تبليغاتX
اخبار گیلان / Guilan News Agency/ چهارشنبه، 27 شهریور، 1398


دوشنبه 6 آبان 1392 18:56:01    تعداد بازديد: 1691    شناسه خبر: 172    بخش: مقالات فرهنگی  نسخه چاپي
پاسخی به یک دروغ تاریخی

متن زیر خلاصه ای از صحبت های دکتر مظفر نامدار در دومین جلسه از سلسله جلسات تحلیلی بر تاریخ معاصر ایران است که در جمع تعدادی از اعضای هیات محبین الرضا (علیه السلام) سنگر ایراد شده است.
جهت دریافت متن کامل این جلسه می توانید به واحد انتشارات هیات محبین الرضا (علیه السلام) سنگر مراجعه نمائید.در ایران تا دوره صفویه جامعه ما، جامعه دولت ـ ملت نبود. تا دوره صفویه هر جای ایران، در دست یک ایل بود. هر ایلی، در هر جایی، به محض اینکه عصبیت پر قدرتی  پیدا می کرد و می توانست برخی از دیگر ایلات را با خود همساز کند، علم کسب قدرت را به دست می گرفت و با زور و با شمشیر، یک حکومتی را ساقط می کرد و حکومت دیگری جایگزینش می شد.

تا دوره صفویه، ایران تکه تکه بود. در دوران قبل از صفویه، در خراسان، سربه داران حکومت می کردند. در مازندران، علویان حکومت می کردند. در گیلان، آل کیا و آل اسحاق حکومت می کردند. آذربایجان محل حکومت آق قیولونها و قراقیولونها بود، که صفویه از دل اینها بیرون آمد. در کردستان و حوزه زاگرس، علویان زاگرس حکومت می کردند. جنوب، محل حکومت مشعشعیان بود که شیعه اثنی عشری بودند. در فارس بقایای دیالمه حکومت می کردندکه البته آنها هم شیعه بودند. سیستان، حوزه حکومت بقایای سلجوقیلان بود.

در آستانه تشکیل حکومت صفویه، در تمام بخش مرزی ایران، شیعیان حکومت می کردند. درمناطق مرکزی هم، حکومت دست اهل سنت نبود. شما آن زمان، در ایران چیزی به نام حکومت مرکزی نمی بینید. هر بخشی دست یک گروه بود.
اولین حکومتی که توانست و این قدرت و شکوهمندی را داشت که ایران را واحد کند و زیر قدرت یک حکومت مرکزی ببرد، حکومت  صفویه است.

خیلی ها معتقدند که علت این امر هم این است که مذهب تشیع را مذهب رسمی حکومت کرد، نه مذهب رسمی مردم  ایران، بلکه مذهب رسمی حکومت ایران.

این یک دروغ تاریخی است که به ما گفته اند که صفویه به زور، مذهب ایران را تشیع قرار داد.  متاسفانه، برخی از مورخین خودی هم، همین را تکرار می کنند که صفویه مردم ایران را شیعه کرد. این اصلاً دروغ محض است. این یکی از همان فراروایت های تاریخی است. صفویه، ایران را شیعه نکرد، صفویه، مذهب رسمی حکومت را شیعه کرد.  حکومت های محلی، بلا استثناء شیعه بودند، صفویه آمد و همه این حکومت ها را یک کاسه کرد.
منبع: گیلان آنلاینتصاوير ديگر :
 


نظرات شما در مورد اين مقاله
نام شما : (اختياري)
آدرس ايميل : (اختياري)
نظر شما :

مقالات برتر
موزه میراث روستایی گیلانشاخص هاي اكولوژيك براي توسعه پايدار اكوتوريسم در گيلان10نقطه مناسب برای ماهیگیری در گیلانکوتاه از زندگی شهید املاکی مسجد صفی؛ تاریخی ترین مسجد رشترابطه گردشگری ورزشی با صنعت گردشگریتحولات دریای خزر 1- کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزرتحولات دریای خزر 3 - اقتصاد و محیط زیستکنوانسیون حفاظت از محیط زیست دریای خزرسبزپوشان خطه گیلان
جديدترين عناوين
برگزاری نهمین نمایشگاه رایانه در گیلان تمام دانشگاه‌ها باید ماموریت‌گرا باشند تصاویر رژه خودروهای نظامی و انتظامی در بندر مرزی آستارا وجود 120 مدرسه نیمه تمام در گیلان برگزاری راهپیمایی ضدصهیونیستی در گیلان زنگ شکوفه‌های گیلان نواخته شد درمان بیماری ها با انگور سیاه راه اندازی مرکز نگهداری موقت بیماران اوتیسم در استان گیلان ساماندهی بانک اطلاعاتی نابینایان بهزیستی استان گیلان راه اندازی کلینیک تخصصی دیالیز در لنگرود پیکر افشین پرتو به خاک سپرده شد کشف محموله قاچاق چوب درختان جنگل های غرب گیلان در آستارا افزایش۳۰درصدی شهریه مهدهای کودک بهره برداری از بیمارستان‌های آستارا و رضوانشهر تا پایان سالجاری میراث فرهنگی گیلان اجازه تعرض به هیچ محوطه تاریخی را نمی‌دهد کشت دوم 90 هزار هکتار از شالیزارهای گیلان کشته شدن 50 نفر در جاده‌های گیلان وجود 80 گونه درختی در جنگل‌های هیرکانی گیلان افزایش گرایش جمعیت ایران به استان‌های شمالی جذب نیروهای حق‌التدریسی پیش دبستانی مناسب با نیاز استان‌ها نیست هشدار مدیریت بحران گیلان نسبت به بارش باران و احتمال آبگرفتگی معابر برگزاری دومین جشنواره « دریای دوستی کاسپین » در رشت گیلان نیازمند تاسیس آزمایشگاه نانوبیو تکنولوژی جریمه شدن پزشک جراح زیبایی در رشت کاهش 4تا 8 درجه‌ای دمای هوای گیلان پرورش راتون در 23 هزار هکتار از شالیزارهای گیلان برگزاری یادواره نخستین شهید فناوری اطلاعات گیلان برگزاری نخستین جشنواره حصیر گیلان وجود 200 عامل سرطان در تنباکوی قلیان برگزاری نمایشگاه الکامپ در گیلان