سه شنبه، 4 تیر، 1398


چهارشنبه 30 مرداد 1392 19:31:19    تعداد بازديد: 1504    شناسه خبر: 171    بخش: مقالات سیاسی  نسخه چاپي
بازگشت دوباره حماس به مسیر مقاومت
این روزها، تحلیل های فراوانی پیرامون چرایی اتفاقات اخیر مصر به ویژه عملکرد سراسر انتقاد «اخوان المسلمین» و آینده آن ارائه می شود؛ آیا فضای مصر به دوران مبارک باز می گردد؟ چه بر سر اخوان المسلمین خواهد آمد؟ چه آینده ای در انتظار حکومت های اخوانی کشورهای منطقه است و مباحث مختلف دیگری که در جای خود، قابل دقت و بررسی است.حوادث دو ماه اخیر مصر، به ویژه اتفاقات دردناک روزهای اخیر، در کنار رنجی که بر دل می نشاند، نکات فراوانی برای دقت و تامل دارد.

این روزها، تحلیل های فراوانی پیرامون چرایی اتفاقات اخیر مصر به ویژه عملکرد سراسر انتقاد «اخوان المسلمین» و آینده آن ارائه می شود؛ آیا فضای مصر به دوران مبارک باز می گردد؟ چه بر سر اخوان المسلمین خواهد آمد؟ چه آینده ای در انتظار حکومت های اخوانی کشورهای منطقه است و مباحث مختلف دیگری که در جای خود، قابل دقت و بررسی است.
اما آنچه که در این گیر و دارها برای من مهم جلوه کرده، ارتباط سقوط اخوان المسلمین در مصر و به زودی در دیگر کشورهای منطقه، حوادث روی داده در قطر و جابجایی قدرت از پدر به پسر و رابطه تنگاتنگ آن با آینده «حرکت المقاومه الاسلامیه» یا همان «حماس» است.

مُرسی این کاره نبود. این موضوعی است که در همان یکی، دو ماه اول نشستنش بر مسند ریاست جمهوری برای خیلی ها عیان شد.

حرکتِ اخوان المسلمین به سوی «سلفی گری افراطی» و عدول از مواضع و آرمان هایی که سالیان سال این گروه اسلامی به آنها شناخته می شد در کنار تسویه کامل نیروهای نزدیک به ایرانِ این تشکیلات ـ از جمله «محمدمهدی عاکف» مرشد عام سابق اخوان المسلمین که ارتباط و قرابت زیادی با ایران داشت ـ در کنار نزدیکی فراوان این تشکیلات به غرب، همه و همه، دست به دست هم دادند تا «اخوان المسلمین» که با در دست گرفتن قدرت، بارقه هایی را در دلهای معتقدان به آرمان فلسطین زنده کرده بود، در سراشیبی سقوط قرار گیرد و شد آنچه که همه می دانیم.

حماس پس از پیروزی مُرسی در مصر و آغاز جنگ در سوریه، در یک چرخش عجیب، ضمن نزدیک شدن به دولت اخوانی مصر و به تبع آن حکومت قطر! به ایجاد فاصله معناداری با ایران دست زد. موضع گیری های وقت و بی وقت برخی از سران حماس بر ضد ایران، به سردمداری «خالد مشعل» نیز موید این نکته است.

آش این موضع گیری ها آن قدر شور شد که حتی شاهد اعتراضات شدیدی از داخل غزه بر این شیوه بودیم. «محمود الزّهار» از موسسین حماس و از اعضای پرنفوذ آن و «مروان عیسی» فرمانده گردان های عزّالدین قسام ـ شاخه نظامی حماس ـ از جمله رهبران حماس بودند که ضمن اعتراض به عملکرد برخی از همراهانشان نسبت به سیاست دوری از ایران و نزدیکی به مصر و قطر هشدار دادند. حتی برخی از این اعتراضات جنبه عملی به خود گرفت و «مروان عیسی» چندی پیش به ایران آمد و با «حسن روحانی» رئیس جمهور ایران دیدار کرد.

آنچه که این روزها در مصر رخ داد، بیشتر از همه به ضرر حماس تمام شد. حماسی که بخش خارج از فلسطینش، به رهبری خالد مشعل، با نزدیک شدن به مصر و ایجاد فاصله با ایران، ضمن از دست دادن حمایت های همه جانبه ایران اعم از مالی، سیاسی و ... ـ پس از موضع گیری های مشعل بر علیه ایران و همکاری های شاخه خارج از فلسطین این تشکل با شورشیان سوری و رساندن سلاح و تجهیزات به آنها، کمک های مالی ایران به این بخش از حماس به طور کامل قطع شد ـ شریک تازه یافته را نیز در چنگال نظامیان «حسنی مبارک» می بیند. بی شک ضرب المثل معروف «از اینجا مانده و از آنجا رانده» حال و روز برخی از سران حماس ـ به ویژه جناب خالد مشعل ـ است.

حوادث اخیر مصر و نیز تحرکات و تدابیر جدید رهبران حماس به ویژه رهبران مستقر در داخل فلسطین این تشکیلات، همه و همه، حاکی از خبرهای خوبی برای جریان مقاومت است؛ انحراف ایجاد شده در حماس اصلاح و «حرکت المقاومه الاسلامیه» به مسیر اصلی اش باز خواهد گشت. این خبر خوبی است که از تلخی حوادث مصر می کاهد.
حرکت مقاومت اسلامی برای رهایی قدس شریف، در روزهای آینده پرطنین تر از قبل به راه خود ادامه خواهد داد.
تصاوير ديگر :
 


نظرات شما در مورد اين مقاله
نام شما : (اختياري)
آدرس ايميل : (اختياري)
نظر شما :

مقالات برتر
موزه میراث روستایی گیلانشاخص هاي اكولوژيك براي توسعه پايدار اكوتوريسم در گيلان10نقطه مناسب برای ماهیگیری در گیلانکوتاه از زندگی شهید املاکی مسجد صفی؛ تاریخی ترین مسجد رشترابطه گردشگری ورزشی با صنعت گردشگریتحولات دریای خزر 1- کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزرتحولات دریای خزر 3 - اقتصاد و محیط زیستکنوانسیون حفاظت از محیط زیست دریای خزرسبزپوشان خطه گیلان
جديدترين عناوين
برگزاری نهمین نمایشگاه رایانه در گیلان تمام دانشگاه‌ها باید ماموریت‌گرا باشند تصاویر رژه خودروهای نظامی و انتظامی در بندر مرزی آستارا وجود 120 مدرسه نیمه تمام در گیلان برگزاری راهپیمایی ضدصهیونیستی در گیلان زنگ شکوفه‌های گیلان نواخته شد درمان بیماری ها با انگور سیاه راه اندازی مرکز نگهداری موقت بیماران اوتیسم در استان گیلان ساماندهی بانک اطلاعاتی نابینایان بهزیستی استان گیلان راه اندازی کلینیک تخصصی دیالیز در لنگرود پیکر افشین پرتو به خاک سپرده شد کشف محموله قاچاق چوب درختان جنگل های غرب گیلان در آستارا افزایش۳۰درصدی شهریه مهدهای کودک بهره برداری از بیمارستان‌های آستارا و رضوانشهر تا پایان سالجاری میراث فرهنگی گیلان اجازه تعرض به هیچ محوطه تاریخی را نمی‌دهد کشت دوم 90 هزار هکتار از شالیزارهای گیلان کشته شدن 50 نفر در جاده‌های گیلان وجود 80 گونه درختی در جنگل‌های هیرکانی گیلان افزایش گرایش جمعیت ایران به استان‌های شمالی جذب نیروهای حق‌التدریسی پیش دبستانی مناسب با نیاز استان‌ها نیست هشدار مدیریت بحران گیلان نسبت به بارش باران و احتمال آبگرفتگی معابر برگزاری دومین جشنواره « دریای دوستی کاسپین » در رشت گیلان نیازمند تاسیس آزمایشگاه نانوبیو تکنولوژی جریمه شدن پزشک جراح زیبایی در رشت کاهش 4تا 8 درجه‌ای دمای هوای گیلان پرورش راتون در 23 هزار هکتار از شالیزارهای گیلان برگزاری یادواره نخستین شهید فناوری اطلاعات گیلان برگزاری نخستین جشنواره حصیر گیلان وجود 200 عامل سرطان در تنباکوی قلیان برگزاری نمایشگاه الکامپ در گیلان